1976

Máj - Harris (nar. 12. marca 1957 v Londýne) sa po založení klubovej kapely Smiler stretáva s Murrayom (nar. 23. decembra 1956 v Londýne) a zakladá novú skupinu Iron Maiden (pomenovanú podľa mučidla), rozhodnutý udržať pri živote heavy metal a čeliť novej punkovej vlne. V zostave sú Harris, Murray, spevák Paul Di’anno (nar. 17. mája 1959 v Chingforde, Essex) a bubeník Doug Sampson. Skupina debutuje vystúpením v lokáli The Cart and Horses v Startforde v londýnskej štvrti East End.

1977

Nová skupina sa usadzuje v Leytonstone, UK a v lete absolvuje sériu miestnych vystúpení.

1978

Skupina hrá pravidelne v londýnskych lokáloch The Bridgehouse, Canning Town a Ruskin Arms v East Hame. Napriek sústavnému vystupovaniu sa jej nedarí zaujať niektorého z redaktorov gramofónových firiem. Rastie počet jej kultových fanúšikov a Iron Maiden vydáva EP z demo snímok Iron Maiden, Prowler a Strange World na vlastnej značke. Kópiu posielajú diskdžokejovi Nealovi Kayovi z londýnskeho klubu The Bandwaggon Soundhouse a nahrávka sa stane veľkým hitom heavy-metalových klubov. V nasledujúcich 12 mesiacoch Iron Maiden pravidelne vystupujú v The Soundhouse.

1979

Február - Z dodávky skupiny ukradnú aparatúru v hodnote 12 000 libier. (Neskôr z krádeže usvedčia Ilkaya Bayrama z Londýna a väčšina aparatúry sa vráti.) Máj - Diskdžokej Kay organizuje akciu „Heavy Metal Crusade“ (Heavy-metalová križiacka výprava) v londýnskom Music Machine. Iron Maiden sa zúčastňuje koncertu, ktorý vojde do povedomia ako prvý koncert „novej vlny britského heavy metalu“ (NWBHM) - termín uviedli redaktori hudobného časopisu Sounds Alan Lewis a Geoff Barton. Júl - Roderick Smallwood z agentúry MAM po vypočutí demo snímky pozýva skupinu hrať do lokálov The Windsor Castle a The Swan, neskôr jej zabezpečí vystúpenia po celej Veľkej Británii. Di’anna zatknú za nosenie noža. Október - Ukážkové vystúpenie v londýnskom Marquee nechávajú bez povšimnutia všetky veľké značky. November - Vychádza EP The Soundhouse Tapes, nahraná rok predtým v Cambridgei a distribuované poštou. Prichádza nový gitarista Tony Parsons a skupina nahráva dve skladby na kompilačnú LP Metal For Muthas, vydanú prostredníctvom EMI. December - Vypredané vystúpenie v londýnskom klube Marquee rozhodne o zmluve s EMI.

1980

Január - Parsonsa nahradí Dennis Stratton (nar. 9. novembra 1954 v Londýne), predtým Remus Down Boulevard. Február - Debutový singel Runing Free dosahuje v UK #34. Skupina odmieta hrať na playback v programe britskej televíznej spoločnosti BBC „Top Of The Pops“ a od vystúpenia The Who v r. 1973 je prvou kapelou, ktorá v ňom vystupuje naživo. Apríl - Debutová LP Iron Maiden sa dostáva v UK na #4, k čomu jej pomôže turné s Judas Priest. Sampsona nahradí Clive Burr. Jún - Skladba Sanctuary dosahuje v UK #29. Na obale dizajnér skupiny Derek Riggs zobrazil mechanického ohromujúceho maskota Eddieho, ako nožom reže premiérku Margaret Thatcher. Po pohrození súdom jej zatrú oči. EMI usporiada špeciálny večierok Iron Maiden v Sieni hrôz Madame Tussaud. August - Iron Maiden sa predstavuje v britskej televíznej show “20th Century Box”, špeciálne venovanej NWBHM a začína európske turné ako predskupina Kiss. November - Singel Woman in Uniform s obalom, ktorý zobrazuje premiérku Thacher, ako čaká s guľometom, aby sa pomstila Eddiemu, sa vyšplhá v UK na #35. Eddieho uvedú ako súčasť živého vystúpenia a v nasledujúcich rokoch vzrastú jeho rozmery i popularita. Strattona z kapely vyhadzujú a nahradí ho bývalý člen Urchin, gitarista Adrian Smith (nar. 27. februára 1957 v Londýne).

1981

Február - Položivá, pološtúdiová LP Killers, obsahujúca štyri nové nahrávky, dosahuje v UK #12 a v USA #78. Marec - Singel Twilight Zone/Wrath Child obsadzuje v UK #31. Máj - Iron Maiden začína vypredané turné po Japonsku, po ktorom nasleduje prvá americká šnúra v úlohe predskupiny Judas Priest. Jún - Skladba Purgatory sa v UK hitparáde umiestni na #52. September - Di'anna nahradí bývalý spevák skupiny Samson Bruce Dickinson (nar. 7. augusta 1958 v Sheffielde, Yorkshire, UK), ktorý vzdelanie získal v súkromnej škole. (Di'anno naďalej nahráva s Loneom Wolfom a Battlezone.) Október - Živá EP Maiden Japan zakotvuje v UK na #43 a v USA na #89. December - Skupina vystupuje v lokáli pod menom Genghis Khan.

1982

Február - V Dunstable, UK, sa začína turné nazvané „The Beast On The Road" (skonči sa po 11. mesiacoch v japonskej Niggate). Marec - Skladba Run To The Hills sa dostáva v UK na #7. Je to tiež ich prvé video, ktoré vysiela americká televízna stanica MTV. Apríl - Iron Maiden zosadzuje z prvej priečky UK rebríčka Barbaru Streisand, keď LP The Number Of The Beast sa dostáva na #1. V USA dosahuje #33 (v rebríčku zostane 65 týždňov a stane sa zlatou platňou). Skupina sa z daňových dôvodov presťahuje na Bahamy. Máj - Skladba The Number Of The Beast obsadzuje v UK #18. Skupina začína 6-mesačné americké turné nazvané „The Beast On The Road", ktorého súčasťou je aj vypredaný koncert v The Palladium v New Yorku. Na ňom Eddie v nadživotnej veľkosti (3,6 m) drží vo vzduchu „odhryznutú" hlavu Ozzyho Osbournea. Júl - Futbalový zápas so skupinou The Scorpions sa skonči remízou 0:0.

1983

Január - Bubeník Clive Burr sa v dobrom rozchádza so skupinou a nahradí ho Michael „Nicko" McBrain (nar. 5. júna 1954), bývalý člen skupiny Trust a Streetwalkers. Máj - Skladba Flight Of Icarus zakotvuje v UK na #11. LP Piece Of Mind, nahraná v Nassau, je v UK na #3 a v USA, kde sa stane platinovou, sa vyšplhá na #14. Jún - Začína sa celosvetové 4-mesačné turné „World Piece", ktorého súčasťou sú ich prvé americké koncerty v úlohe hlavných hviezd. Júl - Skladba The Trooper dosahuje v UK #12. December - Čitatelia britského heavy-metalového časopisu Kerrang zvolia platne Piece Of Mind a The Number Of The Beast za dve najlepšie heavy-metalové LP všetkých čias. V NSR Iron Maiden vyhrá vo futbalovom zápase nad skupinou Def Leppard 4:2.

1984

August - Skladba 2 Minutes To Midnight vystúpi v UK na #11. V Poľsku sa začína turné „World Slavery" (potrvá do Júla 1985 a zakončí sa po 200 koncertoch v južnej Kalifornii). November - Skladba Aces High zakotvuje v UK na #20. LP Powerslave, nahraná vo francúzskom LeChalet, sa dostáva v UK na #2, v USA dosahuje #21.

1985

Apríl - turné „World Slavery" pokračuje po juhovýchodnej Ázii. Jún - V reedícii vychádza LP Iron Maiden a dosahuje v UK #71. Október - Živá nahrávka Running Free v UK na #19, ich nedávne 11-mesačné turné v 26 krajinách dokumentuje dvojalbum Live After Death. ktorý sa prebojuje v UK na #2 a v USA na #19. December - Živá nahrávka Run To The Hills obsadzuje v UK #26. Skupina vystupuje v londýnskom klube Marquee pod menom The Entire Population of Hackney.

1986

September - Skladba Wasted Years boduje v UK na #18. LP Somewhere In Time sa prepracuje v UK na #3 a v USA na #11. Začína sa ďalšie turné. November - Pieseň Stranger In A Strange Land dosahuje v UK #22. Skupina hrá charitatívny koncert v londýnskom Hammersmith Odeon so zvláštnymi hosťami, heavy-metalovým pastišovým combom Bad News.

1987

Január - Dickinsona zatknú v Lubbocku, Texas, za to, že v marci 1985 údajne niekoho udrel mikrofónom a škrtil šnúrou. Máj - Iron Maiden završuje sedemapolmesačné svetové turné a začína pracovať na novom štúdiovom projekte.

1988

Apríl - LP Seventh Son Of A Seventh Son vstupuje do UK rebríčka na #1 a v USA zakotvuje na #12. Skladba Can I Play With Madness sa dostáva v UK na #2. Obe potvrdzujú pozíciu Iron Maiden na špici britského metalu. August - Skladba Evil That Men Do sa v UK umiestni na #5. Skupina, ktorá je uprostred svojho svetového turné „Seventh Tour Of A Seventh Tour", absolvuje jediné vystúpenie v UK za rok, a to na festivale Monsters Of Rock v Castle Donington, Leicestershire. Október - Páska s Iron Maiden prebudí fanúšika Garyho Dobsona po 8 týždňoch z kómy, do ktorej upadol pri tlačenici v Doningtone. November - Skladba The Clairvoyant sa dostáva v UK na #6.

1989

Dickinson, náruživý šermiar, získa siedme miesto na majstrovstvách Veľkej Británie vo flerete mužov. Jeho šermiarsky klub Hemel Hempstead vyhrá majstrovstvá a ide reprezentovať Veľkú Britániu na Európskom pohári v Paríži. Dickinsonova skladba Bring Your Daughter To The Slaughter, ktorá bola uvedená vo filme "A Nightmare On Elm Street 5: The Dream Child", získava cenu Golden Raspberry za najhoršiu pôvodnú skladbu. November - Pieseň Infinite Dreams vystúpi v UK na #6. December - Dickinson spolupracuje s Lanom Gillanom, Brianom Mayom a Robertom Plantom - spolu pod menom Rock Aid Armenia nahrajú prepracovanú verziu skladby Smoke On The Water, ktorá obsadzuje v UK #39. Celý výťažok z nej je určený obetiam nedávneho zemetrasenia v Arménsku.

1990

Február - Firma EMI vydáva dva 12-palcové single v spoločnom balení ako minialbum, prvú zo série takýchto platní, ktorými si pripomína desiate výročie pôsobenia skupiny na tejto značke. Minialbumy vychádzajú v týždňových intervaloch 10 týždňov po sebe a v UK rebríčku sa umiestnia takto (v chronologickom poradí); február: Running Free/Sanctuary #1; marec: Women in Uniform/Twillight Zone #10, Purgatory/Maiden Japan #5, Run To The Hills/The Number Of The Beast #3, Flight Of Icarus/The Trooper #7, 2 Minutes To Midnight/Aces High #11; apríl: Running Free (Live)/Run To The Hills (Live) #9, Wasted Years/Stranger In A Strange Land #9, Can I Play With Madness/Evil That Men Do #10 a The Ciairvoyant/Infinite Dreams (Live) #11. Apríl - Dickinsonov sólový debut Tattoed Millionaire dosahuje UK #18. Máj - Vychádza Dickinsonova sólová LP Tattoed Millionaire. Spoluautorom jej skladieb je nový člen Iron Maiden, bývalý gitarista skupiny White Spirit Janick Gers. V kapele nahradí Adriana Smitha. ktorý odchádza a zakladá skupinu A.S.A.P. so Zakom Starkeym (bicie), Daveom Colwellom a Andym Barnettom (gitary), Robinom Claytonom (basová gitara) a Richardom Youngom (klávesy). Na platni s nimi hrá aj bubeník Jagged Edge Fabio Del Rio. Nakladateľstvo Sidgwick & Jackson vydáva Dickinsonov prvý román The Adventures Of Lord Boatrace. Dickinsonova LP Tattoed Millionaire dosahuje v UK #14. Dickinson začína svoje sólové britské turné so 7 koncertmi v Mayfair v Newcastli, Tyne & Wear. Šnúra sa konči 28. Júna v londýnskom Astoria Theater. Dickinsonova cover verzia piesne skupiny Mott The Hoople Ah The Young Dudes je v britskom rebríčku na #23. Júl - LP Tattoed Millionaire sa vyšplhá v USA na #100, Dickinson začína americkú časť svojho turné v Norfolku, Virginia. Šnúra s 25 vystúpeniami sa má skončiť 15. augusta vo Whiskey v Los Angeles. August - Skladba Dive!Dive!Dive! nahratá na prvom koncerte v Astorii 27. júna, obsadzuje v UK #45. September - Iron Maiden začína svoju prvú časť svojho svetového turné v The Mayflower v Southamptone, Hampshire. Koniec šnúry s 21 koncertmi je plánovaný na 18. októbra v Hammersmith Odeon v Londýne. Skladba Holy Smoke z pripravovanej štúdiovej LP platne sa dostáva v UK na #3. Október - Nový album No Prayer For The Dying sa vo svojom debutovom týždni vyšvihne v UK rebríčku na #2. V španielskej Barcelone sa začína turné „No Prayer On The Road“ s 55 koncertmi. December - Iron Maiden hrá v rámci svojho krátkeho turné „No Prayer For Christmas Tour“ vo Wembley Arena.

1991

Január - Skladba Bring Your Daughter To The Slaughter kraľuje v UK na #1 a je prvou hitparádovou jednotkou Iron Maiden. Masmédiá kritizujú firmu EMI za cynický marketing rozličných zvukových nosičov nahrávky, o ktorej vie, že ju budú oddaní fanúšikovia kupovať vo veľkom, a tak zdvihnú jej predaj v slabom kúpnom období. Skupina začína v New Havene, Connecticut, americkú časť turné „NO Prayer On The Road“ s 33 koncertmi, ktorá sa má skončiť 14. marca v San Franciscu.

1992

Vychádza singel Be Quick Or Be Dead a v UK 2. mája vystúpi na #2. Máj - Vychádza album s názvom „Fear Of The Dark“. Bruce Dickinson šokoval všetkých fanúšikov Iron Maiden, keď oznámil svoj odchod zo skupiny. Na jeho počesť kapelu usporiada koncert s pojený s veľkolepou šou, na ktorej sa zúčastni 600 vyvolených divákov. Neskôr Dickinsona nahradí Blaze Bayley. Vychádza singel From Here To Eternity.

1993

November - vychádza živý album Live At Donnington. Iron Maiden boli najväčšou hviezdou festivalu „Monster Of Rock“ v Donningtone. Ich koncert sa uskutočnil pred 100 000 divákmi. Zo skupiny odchádza legendárny spevák Bruce Dickinson, ktorý sa rozhodol pre sólo kariéru (táto sa začala už v roku 1990 sólovým albumom "Tattoed Millionaire"). Po odchode Brucea sa skupina nemohla sťažovať na pokles popularity, ktorý sa prejavil iba v USA.

1995

Do skupiny prichádza ako nový vokalista ich dlhodobý kamarát Blaze Bayley. Skupina sa snažila nadviazať na predchádzajúce úspechy, ale Blaze zďaleka nedosahoval takých kvalít ako Bruce. Október - vychádza nový štúdiový album The X Factor. Prvý album, ktorý naspieval Blaze Bayley. Tento album nepatrí k ich najvydarenejším. Vychádzajú single Man On The Edge a Lord Of The Flies.

1996

September - Vychádza edícia Best Of The Beast, ktorá obsahuje všetky hity Iron Maiden. Súčasťou albumu je aj bonusová pesnička Virus, ktorú naspieval Blaze Bayley.

1998

Marec - vychádza v poradí druhý album so spevákom Blaze Bayley s názvom Virtual XI. Tento album bol prepadákom a vôbec nemal úspech. Vychádzajú single The Angel & The Gambler a Futureal. Album je sprevádzaný PC hrou, ktorej hlavnou postavou je maskot Eddie, s názvom Ed Hunter.

1999

Do skupiny sa po šiestich rokoch vrátil legendárny spevák Bruce Dickinson a gitarista Adrian Smith. Počet členov skupiny vzrastie na 6. Iron Maiden usporadúvajú šnúru koncertov ako spomienka na staré časy. Svetové turné sa začína 16. júla 1999 v newyorskom Hammerstein Ballroom. Tu odpálili nový singel The Wickerman (videoklip k piesni bol inšpirovaný pôvodným hororom z roku 1973) a niekoľko piesní z nového albumu. Opäť vzrastá popularita Iron Maiden.

2000

Máj - vychádza nový album „Brave New World“. Iron Maiden absolvujú európske turné „Metal 2000“, ktorého súčasťou bola aj Banská Bystrica. Vychádzajú single The Wickerman, Of Out The Silent Planet.

2001

Bývalému bubeníkovi skupiny Clive Burr diagnostikujú nevyliečiteľnú parkinsonovú chorobu. Iron Maiden sa zúčastnili najväčšieho festivalu v ich kariére Rock in Rio, kde boli najväčšími hviezdami. Z tohto koncertu bola urobená vynikajúca nahrávka Rock in Rio s 250 000 divákmi.

2002

Marec - vychádza živý album Rock In Rio. Toto CD bolo nahrané v roku 2001 pred 250 000 divákmi. Súčasťou CD sú aj videá "Brave New World" a "A Day in My Life" (dokumentárne video, ktoré zobrazuje život skupiny počas dňa konania koncertu) Súčasťou edície je aj VHS kazeta. Jún - vychádza DVD Rock In Rio. Iron Maiden odohrajú v tomto roku iba 3 koncerty v londýnskej Brixton Academy. Výťažky z týchto akcií boli určené na liečbu bývalého bubeníka Cliv Burr. Vychádza špeciálny singel Run To The Hills, ktorý obsahuje viacero verzií tohto hitu. Výťažok z predaja je určený taktiež pre chorého Cliva. Vychádza limitovaná edícia Eddie's Archive, ktorá obsahuje tri 2 CD. Táto edícia zachytila celú tvorbu Iron Maiden od ranných začiatkov až po súčasnosť. Edícia sa predávala v kovovom kufríku, ktorého súčasťou boli aj špeciálne bonusy. V rovnaký čas sa dostáva do obehu aj CD Edward The Great, ktorý obsahuje najväčšie hity skupiny.

2003

Tento rok sa nesie v štýle nového albumu. Na jar sa skupina vybrala do štúdia a začína nahrávať nový štúdiový album. Po niekoľko týždňových prácach je album hotový a príde na trh na jeseň tohto roku. Máj - skupina začína šnúru letných koncertov, ktoré predchádzajú celosvetovému turné k novému albumu. Jún - na trh prichádza dvojdévedečko Visions Of The Beast, ktoré obsahuje 31 videoklipov a zachytáva históriu Iron Maiden od ich začiatkov až po súčasnosť. September - vychádza nový štúdiový album s názvom Dance Of Death a aj nový singel Wildest Dreams. Október - skupina sa vydáva na Európsku časť celosvetového turné Dance Of Death World Tour, ktorého súčasťou je aj koncert v Banskej Bystrici. November - vychádza nový singel Rainmaker.

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport