Dave Murray (23. 12. 1958)

No pódiu so sebou hádže a zdobí svoju gitaru, ale v skutočnosti je Dave najtichšia a najskromnejšia rocková hviezda, akú by ste mohli poznať. Skutočne usmievavý a veselý, ale mimo pódia ho je len ťažko prirovnať k tomu blonďavému rockovému bohovi, ktorého môžete vidieť na pódiu s Iron Maiden. „Keď idem po ulici, nemôžem robiť také kúsky ako na javisku,“ hovorí s úsmevom. „Vypadali by ste pri tom dosť blbo.“ Dave má hromadu ďalších dobrých vlastností, ako srdečnosť a šľachetnosť, a čo je hlavne medzi rockovými hviezdami vzácne, nie je pri tom namyslený.

„To je moje vychovanie,“ nafukuje hruď akoby z toho nerobil žiadnu veľkú vec. „Keď začínate s ničím, neočakávate od života veľa. Napriek tomu sa to stalo, no je to ako sen, skutočne,“ hovorí. Zrazu prestane a uprene sa pozerá, akoby po prvýkrát, na zlaté nahrávky, ktoré zdobia steny miestnosti v ktorej sedí.

David Michael Murray sa narodil v Edmontone, Londýn, 23. decembra 1958. Podobne ako Steve Harris, ktorý sa narodil o pár krokov vedľa, tak i Dave bol ako chlapec zapáleným futbalistom a fanúšikom a takisto skvelým hráčom kriketu. Jeho rodina bola chudobná – jeho otec bol invalidný a jeho matka pracovala celý čas ako predavačka. Nikdy nezostali na jednom mieste dosť dlho, aby sa Dave mohol uchytiť v nejakom školskom futbalovom mužstve, za ktorý by hral. V 15. rokoch zo školy odišiel.

„Bolo to ťažké, ale až teraz pri pohľade späť si vlastne uvedomujem aké ťažké,“ hovorí. „Snáď potom by som si ani tieto chvíle tak necenil, keby som nezažil to, čo som kedysi zažil...“ Dni, kedy nie je práve na turné, alebo nenahráva ďalší album s Iron Maiden, žije na exotickom Havajskom ostrove Masui so svojou ženou, Tamarou, ktorá pochádza z Kalifornie a so svojou krásnou osemročnou dcérkou Tashou. Ale hovorí: „Nepríde deň, aby som nemyslel na to, kedy sa toto skončí. Je to všetko príliš dobré na to, aby to bola pravda.“

Prvá vec, ktorú urobil, keď zarobil nejaké peniaze, bola kúpa nového domu pre rodičov. Jeho otec už zomrel, ale jeho matka žije v tomto dome dodnes. Jediný stály člen skupiny (spolu so Steveom), ktorý bol pri zrode spolupráce s prvým vydavateľstvom EMI Records v roku 1979, jeho tvrdá výchova mu pomohla k tomu, aby v časoch vzostupov a pádov vydržal s Iron Maiden a nestratil pri tom hlavu. Ako teraz hovorí: „Vyrastal som pod ochranou a darilo sa mi veľa vecí. A myslím si, že to bolo na dobrú vec k tomu, aby som vydržal s Iron Maiden, hlavne v časoch prvých rokov.“

Keď mal Dave 15 rokov zaujímal sa spočiatku o rockovú hudbu. Neskôr si kúpil gitaru a začal na nej cvičiť každú noc vo svojej izbe. „Nevedel som čítať noty. Len som sedel a hral spolu s nahrávkou.“ Jeho prvou skupinou bolo školské trio Stone Free, v ktorej hral i budúci gitarista Iron Maiden Adrian Smith, ktorý býval o pár ulíc vedľa. „Dave bol o trochu lepší v hraní než ja,“ spomína Adrian. „Vlastne som na neho tak trochu žiarlil.“

Od tej doby hral Dave s mnohými ďalšími skupinami, až sa stretol so Steveom Harrisom a dostal sa v roku 1976 do Iron Maiden. Avšak po hádke s vtedajším spevákom Iron Maiden Dennisom Wilcockom, Dave zo skupiny po niekoľkých mesiacoch odišiel a pridal sa znovu k Adrianovi (v tej dobe už bol v skupine Urchin) a spolu nahrávali singel Black Leather Jacket. Až keď Iron Maiden Wilcocka konečne vyrazili, Dave sa k nim opäť pripojil.

"V prvom rade som nikdy nechcel, aby Dave od nás odišiel“, hovorí dnes Steve. „Vždy som ho považoval za najlepšieho gitaristu z radu tých, s ktorými som kedy pracoval. Je jeden z tých chlapíkov, čo hrajú skutočne s nadšením, rozumiete?“

Po hudobnej stránke, Daveove príspevky do Iron Maiden po celé tie roky spočívajú hlavne v iskrivých gitarových sólach – dôkazom o tom je jeho veľkolepý výkon v prvých výbušných piesňach ako Phantom Of The Opera, až po jeho nedávny majestátny prejav v piesni Lightning Strikes Twice. Dave je taktiež talentovaným autorom textov piesní. Od vtipnej a duchaplnej piesne Charlotte The Harlot (z albumu Iron Maiden) si vymyslel provokujúcu nedýchateľnú atmosféru piesne The Prophecy (z albumu Seventh Son Of A Seventh Son). Dave je pri Steveovi druhým živým stelesnením srdca a duše Iron Maiden.

„Som jednoducho šťastný“, hovorí typicky skromne. „Šťastný, že som našiel tak perfektnú skupinu, v ktorej môžem hrať, šťastný, že máme toľko fanúšikov, ktorým sa páči čo robíme.“ Dave je pri svojej skromnosti a nenáročnosti skutočne najlepším rockovým gitaristom a môžeme byť radi, že ho máme.

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport