11/07/1999 - Rozhovor so Steveom a Daveom

Aké to je mať Brucea a Adriana späť v kapele?

SH - Je to skvelé! Funguje to perfektne. A ten pocit je veľmi prirodzený. Sme každý trochu nervózny z prvého koncertu, ale okrem toho je to skvelé.

DM - V momente, ako sa objavil Bruce a začal spievať a do toho začal Adrian hrať, bolo hneď jasné, že hudobne to bude fungovať skvele. V skutočnosti sme toho rozhodnutie urobili ešte pred tým, než sme si zahrali. Proste sme sa spoločne stretli a povedali si, že sa Bruce vracia, Adrian sa vracia a tak to poďme zapiť dolu do krčmy (smiech).

SH - Pocit silne pripomínajúci Déj? vu.

Aké to je mať v kapele troch gitaristov?

SH - Znamená to, že niektoré sóla budeš musieť zdvojiť a jedno vysunúť pred to druhé, čím dostaneš skvelý efekt. V niektorých starých skladbách sme pri nahrávaní použili tri gitary. Znie to veľmi plne, skutočne dobre.

DM - Tento krát môžeme už použiť zvuk tretej gitary, čo je skvelé, pretože sme to niekedy museli z albumu vyhodiť, nakoľko sme to neboli schopní odohrať naživo. Tento krát zdvojíme niektoré sóla, čo je skvelé a veľmi zaujímavé. A urobí ich omnoho tvrdšími (smiech).

Sú skladby na vašom poslednom best of albume "Ed Hunter", ktoré si mimochodom zvolili samotní fans, aké ste sami očakávali?

SH - Bolo tam zopár, o ktorých sme si neboli celkom istý. Skladba "Iron Maiden" mala najviac hlasov, čo ma prekvapilo. Pravdepodobne sa to dalo čakať, nakoľko je v našom setliste od počiatkov. Nepredpokladali sme však, že bude tak masívne zvolená. Bolo tam zopár, ktoré sme nemohli použiť, čo boli skladby z posledných dvoch albumov a boli to tie z najdlhších. Nakoniec je v hre spravodlivé zastúpenie tých, za ktoré hlasovali a zvyšok odohráme naživo. Na CD sa nachádza približne dvadsať skladieb a myslím, že mi budeme hrať približne osemnásť kúskov z toho.

Kedy môžeme od kapely očakávať nový album?

SH - Nebude to skôr než na budúci rok, takže nebudeme nahrávať nič do novembra, nakoľko máme od septembra do októbra termíny v Európe. Hneď po ich skončení sa pustíme do písania materiálu pre nový album. Začať by sme mali v novembri a dúfame, že by sme ho mohli mať vonku v máji alebo júny na budúci rok. Potom opäť vyrazíme na turné trvajúce približne osem až deväť mesiacov.

DM - Toto momentálne turné sa zameriava na hru Ed Hunter a všetko, čo bolo práve vydané. Výber skladieb je veľmi osviežujúci. Momentálne pódium je obrovské a na budúci rok budeme mať nový album, ktorý bude na to celé nadväzovať.

Prežívame nárast nových technológií, ako sa Vám pozdáva, že ľudia začínajú sťahovať vašu hudbu a videá z internetu?

SH - Myslím, že to je skvelá, tá skutočnosť ako blízko sa to dostáva a vy sa môžete dostať k rôznym druhom skladieb. Pravdepodobne nahráme niekoľko koncertov a umiestnime nejaké skladby na sieť, aby si ich ľudia mohli stiahnuť a povedať „Och, bol som tam pred dvoma dňami, bol som tam.“. Myslím si, že technológia je skvelá, ak ju používate tým správnym spôsobom. Ja to mám tiež veľmi rád. Baví ma dostať sa na sieť a túlať sa po nej. Je to proste tak, ľudí to baví a baví to aj nás.

DM - Absolútne sa stotožňujeme s touto záležitosťou na internete. Stránka Iron Maiden je plná rôznymi materiálmi, nad ktorými môžete stráviť celé hodiny. Sú tam rôzne miestnosti, kam sa môžete dostať a my sa snažíme byť v popredí vývoja, ako napríklad využívať na nej špeciálne efekty a mať na nej veci k uloženiu. Samozrejme objavilo sa aj niekoľko stránok, ktoré smerujú k pirátstvu, ale to je už dané tým, že sa to celé dostáva do väčších rozmerov.

Čo si myslíte o všetkých tých stránkach, ktoré vytvorili samotní fanúšikovia?

SH - Myslím, že je to skvelé, že tí ľudia si našli čas a investovali do toho svoje peniaze. Očividne sú to veľmi zanietení fanúšikovia. Nemám s tým vôbec žiadny problém. Nie vždy sú tie údajne sto percentne presné (smiech), ale je to taký druh doplnku. Niektoré tie stránky sú skutočne dobré a je aj pre nás zaujímavé pozrieť sa, čo o nás druhý ľudia hovoria.

DM - Objavuje sa tam o nás veľa klebiet. Niektoré z nich nemusia byť pravdivé, ale je skvelá vidieť niekoho z Južnej Ameriky komunikovať s osobou z Európy. Na našej stránke máme malú miestnosť na chat a raz za čas by sme sa tam chceli sami objaviť a komunikovať s fanúšikmi. Je zaujímavé, zistiť čo majú na srdci, alebo čo ich zaujíma.

Máte nejaké plány vydať box set poskladaný z nikdy nevydaných materiálov?

SH - Neviem, máme veľa materiálu, ktorý nám len tak leží v archívoch, ako napríklad live nahrávky z festivalu Reading. Možno s tým niečo urobíme. Leží nám tam tiež množstvo pások s koncertným materiálom. Trochu sa v tom teraz hrabeme, takže je tu možnosť do budúcnosti.

Zdá sa, akoby mladšie generácie momentálne počúvali kapely ako Marilyn Manson, Korn, Offspring atď. Ako by ste chceli týchto fanúšikov dostať k vašej muzike?

SH - V ostatnej časti sveta to nebol nikdy problém. Stále predávame albumy a máme predaj lístkov. Myslím, že v Kanade, Severnej Amerike a určitom stupni v Británii sme stratili pôdu a je to výzva získať týchto ľudí späť. Mali sme veľké šťastie, že sa naša kariéra netočila okolo Severnej Ameriky, takže je skvelé, že máme takých zanietených fanúšikov. Neupadlo to a tak môžeme hrať koncerty. Stále máme našu základňu radikálnych fanúšikov. Bolo by skvelá, aby sa to celé vrátilo, kde to kedysi bolo.

Predali ste päťdesiat miliónov albumov a CD diskov po celom svete s nízkou hrateľnosťou rádií. Čo si myslíte, že stojí za týmto úspechom?

SH - Keby som to vedel, predával by som tento recept.

DM - Myslím, že sme koncertovali viac ako iné kapely. Ten kruh sa točil aj osemnásť mesiacov, keď sme vydali album a následne strávili mesiace na cestách. Máme za sebou veľa koncertovania za posledných dvadsať rokov, možno veľkou zásluhu majú aj naši fanúšikovia. Máme veľa radikálnych fanúšikov, ktorí sú s nami dodnes. Ale je v tom aj trochu tajomstva.

SH - Myslím si, že je to aj tým, že v iných častiach sveta sme naberali nových mladých fanúšikov stále. A v ostatných krajinách sú to skutočne mladí fanúšikovia medzi staršími, ktorí sú v tom už roky. U vás sa nám nejako nepodarilo vyhrať týchto mladších fanúšikov. Posledné trendy sa dosť menili v posledných rokoch a my sami sme nikdy neboli trendoví, ale myslím, že to nás tu poznačilo viac ako kdekoľvek inde. Ak by ste sa pozreli v častiach Európy, nájdete tam jedenásť až trinásťročných poskakujúc vedľa ľudí v ich štyridsiatke, ale myslím že u vás je publikum omnoho staršie. Nedostali sme sa k mladších generáciám a to je to čo musíme teraz urobiť. Možno sa nám to podarí prostredníctvom našej CD hry. Neviem. Očividne taká počítačová hra je vec, ktorú budú hrať všetky ročníky, ale samozrejme veríme že sa dostane aj k novým ľuďom. Je pre nás veľmi ťažké dostať sa k novým ľuďom, nakoľko nás skoro vôbec nezahrajú v rádiu. Očividne je to koncertovanie, ktoré to celé realizuje, ale aj to má svoje hranice. S počítačovou hrou by sme mohli preraziť k novým neznámym ľuďom, čo by bolo fajn.

Akú hudbu počúvate v dnešnej dobe Vy?

DM - V skutočnosti zo všetkého niečo. Stále počúvam muziku na ktorej som vyrastal. Len ísť a nakúpiť si tie CD. Mám rád všetko od klasiky, folku, rocku, bluesu, jednoducho čokoľvek.

Mali ste čas porozhliadnuť sa trochu po meste Saint John?

SH - Strávil som tu niekoľko dní, ale nemal som šancu dostať sa von na dlhšie, dokonca tu stále pršalo. Je to skoro ako byť u nás doma (smiech). Vyzerá to tu pekne. Časť prístavu mi pripomínala ten v meste Auckland na Novom Zélande. Mám tam rodinu a skutočne to tam mám rád, je tam veľmi pekne a ľudia sú veľmi priateľský.

DM - Strávili sme tu päť až šesť dní a mali sme možnosť prejsť si mesto a rôzne bary, kde sme stretli veľa ľudí, ktorí sa správali priateľsky a bolo to skvelé privítanie. Je skvelé takto prežiť prvú etapu turné.

Rozhovor sa uskutočnil 11. júla 1999 v meste Saint John v Kanade.

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport