Ostané informácie o Iron Maiden

Steve údajne zakázal Blazeovi odfotiť sa na obálku časopisu Kerrang (číslo 563) s cigarou v ruke, nakoľko nechcel aby kapela robila reklamu fajčeniu. Blaze je na nej odfotený s fľašou šampanského.

Názov albumu „Piece Of Mind“ vymyslel Steve s Rodom Smallwoodom v nejakom bare v Jersey.

Steveova prvá basa bola kópia Fender Telecaster. Stála ho 40 libier.

Steve študoval za staviteľského kresliča (asi 5 rokov) a skutočne obdŕžal diplom.

Steve Harris je hlavný skladateľ piesní Iron Maiden, alebo často len vypomáha pri písaní textov. Pravdepodobne je autorom 75% všetkých skladieb. Všimnite si ten fakt, že Steve si pri hraní na koncertoch ešte pospevuje všetky texty.

Steve verí, že najlepšia skladba akú napísal bola “Phantom Of The Opera”, ktorá sa neskôr zmenila na “To Tame A Land” a nakoniec na “Rime Of The Ancient Mariner”.

Steve sa raz vyjadril, že najlepšia skladba, akú pre Iron Maiden napísal Adrian Smith bola ”2 Minutes To Midnight”.

Skladba “Twilight Zone” bola nahraná po albume “Killers“ a “Wrathchild” bola nahraná za účelom vraj propagovať album “The Number Of The Beast“.

Prvá skladba, ktorú Steve napísal bola Burning Ambition.

EP “Maiden Japan” bolo vydané preto, lebo Japonci chceli nejakú živú nahrávku. Produkovali ho Iron Maiden a Doug Hall a bolo vydané v novembri 1981.

Nicko McBrain hrával s Pat Traversom, ale nemyslí si o ňom nič dobré. Keď sa ho naň opýtali (1988) odpovedal: “Nikdy na neho neprestanem srať!”

“Remember Tomorrow” (Live) zo singla “The Number Of The Beast” bola prvá oficiálna živá nahrávka s Bruceom.

Videoklip “The Trooper” odmietala vysielať televízna stanica BBC, pretože si myslela, že je nevhodný pre mladých ľudí. Vysielali ho od 7 hodiny večer a to myslím len raz.

Väčšina koncertov počas turné “World Piece Tour“ končila skoro po dvoch hodinách. To isté sa deje aj na turné “Virtual XI World Tour“.

Bruce je taktiež veľký fanúšik vlakov. Počas turné “Beast On The Road“ v Amerike sa Bruce previezol na železničnej dráhe v Disneylande.

Adrian Smith je zas vášnivý rybár.

Je veľmi ťažké pre Nicka zobrať si nejakú prestávku počas turné, pretože má hranie tak moc rád. Okrem toho si však rád zarybárči a má súkromnú pilotskú licenciu. Počas poslednej časti turné “World Slavery Tour“ zvykol Nicko lietať na jednotlivé vystúpenia svojím súkromným lietadlom, ako jazdiť so skupinou v ich tourbuse.

Daveova žena sa volá Tamara a pochádza z Kalifornie. Ich dcéra sa volá Tasha.

Všetci členovia Iron Maiden sú veľkými futbalovými fanúšikmi. Ich najobľúbenejšie futbalové mužstvo je WEST HAM (BLAZE obdivuje ASTON VILLU). Zápas si zahrajú len párkrát za turné, ale ak áno, tak s členmi skupín RAINBOW alebo DEF LEPPARD. V júli 1982 sa zápas s The SCORPIONS skončil 0:0 a v decembri 1983 sa zápas s DEF LEPPARD končí výhrou 4:2. Zmienku o futbalovom mužstve WEST HAM nájdete napr. aj na obale LP “Somewhere In Time."

Album “Powerslave“ bol mixovaný v známom štúdiu Electric Ladyland Studios v New Yorku, NY.

Skúšky na turné “World Slavery Tour“ sa robili v Ford Lauderdale, FL, začiatkom 20. 06. 1984.

Turné “World Slavery Tour“ sa začalo koncertom vo Waršave (9. august 1984) a prešlo 24 krajinami počas 322 dní. Počas tejto periódy precestovali skoro 100 000 kilometrov, spali v 7778 hotelových izbách, použili 6392 gitarových strún, 3760 paličiek, 3008 trsátok a skonzumovali okolo 50000 plechoviek piva, 30000 malinoviek, 6000 pol litrových fliaš mlieka, 2500 pol litrových fliaš pomarančového džúsu a jednoducho povedané tony jedla.

Iron Maiden sa vždy snažili vyhýbať hraniu vo veľkých arénach, ako vo Wembley alebo NEC. Vždy boli radšej čo najbližšie k svojim fans, ktorí sa prišli na nich pozrieť.

Steve Harris žije na vlastnom pozemku v Romforde, len kúsok od Essex, Anglicko.

Ďalšie obľúbené miesto: Harrow, Londýn (bowling alley, kde rád chodí Bruce Dickinson a Janick Gers).

Derek Riggs žije v Ashwell, Hertforshire a pravdepodobne tam má aj vlastnú krčmu.

Skladba “Wrathchild” má na vydaniach v USA pravopisnú chybu “Wratchild”. To isté sa vraj stalo aj v Kanade.

Martin Birch produkoval všetky albumy skupiny okrem Iron Maiden (produkoval ho Will Malone), “A Real Live One/A Real Dead One“ (produkoval ich Steve Harris), “The X Factor“ a “Virtual XI“ (produkoval Steve Harris a Nigel Green).

Vystúpenie na “Monsters Of Rock“ festivale (22. augusta 1992) trvalo skoro 2 hodiny. V poslednej skladbe “Running Free” prišiel na pódium aj Adrian Smith. Bruce neskôr povedal, že to nemalo žiadnu chybu, pričom mu bolo vidno slzy v očiach.

Konkurzy na gitaristov Iron Maiden boli vždy odlišné. Keď sa do skupiny snažil dostať Adrian Smith, musel vedieť zahrať skladbu “Wrathchild”, vypiť polliter piva za 5 sekúnd a dobre hrať futbal so skupinou. Konkurz pre Janicka Gersa bol omnoho zložitejší. Musel sa naučiť hrať skladby “Iron Maiden”, “Children Of The Damned”, “The Prisoner” a “The Trooper” za jednu noc. Janick však hovorí, že to bolo ľahšie, ako jeho skúška s Ianom Gillanom. “Ian sa ma opýtal, či by som nemal chuť ísť s ním do Nemecka, aby sme tam odohrali poslednú časť turné. Išiel som teda do Londýna, kde my strčil do ruky kazetu a walkman a povedal: “tu sú piesne na zajtra”. Skladby som síce poznal, ale nevedel som, ako by som ich mal hrať. Výsledok: posadil som sa vo svojej hotelovej izbe a urobil tam celý program.”
[Metal Hammer, 1990]

Bruce Dickinson sa mal naučiť spievať 5 skladieb. Zrejme sa ich naučil však okolo 10.

Jeden z prvých fanúšikov Iron Maiden bol Keith Wilford, ktorý je dnes hlavným členom oficiálneho Fan Clubu Iron Maiden. Zúčastnil sa už ich prvého vystúpenia v Cart & Horses. Na ich vystúpenie v Bridge House si vzal vlastnoručne vyrobené tričko s nápisom “Charlotte Rules OK”, ale neskôr už s kvalitne vypracovaným tričkom “Invasion”. Preto je považovaný za jedného z najväčších vynálezcov Maiden tričiek. Najskôr len predával EP “The Soundhouse Tapes” a až potom sa rozhodol viesť F.C. Iron Army.

Počas nahrávania albumu “The X Factor“ predal Dave a Tamara (jeho žena) svoj dom v Suffolku, aby si vraj kúpili nový v západnom Londýne.

V lete 1994 mal Blaze Bayley haváriu na svojej motorke Triumph, s ktorou nabúral do auta. Všetko si to odniesla zlomená noha a úplne zničená motorka.

V polovici mája 1994 sa uskutočnil jeden zo zápasov Iron Maiden proti manažmentu SANCTUARY. Iron Maiden XI a Sanctuary nemali žiadneho rozhodcu. Zápas sa skončil prehrou Sanctuary 6:3.

Všetky b-strany albumu “Somewhere In Time” sú prácou Adriana Smitha. Nicko hral na bicích a Bruce vypomohol pri spievaní. Všetko ostatné urobil Adrian... spev v skladbe “Reach Out”, všetky gitary a basovú gitaru (preto nepočuť Steveovu “dink-dink-dink“ basovú hru). Počas nahrávania skladieb “Reach Out”, “That Girl” a “Juanita” boli v štúdiu len traja ľudia. Na skladbe “Sheriff Of Huddersfield” pracovala celá skupina.

Steveovi a Nigelovi Greenovi robila pri mixovaní albumu The X Factor najväčšie problémy skladba “Sign Of The Cross”, ktorá im zabrala dva týždne. Mix albumu bol hotový okolo štvrtej hodiny ráno 29. augusta 1995 a mastering sa začal o 10 hodine ráno toho istého dňa.

Zamyslite sa nad týmto: názvy všetkých prvých šiestich albumov sú abecedne zoradené - IRON MAIDEN, KILLERS, (THE) NUMBER OF THE BEAST, PIECE OF MIND, POWERSLAVE a SOMEWHERE IN TIME.

Toto je tiež zaujímavé: okrem videa “Behind The Iron Curtain“ vydáva skupina videokazetu každý druhý rok od “Live At The Rainbow“ (1981) po “Maiden England“ (1989).

Ian Gillan označil Iron Maiden za nástupcov Deep Purple.

Výťažok z predaja oficiálnej biografie “Running Free” je venovaný na anti-heroínovú kampaň (tak dobre sa predával aj v roku 1985 singel “Running Free” 7” poster bag).

Derek Riggs nakreslil obaly albumov aj pre skupiny DESTINY (“Atomic Winter”), BUDGIE (“Nightflight”) a jeden z obalov pre tribute albumy Iron Maiden vydané v rokoch 1997 – 1998.

Skladba “Moonchild” z albumu “Seventh Son Of A Seventh Son“ bola nahraná na jedenkrát.

Film “Nosferatu” - 1992, (Nemecký film, FR Murnau) mal taktiež vplyv na tvorbu skupiny.

Album “A Real Dead One“ vyšiel aj s plagátom priloženým do obalu CD. Jedná sa o rodinný strom + fotky skupiny z turné. Plagátik v zmenšenej veľkosti sa objavil aj v MC vydaní.

Steve mierne prestavoval svoje štúdio Bernyard v máji 1994.

Vstupenka na vystúpenie v Donington Park 22. augusta 1992 stála 23.50 libier a v deň koncertu sa už nepredávali. Brána do areálu sa otvorila o 10.30 ráno a prvá skupina vystúpila o 2.00.

“IRONS“ je prezývka futbalového klubu WEST HAM United z Londýna. West Ham sú favoritmi predovšetkým Stevea, Clivea a Paula Di´Anna. Ak o tom máte nejaké pochybnosti, pozrite si fotku Steveovej basovej gitary, na ktorej má ich znak. Klub používa motto “Up The Irons!”. Steve tiež uvažoval o vytetovaní si ich znaku lýtko a za mlada hral za dorast WHU.

Iron Maiden v priateľskom zápase s “French Friends Of The Beast All Stars“ vyhrali 6:2. Zo skupiny hrali len Steve Harris a Janick Gers.

Iron Maiden vyhrali tiež nad Brazílskym mužstvom počas turné “The X Factour“ v Brazílskom Sao Paulo.

Iron Maiden prvýkrát navštívili Rusko počas turné “Fear Of The Dark Tour“.

Pri doprovodnom spievaní počas “Heaven Can Wait” sa na pódiu objavilo v histórii kapely množstvo hudobníkov, ktorí napríklad v teň deň predskakovali pred Iron Maiden alebo sa len prišli pozrieť na koncert.

Na jednom z koncertov turné “Somewhere On Tour“ si počas jednej skladby zahral s Nickom za jednými bubnami aj Lars Ulrich zo skupiny Metallica.

Jimmy Page sa do zákulisia prišiel pozrieť za Iron Maiden v novembri 1986.

Zobrazovaná strana 12 z 24

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport