Odkiaľ pochádzajú názvy pesničiek?

Meno Iron Maiden bolo použité z filmu "The Man With The Iron Mask".

Prezývku Air Raid Siren (poplašná siréna pri náletoch) dostal Bruce ešte v skupine Samson, keď vraj dokázal v Chelsea Collage rozbiť sklenený pohár svojím “zaškriekaním”.

Where Eagles Dare
Zásadná téma: Všetko zlé, čo sa deje v tomto svete napraví Clin Eastwood (povedal Bruce Dickinson, Hannover, Nemecko, 15/4/93). Názov pochádza z filmu rovnakého mena, v ktorom hrá Clin Eastwood a Richard Burton. Knihu napísal Alistair MacLean. V skladbe je časť, v ktorej možete počuť streľbu leteckej zbrane (inštrumentálna sekcia), ale v mixe to moc nepočuť. Skladbu kapela nahrala na druhýkrát. Pre “Piece Of Mind Tour“ skladba otvárala vystúpenia, čo bolo pre Nicka dosť obtiažne, pretože bol u skupiny práve nový.

Série o Charlotte
“Charlotte The Harlot” (z Iron Maiden), “22 Acacia Avenue” (z Number Of The Beast). Je to podobné, ako u “Hooks In You” (z No Prayer For The Dying) a “From Here To Eternity” (z Fear Of The Dark), čo sú pokračovania príbehov, ale všetko ostatné je odlišné.

Run To The Hills
Hovorí o masakrovaní Američanov bielymi prisťahovalcami. Prvá časť skladby hovorí o Indiánoch a druhá o vojakoch. Toto bol prvý obrovský hit skupiny, hlavne v Amerike.

The Number Of The Beast
Inšpiráciu pri písaní bral Steve z filmu “Omen 2”. Je o sne/nočnej more, ktorú Steve Harris pravdepodobne mal. Výkrik na konci skladby bol pokus o výkrik zrážajúci krv v žilách, ako pri skladbe skupiny THE WHO “You Won´t Get Fooled Again.”

Children Of The Damned
Je skladba inšpirovaná filmom rovnakého mena.

Murders In The Rue Morgue
Je založená na detektívnom príbehu Edgara Allena Poea. Tento príbeh je asi príčinou, prečo E.A. Poea všetci považujú za zakladateľa detektívnych žánrov.

Bring Your Daughter... To The Slaughter
Je voľne založená na básni “To Coy His Mistress”.

The Sheriff Of Huddersfield (B-strana singla “Wasted Years”)
Je skladba o manažérovi Iron Maiden Rod (Smallwallet - malá peňaženka) Smallwoodovi. Je známi, ako držgroš. Šetril na všetkom možnom a berie peniaze kde sa dá. Stačí, ak si vypočujete skladbu.

Still Life
Je o chlapíkovi, ktorý je zaťažený, ako magnet k rybníku, v ktorom vidí svoju tvár, z ktorej má nočné mory a na konci doň skáče a berie so sebou svoju priateľku. Myslím si, že pieseň je napísaná na základe príbehu Ramsey Campbella “The Inhabitant of The Lake” (Obyvateľ jazera).

Quest For Fire
Napísaná na základe filmu rovnakého mena.

Sun And Steel
Je skladba o legendárnom japonskom šermiarovi Miyamoto Musashim. Všetko pochádza z Musashiho knihy “A Book Of Five Rings” (Kniha piatich prsteňov). Musashiho prvý boj sa odohral v jeho trinástich rokoch, kedy netrénovaný zabil jeho protivníka, samurajského bojovníka s palicou. V šestnástich mal druhý boj, v ktorom rovnako zabil svojho protivníka. Časť skladby hovorí “Through Earth and Water, Fire and Wind, you came at last, Nothing was the end”, čo je skutočne dôkaz, že sa jedná o túto knihu, pretože ju Musashi napísal v piatich častiach (knihách): Earth, Water, Fire, Wind a Void. Charles Daniel napísal knihu “Kentjutsu: The Japanese Art Of Swordmanship”, v ktorej sa hovorí o smrti Miyamoto Musashiho. (Zomrel prirodzenou smrťou v 61rokoch.)

To Tame A Land
Je založená na románe “Dune” Franka Herberta. Skladba sa originálne volala “Dune”, do ktorej chcel Steve použiť úryvok z knihy pre intro. Tak Steve napísal manažérovi F.Herberta, od ktorého mu prišla odpoveď: “Nie. Pretože Frank Herbert neznáša rockové skupiny a obzvlášť skupiny hrajúce heavy rock, ako je skupina Iron Maiden.” Bruce potom všemožne zosmiešňoval pána Herberta počas celého turné v roku 1983.

Purgatory
Je to stará skladba a v nepatrne odlišnej forme sa mala volať “Floating”. Potom Iron Maiden zmenili text a pár častí v strednej sekcii.

Gangland
Napísaná Clive Burrom a Adrianom Smithom má trochu jazzový vplyv s introm zahraným na bicích, ktoré samozrejme napísal Clive.

Hallowed Be Thy Name
Je o chlapíkovi, ktorému ostáva pár hodín života. Má byť obesený a snaží sa vyrovnať so svojou budúcnosťou.

The Trooper
Opisuje vojnu medzi Angličanmi a Rusmi. K napísaniu pomohla aj kniha Lorda Alfreda Tennysona “Charge Of The Light Brigade”.

Rime Of The Ancient Mariner
Je epos (najdlhšia skladba skupiny 13:45), založený na básni zo školskej literatúry. Vraj sa dá skladbe rýchlejšie porozumieť na rozdiel od skutočnej básne.

Invaders
Je niečo ako nástavba pre starú klasickú pieseň “Invasion” (zo singlu “Women In Unifrom“ a “The Soundhouse Tapes“). Je o inváziách (alebo invázii) Vikingov do Anglicka.

King Of Twilight
Je cover verzia (B-strana singlu “Aces High“) skupiny Nektar z albumu “A Tab In The Ocean”. Ostatné albumy Nektar sú: “Remember The Future”, “Down To Earth”, “Recycled” a “Magic Is A Child”.

Genghis Khan
Je inštrumentálka o Genghis Khanovej armáde.

The Loneliness Of The Long Distance Runner
Je napísaná na základe knihy rovnakého názvu od Roberta Heinleina. Je založená na dlhom príbehu Alana Sillitoea. Myslím, že bol podľa nej natočený aj Anglický film v roku 1962.

The Assassin
Pojednáva o motívoch vraha a jeho práci.

Moonchild
Je meno knihy Aleistera Crowleyho, jedného z popredných slávnostných kúzelníkov tohto storočia s najhoršou povesťou.

The Evil That Men Do
Názov pochádza z jedného Shakespearovho citátu. Citát je “The Evil That Men Do lives on after them, But the good is oft interred with their bones.” Toto je z monológu Marka Antonyho v “Julius Caesar.”

Run Silent Run Deep
Je založená na filme.

Bring Your Daughter... To The Slaughter
Napísal ju Bruce Dickinson počas práce na jeho sólovom projekte pre film “Nightmare On Elm Street 5“ (Nočná mora v Elm Street 5).

Alexander The Great
Rozpráva o živote dobyvateľa Alexandra Veľkého.

Weekend Warrior
Je o víkendových futbalových zápasoch a futbalových chuligánoch.

Holy Smoke
Je o televíznych kazateľoch a o všetkých ich klamstvách.

The Duellists
Je voľne založená na Britskom filme rovnakého názvu, ktorého producentom je Ridley Scott (jeho debutový film). Taktiež si prečítajte knihu “The Duel” (“Súboj”) od Josepha Conrada.

Remember Tomorrow
Je podľa rozhovoru Paula Di´Anna pre časopis Metal Hammer, o jeho dedovi. Táto skladba bola preňho veľmi špeciálna a súkromná.

The Prisoner
Je založená na Anglických televíznych seriáloch z roku 1960 rovnakého názvu, v ktorých hral Patrick McGooham. Tieto série sa stali veľmi populárne (hlavne v UK) a môžete ich dostať v celej kolekcii. V týchto seriáloch britský agent opúšťa svoju tajnú službu a pod vplyvom uspávacieho plynu má byť odvezený domov. Prebúdza sa však na mieste s názvom “The Village” (“Dedina”), kde majú ľudia namiesto mien čísla. On má číslo šesť a čím nižšie číslo, tým ste na vyššom stupni hierarchie. Číslo jedna opúšťa toto miesto.

Back In The Village
Taktiež súvisí so seriálom “The Prisoner“.

Stranger In A Strange Land
Je o expedícii, ktorá sa stratila na Severnom póle. Ich telá boli nájdené perfektne zachované v snehu. Adrian stretol jedného z tých čo prežili a to ho inšpirovalo, aby napísal túto skladbu. Tento človek sa pravdepodobne neskôr stal fanúšikom Iron Maiden. Názov bol vypožičaný zo známej knihy Roberta Heinleina, ale text je úplne odlišný.

Kill Me Ce Soir
Je cover verzia skupiny Golden Earring zo singlu “Holy Smoke“.

Childhood´s End
Je Sci-Fi kniha Arthura C. Clarka. Skladba sa v ničom nezhoduje s knihou aj napriek tomu, že majú rovnaký názov. Presne ako pri skladbe “Stranger In A Strange Land.”

Man On The Edge
Vyzerá to tak, že je inšpirovaná filmom “Falling Down”, v ktorom hral Michael Douglas.

The Edge Of Darkness
Je inšpirovaná knihou Josepha Conrada “Heart Of Darkness” na základe ktorej vznikol film “Apocalypse Now”.

Sign Of The Cross Je pravdepodobne založená na knihe “The Name Of The Rose” od Umberta Ecoa. Natočený bol aj film rovnakého názvu, v ktorom hrá Sean Connery. Text “Eleven saintly shrounded men, came to wash my sins away” (čo znamená “jedenásť svätých mužov ma prišlo očistiť od mojich hriechov...”) je svätá inkvizícia.

Lord Of The Flies
Je založená na knihe Williama Goldinga, ktorá má rovnaký názov.

The Clansman
Je založená na filme “Braveheart“ (Statočné srdce) s Melom Gibsonom.

The Wicker Man
Je založená na filme s rovnakým názvom.

Zobrazovaná strana 10 z 24

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport