21/10/2003 - Banská Bystrica, zimný štadión - Dance Of Death Tour

Prvé oficiálne správy naznačovali, že turné "Dance Of Death" nenavštívi Slovensko. Ale keď pred pár týždňami vyšla informácia na oficiálnej stránke Iron Maiden, že v poradí druhý koncert "Dance Of Death Tour" sa uskutoční v Banskej Bystrici, mohli sa metaloví nadšenci tešiť veľkému sviatku. Je to tak, Iron Maiden opäť prišli na Slovensko... Britská skupina Iron Maiden je v našich končinách pečená - varená. Pred desaťročím tu prvý raz koncertovala v Bratislave v rámci rozlúčkového turné so spevákom Bruceom Dickinsonom. Potom v Žiline predstavila jeho nástupcu Blaza Bayleyho. V roku 2000 v banskobystrickom amfiteátri oslávila návrat Dickinsona a gitaristu Adriana Smitha. Teraz sa do Banskej Bystrice vrátila a v športovej hale odohrala druhý koncert megaturné k novému albumu "Dance Of Death".

"Scream For Me Banská" Slovenské publikum už teda vie, čo môže od Iron Maiden očakávať. Iron Maiden patria ku kľúčovým skupinám žánru heavy metal (môžeme kľudne povedať, že sú najvýznamnejší), hoci dnes sú často, asi aby to znelo serióznejšie, označovaní ako hard rock. Aj v rámci heavy metalu si však vytvorili vlastný žáner s typickými kompozičným a aranžérskymi postupmi, zvukom i prepracovanou vizuálnou a pódiovou prezentáciou. Je prakticky nemožné s niekým si ich spliesť, ale zato sami inšpirovali veľa hudobníkov. Napríklad aj Kaia Hansena, vedúcu osobnosť nemeckej skupina "Gamma Ray", ktorá na bystrickom koncerte účinkovala v úlohe predkapely. Kai Hansen stál kedysi ako člen skupiny "Helloween" pri zrode jednej z metalových vetiev, tzv. germánskeho speed metalu, v ktorom sa klasický heavy metal spojil so slovanskou melodikou a nemeckou bombastickosťou. "Gamma Ray" mali v publiku veľa fanúšikov, ale z ich vystúpenia bolo cítiť istú vyprázdnenosť a formalizmus tohto subžánru. A tak k najsviežejším momentom napokon patril hit "I Want Out" ešte z legendárneho helloweenovského albumu "Keeper Of The Seven Keys Part II" (1988). Z klasických albumov čerpali aj hlavné hviezdy večera. "Mejdni" odohrali vyše polovicu z ich nového albumu "Dance Of Death" a výber z najhranejších starších skladieb (mne osobne chýbali napr. legendárna "2 Minutes To Midnight", "The Wicker Man" alebo úžasná koncertovka "The Clansman"). Ale aj tak bol playlist úžasný a každý sa počas koncertu dostal do varu. Bruce lietal po pódiu ako drak: burcoval publikum neodolateľným pokrikom "Scream For Me, Banská!", mával britskou vlajkou a lozil po kovovej konštrukcii. Herecky sa vybláznil v dvoch nových rozsiahlych kompozíciách: v "Dance Of Death" vystupoval v škraboške, v "Paschendale" vo vojenskom kabáte a prilbe. Nechýbali samozrejme ani skvelé výkony ostatných členov skupiny, ako napr. Janickove kúsky s gitarou, ktoré sú vždy pastvou pre oči. Nesmieme zabudnúť ani na Eddieho, ktorý sa nám predstavil vo viacerých podobách a svojím výzorom naháňal strach. Najnetradičnejším momentom však bola pokojná skladba "Journeman", ktorú skupina odohrala na akustických gitarách. Celé toto nezabudnuteľné vystúpenie dopĺňali nádherné svetlá a kulisy s motívmi albumov, a prispievali tak k skvelej atmosfére koncertu. Určite sa bolo načo pozerať. Nové skladby dôkladne poznali a vítali najmä skalní fanúšikovia Iron Maiden a všetky fanúšikovské generácie spoločne odspievali nesmrteľné vypaľovačky ako "Iron Maiden", "The Number Of The Beast", "Run To The Hills", "Hallowed Be Thy Name" alebo "Can I Play With Madness". Publikum vie, čo môže od Iron Maiden očakávať, a k obojstrannej spokojnosti to aj dostalo. Veď uznajte, môže byť zlý koncert, na ktorom si nadšene pospevuje aj zvukár? A treba spomenúť, že vo výbornej nálade sme neboli nie len my fanúšikovia, ale i samotní Iron Maiden.

Playlist: Wildest Dreams, Can I Play With Madness, The Trooper, Dance Of Death, Rainmaker, Brave New World, Paschendale, Lord Of The Flies, No More Lies, Hallowed Be Thy Name, Fear Of The Dark, Iron Maiden, Journeyman, The Number Of The Beast, Run To The Hills

Zostava: Steve Harris, Nicko McBrain, Bruce Dickinson, Dave Murray, Janick Gers, Adrian Smith

Počet divákov: 5000

Download: Vstupenka, Plagát, Raritný banner z internetu

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport