Čo povedali hudobníci a známe osobnosti o Iron Maiden.

Max Cavalera (Soulfly)
Obľúbená skladba: “Sanctuary”
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Mňa vyhodili zo školy z dôvodu, že som kreslil Eddieho po školských učebniciach...

Nick Andersson (Hellacopters)
Obľúbená skladba: “Drifter”
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Drsní chlapci, ktorí žili o dve poschodia pod nami a počúvali Iron Maiden, boli mojimi vzormi a kedže som chcel byť ako oni, som začal Iron Maiden počúvať tiež.

Nicholas Bastard (Dimmu Borgir)
Obľúbená skladba: “Hallowed Be Thy Name”. Je to skladba, ktorú sme s Cradle Of Filth nahrali ako bonus na japonskú verziu nášho albumu.
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Je to kapela, na ktorej sme vyrastali a tiež prvá kapela, ktorá nás priviedla k heavy metalu. Všetky tie svetlá, gitary a zostavy bicích mali na mňa veľký vplyv.

Js Clayden (Pitchshifter)
Obľúbená skladba: “The Number Of The Beast”
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Môj otec bol farárom a všetko, čo malo v názve slovo Satan bolo skvelou zámienkou, ako ho naštvať, takže z mojej strany to bolo fajn.

Graham Coxon (Blur)
Obľúbená skladba: “The Number Of The Beast”
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Bez Iron Maiden by tu neboli Megadeth a ja milujem “Hangar 18”!

Whitfield Crane (Life Of Agony)
Obľúbená skladba: “Running Free”

Glen Diani (One Minute Silence)
Obľúbená skladba: Je veľmi ťažké si nejakú vybrať, čokoľvek z éry “Iron Maiden” alebo “Powerslave”, ikeď skladby “Wrathchild” a “The Number Of The Beast” vstupujú do popredia.
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Stal som sa basgitaristom a dôvodom je Steve Harris - ak by to nebolo pre neho, tak by som sa stal gitaristom alebo bubeníkom.

Henry Font (Pist.On)
Obľúbená skladba: “The Prisoner”
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Bol som veľkým fanúšikom Iron Maiden, ukázali mi kus z temnej strany. Vyrastal som ako basgitarista a Steve Harris bol veľkým vzorom môjho hrania. Potom som ich videl v roku 1985 v Madison Square Garden s Diom a úplne ma odrovnali. Autorské kvality Stevea Harrisa na mňa tiež silne pôsobili, takže som sa stal skladateľom.

Raymond Herrera (Fear Factory)
Obľúbená skladba: “Powerslave”
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Ovplyvnili ma, pretože oni boli tá prvá „rýchla jazda“, ktorú som absolvoval.

Sean Lilkenny (Dog Eat Dog)
Obľúbená skladba: Pravdepodobne “The Number Of The Beast”, pretože keď som bol v katolíckej škole, mal som po knihách namaľované logá Iron Maiden a mníšky to neznášali...
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Nepovedal by som, že mali nejaký priamy vplyv na moju kariéru, i keď Dave Neabore bol veľkým fanatikom Stevea Harrisa, čo ho nútilo neustále cvičiť, nepriamo ovplyvňujúc moju kariéru na dlhom behu...

Dave McClain (Machine Head)
Obľúbená skladba: “Invaders”
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Ovplyvnili moju kariéru tým, že ma naladili tvrdším smerom.

Mark McGrath (Sugar Ray)
Obľúbená skladba: “Run To The Hills (live) ”
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Dnešným stvárnením nášho pódia.

Joey Z (Life Of Agony)
Obľúbená skladba: “Aces High”
Ako Ťa ovplyvnila kapela Iron Maiden: Iron Maiden ma prinútili mať skvelé obaly na našich albumoch. Ich obaly boli vždy ohromujúce.

Kerry King (Slayer)
Obľúbená skladba: “Iron Maiden“
Znamenali pre mňa veľa v ich začiatkoch. Keď dnes sledujete ich koncert, je viac menej ako sledovať ikony. Ich skladba “Iron Maiden“ stále šľape. Je to proste skvelý rif aj po všetkých tých rokoch. A “Killers“ bol skvelý album. Stále sú skvelou kapelou a nikdy nezmiznú.

Steve-O (Jackass)
Obľúbená skladba: “The Number Of The Beast“
Prvý album, ktorý skutočne zruinoval môj životný postoj v mojich desiatich rokoch, bol “The Number Of The Beast“. Mama mi ho zobrala a zahodila po tom, ako som pobehoval po dome a spieval z neho tie najvýstrednejšie texty aké som tam mohol nájsť. Druhý deň som si tú dosku kúpil opäť a stal som sa skutočným fanatikom Maiden. Už ako desať ročný som si uvedomil, že je to kapela s najlepšími obalmi albumov v hudobnom biznise a páčilo sa mi aj ich ošatenie v ktorom nastupovali na pódium. Mimochodom, koho zaujíma čo nosili? Sakra, ja nosím homosexuálne tričká stále. Iron Maiden fuck´n Rules!

Chad Smith (Red Hot Chili Peppers)
Obľúbená skladba: “Run To The Hills“
Poznám sa s Nickom, ale nikoho iného z kapely nepoznám. V roku 1981 som pôsobil v kapele Tyrant a zvykli sme hrávať veci ako “Wrathchild“ a “Killers“. Dave Navarro je tiež veľký obdivovateľ Maidenov. Ovplyvnili tony a tony kapiel a majú skvelé tričká.

David Draiman (Disturbed)
Obľúbená skladba: “The Number Of The Beast“
Mám rád Iron Maiden, pretože robia skladby o bavení sa celú noc, rýchlych autách a ľahkých ženách. Rozprávajú o genocíde, príchode diabla – veľkých témach, chápete... kontroverzné veci. Bruceove hlasové schopnosti sú pre mňa viac a viac ovplyvňujúce a kapela ide s dobou.

Dave Baksh (Sum 41)
Obľúbená skladba: “Phantom Of The Opera“
Keď som mal 13, viezol ma môj bratranec do školy a hrala mu v aute kazeta “Live After Death“ a to mi stačilo. Vedel som o nich, ale dovtedy som ich nepočul. Nebežal som hneď do obchodu kúpiť všetky ich nahrávky, nakoľko ich môj druhý bratranec nemal moc rád, ale neskôr som si myslel: “Chlape, táto kapela je taká dobrá, že ju nemôžem zmeškať“. Stále ich počúvam. Raz sme ich videli v Toronte. Nemali žiadne pyro efekty a podobné veci, proste jednoducho veľká show Maiden, ktorá dodnes patrí medzi tie najväčšie, aké som kedy videl.

Joey Jordison (Slipknot a Murderdolls)
Obľúbená skladba: “Wrathchild“
Môj dodnes obľúbený album “Killers“ som si kúpil iba preto, že ma zaujal jeho obal. Stal som sa fanúšikom a každý týždeň som si bol kúpiť nejakú ich nahrávku. Okolo roku 1984 sa objavili v Des Moines. Tá show bola ďalšou monumentálnou spomienkou a inšpiráciou, aby som sa snažil viac a naplnil tak svoj sen stať sa hudobníkom. Sen sa stal skutočnosťou, vystupovali sme na rovnakom pódiu na Dynamo festivale v roku 2000 – Nickov technik mi dokonca daroval jeho paličky – nech žijú predlho!

Scott Ian (Anthrax)
Obľúbená skladba: “Wrathchild“
Maiden boli Sabbathmi mojej generácie. Miloval som a stále milujem Sabbath, je to len o tom, že Maiden boli moji. Nebol to typ kapely “môjho kamoša-starší-bratia-čo-počúvali-Zeppelinov-a-stále-žijú-doma-a-nemajú-žiadne-životy“. Vyhorenci popíjajúci v priestoroch školy pivo zabalené do papierových sáčkov, z ktorých som mal taký strach? Nebola to tiež ich kapela. Boli moji. Môj čas. Moja kapela. Založil som Anthrax zatiaľ čo som počúval ich prvý album a vyhodili ma z intráku v čase, keď som počúval “Killers“. Mali najväčší útok na môj život. Najlepšie zo všetkého bolo, keď mi Steve Harris hovoril, že sa mu páčil náš set v Donintone ´88. Ak existuje nebo, toto bolo ono.

Jimmi Christmas (The D4)
Obľúbená skladba: “Murders In The Rue Morgue“
Do pekla, počúval som Maiden. Mal som deväť rokov a kamarát mi požičal metalovú kompiláciu. Páčila sa mi a preto som si kúpil album “Killers“. Bol skvelý. A keďže som mal deväť rokov, cítil som sa strašlivý a nebezpečný. Raz sme navštívili Anglicko a Bruce Dickinson s nami robil rozhovor pre jedno rádio. Náš bubeník Beaver bol preč a tak sme Brucea poprosili, aby mu zavolal a povedal AHOJ. Beaver reagoval na spôsob “Do riti, je to Bruce!“ Keď ho Bruce ubezpečil, že je to on, Beaver začal na druhom konci kričať!

Lars Ulrich (Metallica)
Obľúbená skladba: “Aces High“
Pre mňa bola kapela Iron Maiden najlepšou rockovou kapelou na svete počas sedem rokov od ich začiatku. Ale nebolo to len ich muzikou. Na svoje albumy dávali o desať minút viac hudby než všetky rockové kapely, mali najlepšie balenia, najlepšie tričká – všetko. Ich skvelá organizácia sa veľmi páčila fanúšikom, akým som bol aj ja. Bola to veľká inšpirácia pre nás v Metallice. Chcel som dať rovnakú kvalitu deckám, ktoré počúvali našu kapelu.

Phil Lipscomb (Taproot)
Obľúbená skladba: “The Clairvoyant“
Maiden boli vždy tým najväčším medzi metalovými kapelami. Začal som sa o nich zaujímať po tom, ako som na vysokej videl živú nahrávku “The Clairvoyant“ z Doningtonu. Bol som ohromený a začal som si požičiavať ich albumy od mojich starších bratov. Začal som svoju cestu od albumu “Seventh Son...“ až po “Killers“ a zamiloval sa do príbehov o ktorých spievali. Mal som dlhé vlasy, plagáty, všetko. Keď som začal hrať na basu a vrátil sa k Iron Maiden, počul som ich v úplne inom smere: Steve Harris je diabol zo všetkých basgitaristov. Takže do dnešného dňa sa na neho dívam ako na basgitarového boha.

Jasor Perry (A)
Obľúbená skladba: “The Trooper“
K Iron Maiden som sa dostal po tom, ako vyšiel album “Live After Death“. Zbožňoval som ho. Bolo na ňom toľko skvelých skladieb a je to jeden z najlepších albumov všetkých čias. Prvýkrát som ich videl naživo v Doningtone ’88. Išiel som tam so svojim bratom Adamom a priamo na mieste sme sa stretli s našim ďalším bratom. Nechápem, ako nás mohol nájsť na poli medzi 107 000 ľuďmi. Videli sme ich tiež hrať v Madison Square Garden v New Yorku a keď Bruce zakričal “Scream For Me, New York“, cítili sme sa ako “ÁNO!“ Bol to najväčší rockový moment!

Barney Greenway (Napalm Death)
Obľúbená skladba: “Killers“
Vždy som bol skôr v štýle Motorhead a z toho dôvodu sa mi viac páči drsnejšia, punkovejšia strana Iron Maiden. Celý prvý album je skvelý, ale proste nemôžete vynechať skladbu “Killers“. Ten skvelý basový úvod a po tom, ako sa k nej pridá gitara, ma úplne položilo na zadok. Prehrával som si toto intro tak dlho, až som nahneval rodičov. Tiež celá koncepcia kresby Margaret Thatcherovej stávajúcej sa brutálnou na obálke singla “Women In Uniform“ bola vždy výsledkom v mojich knižkách.

Cristian (Il Niňo)
Obľúbená skladba: “Charlotte The Harlot“
Iron Maiden boli prvou kapelou, o ktorú som sa zaujímal po tom, ako som sa presťahoval do USA. Dostal som sa vďaka nim k heavy metalu a otvorili mi oči. Kúpil som si album “Powerslave“ a nakoľko som vedel, že moja angličtina nie je najlepšia, sadol som si a čítal texty albumu a cítil som, že viem, ako by sa tieto texty mali spievať. Zaľúbil som sa do tohto albumu. Nedávno som si kúpil album “Rock In Rio“. Znejú tak dobre. Nesnažím sa ohovárať Metallicu, ale talent a vystupovanie na pódiu sú za hranicou skvelého. Mojou obľúbenou skladbou je “Charlotte The Harlot“. Je to skladba v klasickom old-school štýle o prostitúcii a ak mám byť úprimný, skladby na túto tému mám rád!

Dani Filth (Cradle Of Filth)
Obľúbená skladba: “Aces High“ a “Hallowed Be Thy Name“
V dobe, keď som sa dostal k metalu, boli všetci rozdelení do dvoch skupín. Buď ste boli fanúšikom Iron Maiden alebo fanúšikom Judas Priest. Ja som bol určite fanúšikom Iron Maiden. Ich súhra dvoch gitár bola lepšia ako u Priest. Nie je ľahké vybrať si obľúbenú skladbu Iron Maiden, pretože ich je také veľké množstvo. Mám rád “Aces High“ pre jej energiu a ako kapela sme urobili cover verziu skladby “Hallowed Be Thy Name“, pretože sa nám v tej dobe moc páčila. Môj obľúbený album je určite “Powerslave“. Je to vtedy, keď sa všetko spojilo. Ak si dnes vypočujete niekoľko prvých albumov uznáte, že stále znejú neuveriteľne.

Skupina Korn pri hodnotení singlu Virus:
Jonathan: (po zasmiatí, keď počul Blazeov vokál) “To je hrozné. To je sračka!“
Brian: “Či mám rád starých Maiden? Samozrejme! Number Of The Beast, Piece Of Mind. Po tomto je koniec.“
Jonathan: “Toto dostáva 0!“

Metal Hammer UK, Nov. 1996

Skupina Iced Earth pri rozhovore pre Metal Hammer CS:
Otázka: Album Burnt Offerings je naozaj výborný, ale nezdá sa ti, že ste sa patrične vzdialili od melodickosti a vstúpili na cestu pritvrdenia? Kam sa podeli tie zjavné vplyvy Iron Maiden a Queensryche? Ha - ha!
Jon Schaffer: “Predtým nás ten Iron Maiden naozaj ovplyvňoval, ale nečuduj sa tomu… Veď Iron bol mega kapelou už v dobe, keď som sa ja ešte zbavoval puberty."

Metal Hammer CS, Máj 1995

Skupina Skid Row pri rozhovore pre časopis Maxi Super:
Sebastian Bach: “Počúvajte také skupiny ako Angel Witch, Saxon, Iron Maiden a najmä Def Leppard.“

Maxi Super, 1992

Skupina Clawfinger pri rozhovore pre časopis Metal Hammer CS:
Otázka: Tak ma napadá, sú členovia Clawfinger skutočne až natoľko ovplyvnení rozdielnymi štýlmi, ako to vyjadruje ich hudba?
Zak Tell: “ K metalu ma priviedol Bard Torstensen po mojom návrate z Londýna, kde som určitý čas býval s rodičmi. Stelesnením metalu je v Clawfinger práve on. Vyrastal na skupinách ako Iron Maiden, Judas Priest, Black Sabbath, Led Zeppelin.“

Metal Hammer CS, Jún 1995

Člen skupiny Arakain v rozhovore pre časopis Big Beng!:
Otázka: Aká pesnička alebo skupina môže za to, že sa živíš muzikou?
Marek Žežulka: “Keď som sa odpútal od tých všelijakých Jacksonov, tak sa mi veľmi páčili Iron Maiden, ktorých mám rád dodnes.“

Big Beng!, 11. 6. 1998

Zobrazovaná strana 14 z 24

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport