09/08/2003 - Dave Murray ako ho pozná Adrian Smith

Dave a ja sme spolu vyrastali v rovnakej štvrti v Londýne a myslím, že sme sa pravdepodobne stretli v miestnom mládežníckom klube, a spoznali cez spoločného priateľa Davea McLaughlina. Vedel som, že Dave McLaughlin hrával na gitare a povedal som mu, že som spieval. Nespieval som, ale myslel som, že sa takto medzi tých chalanov dostanem! Potom sa mi zdá, že ma Dave Mac predstavil Daveovi Murrayovi a začali sme spolu hrávať, oni hrali na gitare a ja som spieval.

Keď som ho prvýkrát stretol, bol úplný Hendrix a miloval Robina Trowera a Santanu, ale myslím, že viac sa mu páčil blues založený na veciach, ktoré sa vtedy hrávali. Ale späť, mal dve gitary – bol úplný profík! Našetril si na gitaru vo Woolworths, kde pracoval, takže ja som ju od neho kúpil za päť libier a otec mi ju opravil, a to bola moja prvá gitara. Bola to naozaj pekná gitara, ako si viete predstaviť!

Dave Mac z kapely odišiel, a Dave Murray a ja sme sa starali o spoločné hranie po niekoľko nasledujúcich rokov, až pokiaľ sa nerozhodol rozšíriť svoj horizont a prípadne sa pridať k Iron Maiden. Ja som to ťahal ďalej s kapelou, ktorú sme mali, z ktorej sa stala Urchin; potom sa vlastne vrátil späť na chvíľu, keď si to rozhádzal so spevákom Iron Maiden, ale potom sa k nim zase vrátil. Skôr ako nahrali svoj prvý album, Iron Maiden sa ma pýtali, či by som k nim nechcel ísť, ale mojej kapele sa darilo celkom dobre, takže som to zrušil. Potom sa ma na to pýtali opäť v roku 1980. Myslím, že Dave mi zavolal a hovorí: „Pozri, myslím, že by si to mal vážne urobiť.“ A ja som to urobil.

Dave je taký tichý chlapík. Má svoje chvíle, ale vo všeobecnosti ide s prúdom. Ak máte v kapele šesť takých borcov, ako je Bruce alebo Steve, je jasné, že potrebujete správnu kombináciu osobností. To je presne to, čo v kapele musí fungovať – chémia. V podstate, si myslím, že Dave a ja sme takmer podobní. Obaja sme pekne pohodoví a vždy to fungovalo.

Ďalšia dobrá vec na Daveovi je, že sa vždy smeje. Má vždy dobrú náladu, čo je vždy veľmi dobré mať takého človeka v kapele.

Je veľmi dôsledný hráč, takže je veľmi ťažké vyzdvihnúť jeho najlepšie momenty na „Dance Of Death“, ale skladba „Rainmaker“ je jedna z mojich najobľúbenejších, a napísal ju so Steveom, domnievam sa, že toto som musel skutočne povedať.

Dave je veľmi dobrý gitarista, ale nie je typ človeka, ktorý sa snaží to dokázať každému. V hudbe Iron Maiden je príliš veľa oblastí pre každého z troch gitaristov, aby sa mohli samostatne vyjadriť. Fráza „Nechaj hudbu hovoriť“ mi napadne vždy, keď hovoríme o Daveovi. On sa vždy dokázal perfektne vyjadriť prostredníctvom gitary.

Má svoj vlastný štýl a zvuk, a to dosť surový. Všetci, čo hrajú na gitaru chcú mať taký zvuk ako on. On ho mal dokonca už vtedy, keď začínal hrávať. Môžeme sa napichnúť na rovnaký zosilovač, ale on stále znie ako on. Ak počujete hrať Davea, viete, že toto je čistý Iron Maiden.

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport