27/01/2006 - Paul Dianno pre Heavy Metal Pages

Ahoj Paul, je skvelé vidieť Ťa po druhýkrát v Poľsku. Vitaj!
Ahoj.

Mal si čas sa trochu prejsť po Varšave? Mali sme Ti ukázať nejaké zaujímavé miesta, ale...
... ale je tu taká hnusná zima. Včera sme pristáli s lietadlom, ale nikto nám nepovedal aké tu bude počasie. Nezobral som si žiadne teplé oblečenie, mám so sebou len tri tričká. Môžete si ich aj pozrieť! (Ukazuje nám ich a  spoločne sa smejeme.) V Anglicku je viac menej pekné počasie, a rovnako tak v Nórsku, odkiaľ chlapci prišli. Prišli sme do Poľska a povedali „och, do riti“. Dokonca som sa opýtal letušky či by bolo možné kúpiť si okamžite spiatočný lístok a  odletieť, pretože určite ochoriem. Ale sme tu pre vás aj tak.

Aké máš spomienky z tvojej prvej návštevy u nás? Bolo to v júli 1990 a ten koncert bol taký utajený, že dokonca ani fanatici Iron Maiden o ňom nemali poňatia?
Bolo to vystúpenie britskej All Stars kapely. Robili sme to celé pre zábavu. Pamätám si to veľmi dobre a mám aj pár fotiek s Lechom Walesom (bol poľským prezidentom v rokoch 1990 až 1995 a získal dokonca Nobelovu cenu). Dve mám v mojom dome v Brazílii a dve v mojom apartmáne. Nehovorí po Anglicky, ja zas nehovorím po Poľsky a tak sa dokážeme dorozumievať len posunkami. Dal mi aj fľašu vodky. Skutočne fajn chlapík! Naozaj, veľmi dobrý chlap!

A jeden z najznámejších Poliakov na svete!
Áno. Naozaj celosvetovo známi. Ak uvažujete nad niekým, kto urobil niečo pre svoju krajinu a pre ľudstvo, napadá vás Nelson Mandela alebo Lech Walesa, nie nejaký zasratý George Bush alebo Tony Blair.

Dovoľ mi opýtať sa Ťa na tvoj postoj k politikom, nakoľko si sa tvrdo hlásil k punku...
Stále sa k nemu hlásim! Punková ideológia sa so mnou ťahá celý život a nikdy sa to nezmení. Ale to, čo v dnešnej dobe nazývajú punkom, sú úplné sračky. Offspring a Green Day, zabudnite na to...

To isté mi pred pár dňami povedal Wattie z kapely Exploited.. (Paul nám ukazuje tričko Exploited, ktoré má oblečené pod dresom West Ham United! Je veľmi dobre pripravený na toto interview!!!)
Vždy ho nosím. Milujem punk, vzišiel som odtiaľ. Mám pocit, že niekedy klamem fanúšikov, keďže spievam heavy metalové skladby, zatiaľ čo som punkovým spevákom. Skutočne ma tento smer berie.

Berieš si nejakú inšpiráciu z hudby, ktorá sa momentálne hrá?
Z tohto storočia? (smiech) Povedal by som... System of A Down - oba albumy sú fantastické, páči sa mi „Nation“ od Sepultury, a taktiež Linkin Park. Viem, že ľudia zvyknú tvrdiť, že sa jedná o „metalové chlapčenské kapely“. Pravdepodobne píšu nejakú muziku, tiež za nimi určite ešte niekto stojí. Ale hlavná vec, že sú tam dobré skladby! Iné kapely, ako napríklad Papa Roach... tie jednoducho nenávidím. Majú tri hity, dve z nich sú skladby Iron Maiden, ukradli ich a použili.

Počul som, že si obzvlášť nie moc spokojný s projektom Gogmagog z osemdesiatych rokov. Prečo?
Bolo to úbohé, preto. Nenapísali sme ani jednu z ich skladieb. Všetky napísal chlapík menom John Keane, ktorý je momentálne vo vezení. Je vo vezení, nakoľko bol odsúdený za pedofíliu. Je to chorý sráč.

A čo s prvým projektom s názvom Di'Anno z roku 1984?
Mal byť urobený úplne iným smerom, ako ľudia očakávali. Mysleli si, že urobím niečo na spôsob Iron Maiden, takže som sa vydal úplne iným smerom. Tak to robím vždy (smiech).

A v roku 1986 si mal album „Children Of Madness“ na ktorý môžeš byť skutočne hrdý. Dobre napísané skladby...
Mám rád albumy kapely Battlezone, predovšetkým „Feel My Pain“...

Tú najtvrdšiu?
Presne. Ospravedlň ma. (Paul si nasadzuje svoje okuliare.) Skvelé, teraz Ťa vidím, som trochu ako Stevie Wonder. (smiech) Späť ku „Feel My Pain“; je to presne ten druh muziky, ktorú mám rád. Zmes heavy a hard coru. Tiež keď hrám skladby Iron Maiden, znejú tvrdšie. Zomrel by som na pódiu, ak by mne nezneli zaujímavejšie.

Produkcia albumu „Nomad“ je veľmi dobrá...
... Ďakujem! ...

...Pravdepodobne najlepšia. Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Môžeme od teba očakávať ďalší album?
Och, čo sa deje s mojimi kapelami... Takže, s Killers sme nenahrali nový album od roku 1997, nakoľko som bol krátku dobu vo vezení v Amerike (ale nie za pedofíliu, bol som členom gangu, ha ha). Ale máme v kapele nových členov - Cliff Evans je jediným členom z pôvodnej zostavy, ostatní nie sú stáli hráči. Nový album sme nenahrali, nakoľko sme niekoľko rokov na turné a na cestách nepíšeme skladby. Moje dni vyzerajú ako tento: rozhovory pre televíziu, rádio alebo tlač. Nemám čas si sadnúť a začať písať skladby, ak sa nenachádzam doma. A pre Killers aj tak muziku neskladám, nechávam to na nich. Takže čo sa najbližšie chystá, môže byť asi len osem nových skladieb, ktoré mam s Paulom (člen mojej sólovej kapely) napísané. Myslím si, že v polovici budúceho roka by sme mohli mať nový album, a o trochu neskôr aj nový album Killers. Predpokladám, že by to mohlo byť celkom zaujímavé. Ale čaká nás opäť veľa koncertovania. Ale po koncertoch v Poľsku mám voľný víkend a idem navštíviť svoju ženu. Bude to skvelé, nakoľko som ju nevidel posledné dva roky (smiech). Moja žena je na mňa dost nasratá. Nedávno opustila Brazíliu a pracuje v Ríme. Takže bude ku mne bližšie, nakoľko hrávam v Európe. Jej matka sa stará o naše deti. Najbližšie k nej som bol naposledy v Španielsku (smiech). Voláme si každý deň, ale ako môžeš vedieť, nie je to to isté. Beriem si týždeň voľna aby som bol s ňou. V auguste by som rád navštívil Brazíliu, ešte som jej o tom nepovedal, takže ma asi zabije. Tiež sa rád stretnem so svojimi dcérami a zoberiem si tam týždeň voľna. Takže tam nebudem len koncertovať. Následne máme dohodnuté koncerty v Kanade, Mexiku, ... potrebujem dovolenku.

Prečo si sa rozhodol natočiť svoje DVD v Poľsku?
Neviem. Mal by si sa opýtať môjho manažéra! Je to dobrý nápad, nakoľko som neurobil dlho žiadne video. Opäť sme sa vrátili z ničoho. Nie som vo vezení, takže môžem pracovať. Možnosti to urobiť boli dobré, bohužiaľ som so sebou nemohol zobrať Killers. Tak som so sebou zobral svojich nórskych kamarátov. Do Kanady a Talianska neberiem Killers taktiež. Chcem splniť svoje záväzky, ktoré mám v kontrakte, a Killers potrebujem v štúdiu. Musia v štúdiu stráviť tri až štyri mesiace. Bude to pre nich ťažká šichta.

Otázka týkajúca sa setlistu. Zaradíš doň aj coververziu kapely T-Rex „Children Of The Revolution“?
Už ju viac nehrávame. Setlist sa mení. Je tam veľa skladieb Iron Maiden a tiež po prvýkrát budeme hrať „Deep Keeper“.

A „Die By The Gun“?
Nie s týmito chlapcami. Hral som ju nedávno s Killers v Londýne. Tiež sme zahrali „Man In The Attic“ z môjho sólového albumu, ktorú tiež nebudeš počuť. Hrám ju s chalanmi z Brazílie.

Máš rád skladby Iron Maiden, ktoré zvykneš hrávať?
Neznášam ich. Som nimi už presýtený. Som skutočne chorý a unavený. Preto sme ich trochu zmenili a urobili tvrdšími. Tiež som trochu zmenil svoj spev a niekedy spievam viac hard core, akoby Max Cavalera spieval s Iron Maiden. Robím to jednoducho pre srandu, aby ma to viac bavilo. Som hrdý na moje účinkovanie u Iron Maiden, som hrdý na skladby, ktoré sme spolu zložili. Ale nemôžeš ich hrať neustále bez toho, aby Ťa nezačali nudiť. Pretože robím hudbu predovšetkým pre seba, a ak sa to páči aj fanúšikom, je to skvelé. Raz som sa pokúšal nehrať skladby Iron Maiden a  skoro ma zabili. Takže čo práve robíme, je dať im to, po čom túžia.

Mohol by si niekedy zameniť nejaké skladby a hrať napríklad moju obľúbenú skladbu „Twilight Zone“?
Ha Ha, skús ju zaspievať (Paul sa smeje a my s ním). Robíme skladby, ktoré chcete počuť, ale je ich tak veľa. Ak by sme robili skladby z albumov vydaných v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, bol by to minimálne dvojhodinový koncert. Mohlo by to byť inokedy, keď vyrazíme von. Ale chalani z Killers nechcú hrať tvrdé skladby od Battlezone. Ak by som ich chcel hrať, musel by som ich vyhodiť a nájsť si nových hudobníkov. Takže, s nimi hrám veci od Killers a Iron Maiden, a s chalanmi z Brazílie moje sólové veci. Zahrajú to, čo chcem. Takže vidíš, je to veľmi zložité.

Prečo je také zložité dostať sa k tvojim nahrávkam z osemdesiatych rokov?
Niektoré albumy Battlezone boli vydané v Amerike, a ak ich chceš importovať do Európy, cena sa automaticky zvýši. Sú k dispozícii, ale neplať za ne dvojnásobok. Ja nemám žiadne albumy, ktoré som kedy nahral. Nemám jednoducho nič.

Skutočne?
Jasné. Nepočúvam tie sračky (smiech). Keď tie veci píšeš, nahrávaš a koncertuješ s nimi, nemáš chuť si doma sadnúť a opäť ich počúvať. Radšej by som zomrel.

Možno by si nám mohol odpovedať na pár otázok týkajúcich sa ranných rokov Iron Maiden?
Možno. Ha ha

Mali ste skladbu s názvom „Charlotte The Harlot“. Chalani z kapely vždy tvrdili, že ide o skutočnú osobu. Bol som raz v klube Ruskin Arms a chlapíci z East Endu mi tvrdili, že to je len výmysel.
Chalani, ako Steve, Dave, a ďalší ju nepoznali. Bol som v kapele s Dougom Sampsonom a obaja sme ju poznali, nakoľko žila na mieste zvanom Wolfenstone vo Východnom Londýne. A skutočne zvykla žiť na Agátovej ulici. A bola to stará ženská, poznal ju každý, jej meno bolo Charlotte. Ale mala okolo päťdesiat a ja dvanásť. Každý s chalanov zvykol chodiť okolo jej domu neustále a ja som sa vždy pýtal mami, kto je tá žena (ha ha). Myslím si, že chalani z Iron Maiden o  tom počuli a použili to.

Vďaka, Paul. Ďalšia otázka sa týka koncertu, na ktorom sa nachádzalo aj niekoľko skinheadov v hľadisku.
Nie, nie. Vôbec nie som rasista. Nemohol by som to robiť. Vtedy bolo veľa skinheadov. Niekoľko sa tiež objavilo na koncerte v Holandsku pred pár rokmi, kedy sme tam hrali s Killers. V hľadisku bolo tak 300 skinheadov a v momente, kedy začali hajlovať sme prestali hrať.

Boli skinheadi zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov spojovaní s rasizmom?
Nie. Ja som bol tiež skinhead. Nemusíš byť rasistom, ak chceš byť skinhead. Bolo to skôr zamerané proti momentálnemu prúdu, ak vieš čo mám na mysli. Prešiel som od skinheadov k punku a pozrel sa na svoj účes. Som stále medzi, som stále skinhead (smiech). Mládež počúvajúca heavy metal vzišla z oboch smerov, od skinheads aj od punkerov. (Do miestnosti vstupuje Lea Hart, Paulov manažér. Je zodpovedný za celý projekt True Brits, ktorí majú na konte veľa albumov, kompilácií a škandálov.)

Povedzme si niečo o projekte True Brits.
Paul: Bolo to všetko pre zábavu. Lea sa ma opýtal, či by som nemohol zaspievať niekoľko skladieb a ja som súhlasil. Urobili sme niečo od Thin Lizzy, potom od ZZ Top. Je to presne o tom, o čom má byť muzikant - o tom vedieť hrať všetko. Lea: Boli tam chalani z rôznych kapiel: Saxon, Praying Mantis, atď. Urobili sme to pre zmenu, odpočinok - ak neprestaneš piť ten istý nápoj, začne Ťa nudiť.

Materiál, ktorý ste nahrali je skvelý. Ale ste museli vydať toľko albumov?
Lea: Pretože sme chudobní... Paul: Lea má veľa detí, ktoré musí nakŕmiť (smiech).

A tiež ste hrali na veľa tribute albumoch...
Paul: To je ten istý dôvod. Lea: Paul má veľa detí a veľa ex manželiek (smiech).

Prečo si, sakra, spieval svoje vlastné skladby na tribute albume Iron Maiden? Radšej by sme Ťa počuli v niektorých novších skladbách.
Lea bol zainteresovaný do tohto projektu a problém bol v tom, že nemohli nájsť nikoho, kto by zaspieval moje skladby. Tak som ich zaspieval ja. Bruce nedokáže spievať moje skladby a ja nedokážem Bruceove.

A čo Blazeove skladby? Napríklad „Futureal“?
Taký zlý spevák zas nie som. Hop, prepáčte. Blaze je skvelý chlapík, ale jednoducho sa k Iron Maiden nehodil.

Môj strýko, ktorý žije v Londýne, tvrdil že na prvom turné sa objavovali transparenty s nápismi „Priveďte Di'Anna späť“.
Vďaka, chlapče. Počul som o tom. V roku 1993, kedy Bruce odchádzal, som sa presúval z USA do Londýna. Jeden chlapík ku mne prišiel s časopisom Kerrang, v ktorom bol vyslovene napísané: „Di'Anno sa vracia späť k Iron Maiden“. Ja som odpovedal: „nie“.

Nemal by si chuť sa s nimi dať dokopy aspoň na jeden koncert? Napríklad na charitatívny koncert pre Clivea Burra?
Rád by som, ale nenechali by nás to urobiť! Nenechali by mňa a ani Blazea. Bruce by dovolil, ale Steve Harris nie.

Prečo?
Neviem, je to proste ich politika. Je to kapela Stevea Harrisa. A toto ma dosť štve. Clivea sme videli na Vianoce v  klube Ruskin Arms, kde sa konal pre neho iný charitatívny koncert. Bol som tam s talianskou kapelou Children Of The Damned a zahrali sme si spolu skladbu „Killers“. Ako určite vieš, Clive je chorý. Povedal mi, že z koncertov, ktoré sa odohrali asi rok predtým, nevidel ešte žiadne peniaze. Nedali mu tie peniaze. Takže ma ich postoj moc neteší. Ja, Clive a  Dave sme boli veľmi blízkymi priateľmi u Iron Maiden. Clive je skvelý chlapík a urobil by som pre neho všetko. Lea: Prepáčte, ale musím Vás popohnať, čakajú nás ešte štyri ďalšie rozhovory...

Chápeme, mohli by sme Ťa poprosiť o pár fotiek a podpisov?
Samozrejme.

Počas autogramiády som sa opýtal Paula, či je stále fanúšikom klubu West Ham United. Neodpovedal mi, ale ukázal mi svoje tetovanie. Má skvelé ťahy ako sa vžiť do situácie, skoro ako chameleón. V rovnakom čase je skinhead, punker a tiež futbalový fanatik. Paul Di'Anno odohral v Poľsku dva koncerty. Koncert vo Varšave bol zahrievajúcim vystúpením pred tým v Krakove, kde sa natáčalo nové DVD. Ale potvrdilo sa, že vystúpenia pod menším nátlakom sú lepšie. Koncert vo Varšavskej Proxime bol neskutočný po oboch stránkach, hudobníckej a diváckej. Vzájomná zhoda bola viditeľná, Paul s  chlapcami zahrali dva prídavky, čo sa tak často nestáva. Veríme, že sa uvidíme opäť!!!

Crusader a Mayer
Heavy Metal Pages (Poľsko)
Apríl 2003

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport