09/10/2005 - Tanec s fanúšikmi, Rock Brigade máj 2004

Aké boli rozdiely pri nahrávaní albumu Brave New World a Dance Of Death?
Sú naozaj dosť odlišné, ale je ťažké analyzovať rozdiely. Zobrali sme sa a urobili album, ako to vždy robíme. Myslím si, že nový album je viac temnejší a možno trochu teatrálnejší. Pódiové spracovanie to bude tiež zobrazovať. Odpovedať prečo je tomu tak nedokážem. (smiech) Každý sme si zobrali šesť týždňov na skladanie a to je skutočne všetko čo robíme. Neskladáme počas turné, jednoducho ideme do štúdia s novými, sviežimi nápadmi. Je to ťažké, pretože to nie ako ísť a povedať; poďme urobiť temnejší album, alebo poďme urobiť niečo odlišné. Robili sme ho v inom štúdiu a taktiež v inom meste, a to nás mohlo tiež nejako ovplyvniť.

Takže v dobe, kedy ste robili turné Give Me Ed Til Iam Dead, bol už album hotový?
Áno, napísali sme ho v novembri 2002. Natáčali sme ho od januára 2003 do apríla 2003. Potom sme vyrazili na turné v máji a album vyšlo priamo po ňom. Bolo pre nás zvláštne ísť na turné bez vydania žiadneho albumu. Ale vystupovali sme na veľa letných festivaloch. Celkovo to bol pre nás nový zážitok, pretože vždy natočíme album a za pár týždňom ideme na turné k nemu.

Aké bolo opäť spolupracovať s Kevinom Shirleym? Pracujete s ním už trochu dlhšie a tak sa chcem opýtať, aký je rozdiel pracovať s ním a s Martinom Birchom?
Pracovať s Kevinom v štúdio bolo skvelé. Nahrávanie druhého albumu išlo lepšie, nakoľko sme nemuseli prechádzať periódou, kedy sme sa potrebovali navzájom spoznať. Vedeli sme, čo každý chce. S Martinom to bolo dosť rovnaké. Obaja majú skvelý zmysel pre humor. Po profesionálnej stránke sú naozaj rovnaký.

Kapela sa rozhodla k tomuto albumu koncertovanie trochu skrátiť. Ovplyvňuje predajnosť albumu aj počet vystúpení?
O tom sme nikdy neuvažovali. (smiech) Myslím, že sme sa dostali do štádia, kedy sme k albumu koncertovali minimálne 9 až 10 mesiacov. Teraz sme sa rozhodli uprednostniť kvalitu miesto kvantity. Ak sa na to dívam realisticky, nie sme najmladší a tak musíme o seba nejako dbať. Ak budeme koncertovať napríklad 4 až 5 mesiacov namiesto 9 alebo 10, môžeme to vydržať robiť dlhšie. Môžeme hrať v lete. Zimné turné sú náročnejšie. Každý v zime ochorie. Bruce ochorel a museli sme zrušiť štyri vystúpenia a nahrádzať ich v inom termíne.

Nahráte počas tohto turné live album, alebo napríklad nové DVD?
Nahrali sme audio materiálu v Európe a taktiež máme veľa video materiálu. Veľká pravdepodobnosť, že niečo vydáme tu je. Na konci dňa to samozrejme určite budem opäť ja, kto bude opäť editovať ten prekliaty materiál! Urobil som Maiden England, Donington 1992 a taktiež Rock In Rio. Chcel som aby niekto iný urobil DVD Rock In Rio, nakoľko ja mám svoj vlastný štýl pri editovaní, ale nejako to nakoniec nefungovalo. (smiech) Urobil som to teda ja. Bol som celkom dobre vyšťavený, ale niekto to urobiť musí a tak som to bol ja.

Hráte na koncertoch šesť skladieb z nového albumu. Čo by si odkázal fanúšikom, ktorí tvrdia, že je to trochu veľa?
Povedz im, aby išli do zadku, my nie sme hrací automat. (smiech) Myslím, že je dôležité hrať nový materiál. Z každého nového albumu hrávame na turné k nemu minimálne šesť skladieb odjakživa, tak neviem čo sa snažia povedať. Ak sa pozrieš spať do histórie, zistíš, že to bol vždy ten istý prípad. Je to náročný setlist pre nás a taktiež náročný setlist pre nich.

Tvoj štýl hrania na basovú gitaru je hlavnou poznávacou značkou zvuku kapely. Niektorí vravia, že je to skoro ako rytmická gitara.
Niekedy áno. Nie som veľmi analytický ohľadom môjho hrania, iba píšem skladby. Viac sa starám o to, čo je dobré pre skladbu, a nie o svoju hru. Možno preto som sa trochu odsunul do pozadia, ale to je preto, pretože sa tam v poslednej dobe písali skladby. To je to potrebné. Písanie skladieb vždy záleží od toho, čo je potrebné a čo nie je.

Aká je momentálne tvoja najobľúbenejšia éra z histórie kapely?
Och, zdalo sa mi že si povedal error. (smiech). Och, skutočne neviem. Skutočne som zbožňoval show, ktorú sme urobili na turné k albumu Somewhere In Time. Myslím si, že to bola najlepšia show, alebo najprepracovanejšia, akú sme kedy urobili. Napriek tomu, že aj momentálna show je skvelá. Myslím si, že kráčajúci Eddie z toho turné bol najlepší, akého sme kedy mali.

Zdá sa mi, že som čítal, že si sa skoro stal profesionálnym futbalistom v Anglicku, namiesto hrania v kapele. Nejaké námietky?
Viac menej nie, pretože moja kariéra by sa skončila pred mnohými rokmi. Pri rock n rolle môžeš vydržať na scéne trochu dlhšie. Myslím si, že som si zvolil tú správnu kariéru. Myslím, že to bola správna voľba, ikeď som nezačal s kapelou hneď po skončení s futbalom. Začal som hrávať príliš neskoro.

Maideni brali inšpiráciu od klasikov akými boli napríklad UFO alebo Deep Purple. Ako sa dívaš na to, že dnešné mladé kapely, akými sú napríklad Arch Enemy alebo SUM 41, si berú za vzor práve vás?
Tak to môžem brať jedine ako kompliment. Čo na to môžem povedať? Myslím si, že to je dobré.

Nemali ste náhodou koncertovať po boku SUM 41?
Áno, kontaktovali sme ich. Niekto sa spojil s ich manažérom s nápadom, že by sme mohli odohrať nejaké letné festivaly v Európe. V istom bode s tým súhlasili, ale nakoniec k tomu nedošlo. Mohlo to byť dobré, jeden z mojich synov je ich fanúšikom a určite by mu to urobilo radosť. Mohlo to byť pekné, ale možno sa tak stane niekedy v budúcnosti.

Rok 2004 sa nesie v znamení 25 výročia od vydania prvého albumu kapely. Máte nejaké plány na oslavu?
Nie, naozaj nie. Ale mohli by sme popracovať na oslave výročia od založenia kapely. Som si istý že sa niečo objaví. Po tomto turné si zoberieme nejaký čas voľna. A potom v lete v roku 2005 by sme mohli urobiť nejaké letné vystúpenia.

Čo by mala kapela Iron Maiden ešte dosiahnuť?
Som si istý, že je tu ešte veľa vecí, ktoré by sme mali urobiť. Stále zostáva urobiť niekoľko ďalších albumov.

zdroj: http://www.rockbrigade.com.br

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport