Bruce Dickinson (07. 08. 1958)

Je neskrotným hrdinom poletujúcim po javisku a jeden z najlepších bielych mužských spevákov, ktorý dokázal úspešne konkurovať takým rockovým hviezdam sedemdesiatych rokov, ako boli Robert Plant, Paul Rodgers, Roger Dlatrey a samozrejme jeho vlastný idol Ian Gillan.

O kom inom môžeme takto hovoriť, ako o Bruceovi Dickinsonovi. Spevák, ktorého meno a tvár, hlas a piesne budú navždy spojené s vynikajúcou hudbou Iron Maiden a to od tej doby, čo spieval na albume The Number Of The Beast v roku 1982.

The Air Raing Siren (siréna leteckého náletu), takto ho často nazývali fanúšikovia, je skutočne výstižná prezývka. S jeho lietaním, takmer operným hlasom a behaním, vystupovaním na javisku a po hudobnej stránke, Bruce Dickinson a Iron Maiden, zdá sa, akoby boli stvorení jeden pre druhého.

Ako si Bruce spomína: „Prvýkrát, čo som videl Iron Maiden hrať, som vedel, že sú skupina pre mňa. V jednom klube v Londýne v roku 1979 hrali druhé husle, pričom moja predchádzajúca skupina Samson tam bola hlavná hviezda. Ale už vtedy mali veľké množstvo fanúšikov a boli tak jednotní a nekompromisní, že nás všetkých skoro vytlačili.“

„Vždy som bol náruživým fanúšikom Deep Purple,“ pokračuje, „A Iron Maiden som považoval za moderný Deep Purple. A vedel som, že by som mal s nimi spievať.“

A tak sa to aj stalo. Iron Maiden vydali už dva albumy, ktoré ich dostali do top 10 britskej hitparády - Iron Maiden v roku 1980 a Killers v roku 1981. Keď Bruce vystriedal pôvodného speváka Paula Di´Anna, mnoho stálych pozorovateľov Iron Maiden bolo zvedavých, či skupina urobila dobre, keď ostrieľaného speváka Di´Anna vymenila za divadelného speváka, predošlého člena skupiny Samson.

Ale nemuseli sa znepokojovať. Nebolo pochýb, žeby tento krok znamenal pokles ich úspechu, práve naopak. Bruceovým príchodom začala skupina jedno z najúspešnejších a najproduktívnejších období svojej existencie do tej doby. Bruce odštartoval svoju kariéru v Iron Maiden hneď najpredávanejším singlom skupiny všetkých dôb Run To The Hills a dočasne ukončil svoju kariéru v Iron Maiden albumom Fear Of The Dark, ktorý sa dostal na 1. miesto britskej hitparády v roku 1993.

Známy románopisec, prejavujúci svoj talent ako DJ Rock Radio Network, pilot, video režisér, moderátor MTV a náruživý šermiar, Paul Bruce Dickinson sa narodil 7. augusta 1958 v malom mestečku Worksope, Nottinghamshire. Prečo si vybral radšej svoje druhé meno (Bruce) ako svoje prvé vlastné meno (Paul) hovorí: „Už si nepamätám, ale vždy mi každý hovoril Bruce. Len moji rodičia mi hovorili Paul. Možno, myslím si, Bruce znie viac neobyčajne, alebo tak nejako,“ smeje sa.

Mama, ktorá pracovala v obuvníctve, otec, ktorý bol mechanik v armáde, boli ešte mladí, keď sa Bruce narodil a preto ho vychovávali rodičia z matkinej strany.

„Bol som vlastne nehoda,“ spomína si. „Myslím si, že čiastočne to vysvetľuje, prečo som vyrastal s pocitom outsidera. Nemal som nešťastné detstvo, ale bolo prinajmenšom netradičné.“

V rannom veku ho poslali do internátnej školy, kde Bruce vyrastal veľmi nezávisle a odkázaný sám na seba. Práve tieto vlastnosti ho udržovali vo výhode v priebehu 20. rokov kariéry v hudobnom priemysle.

Svojich príbuzných presvedčil, aby mu kúpili singel She Loves You od Beatles. „Mimo nich som mal rád taktiež Gerry & The Peacemakers a pokúšal som sa zohnať všetky ich single. Počúval som albumy a niekedy sa mi viac páčili piesne na strane B (piesne vyskytujúce sa len na singloch a nie na albumoch), ako na strane A (albumové piesne). A vtedy som po prvýkrát zistil rozdiel medzi dobrou a zlou hudbou. V tej dobe som to nevedel, ale vtedy som začal uvažovať ako hudobník.“

Bolo to na internátnej škole, keď sa o albumy začal zaujímať vážnejšie. „Bolo mi 13 rokov, keď som po prvýkrát počul album In Rock od Deep Purple a to ma odrovnalo.“ Onedlho sa jeho zbierka pýšila albumami od takých hudobníkov ako Van Der Generator, Arthur Brown, Jethro Tull a Emerson Lake a Palmer.

Bruce začínal ako nádejný bubeník a požičiaval si i bonga z jedného hudobného obchodu. Avšak netrvalo dlho, než sa odvážil a vybral si svoju cestu k mikrofónu.

„Nevedel som prečo, jednoducho som vedel, že by som mal spievať.“ Školské skupiny a chvíľkové party ako Styx, Speed a Shoot, všetky dodali Bruceovi skúsenosti, ktoré dostatočne využil a stal sa slávnym so skupinou Samson.

Gitarista Paul Samson vyrastal na piesňach skupiny Sidcup a skupina Samson, ktorú spolu s Bruceom založili, bola spolu s Iron Maiden a skupinami Saxon a Def Leppard jednou z raziacich štýl novej vlny britského heavy metalu.

Bruce, ktorého pomenovali výstredne „Bruce Bruce“ napísal spolu s Paulem množstvo piesní a podieľal sa na dvoch výborných albumoch - Head On vydaný v roku 1980 a Shock Tactics z roku 1981.

Steve hovorí: „Boli to dobré albumy, ale čo ma na nich skutočne zaujalo, bol spev. Keď som Brucea počul spievať so Samson naživo na javisku, spomínam si, že som si pomyslel, ten spevák je výborný.“

Zvyšok sveta hovorí od tej doby to isté. Kto iný než Bruce by dokázal zaspievať tri jazykolamové texty, ako tie od Stevea Harrisa ako Rime Of The Ancient Mariner, Seventh Son Of A Seventh Son alebo Mother Rusia? A kto iný by bol schopný vyjadriť tak presvedčivo tu jedovatosť a zlosť piesní, ako je Be Quick Or Be Dead, Aces High alebo Holy Smoke“

Ako záhadne hovorí Bruce: „Neverím v konce. Verím v nové začiatky.“

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport