24/09/2005 - Paris Match - odpovedá Bruce Dickinson

Kto v dnešnej dobe počúva Iron Maiden?
V Európe tvoria naše publikum z 80% decká od 13 do 25 rokov. Všeobecne, prišli sa na nás pozrieť po prvý krát. Momentálne hráme na mnohých festivaloch. Ľudia starších rokov sa už dnes nepovaľujú na takýchto miestach… Iron Maiden sú unikátni. Nie sme komerčná kapela a existujeme úplne mimo hudobného biznisu. Niekto nás nemôže ovplyvniť a už vôbec nie nám diktovať čo máme robiť. Mladí chalani majú radi tento postoj.

Čo ste priniesli do muziky?
Priniesli sme agresívnu stranu do metalu. Pred nami bolo mnoho pekných kapiel, ako Genesis, Yes, Jethro Tull... Viac agresívnejšie kapely ako Deep Purple mali skoro aristokratickejšiu podobu, na rozdiel od ich fanúšikov. Maideni našli svoju cestu v strede tejto stagnácie. Vytvorili sme plnohodnotný vesmír, oslobodený od akýchkoľvek kompromisov.

Je toto kľúč od vášho úspechu?
Jednoznačne. Je dobré mať vesmír, ale je lepšie, ak to pritiahne aj iných. Mali sme mnoho možností ísť iným smerom, chytili by sme sa v omnoho komerčnejšej muzike, ale zotrvali sme a to aj napriek tomu, že by nám to prinieslo úspech...

Uvažujete nad odchodom do dôchodku?
Úprimne, moc času nám neostáva. Pár ďalších turné a čoskoro nebudeme mať energiu ísť ďalej. Aj napriek tomu ak nadšenie zostane nedotknuté. Nicko, náš bubeník, nie je ďaleko od jeho šesťdesiatky.

Charlie Watts hrá ďalej.
Charlie Watts hrá jazz! To nie je vyčerpávajúce. Jagger nespieva tak ako ja, nie je schopný viac behať po pódiu. My sme kus surovej energie.

Ako toto všetko vníma tvoja rodina?
Je to v poriadku, nakoľko som na turné tri mesiace v roku. V ostatnom čase sa venujem môjmu zamestnaniu ako pilot a som doma. Aj ak moji susedia vedia, že som členom Iron Maiden, nevedia o akú kapelu sa jedná.

Akú hudbu počúvaš doma?
Deti majú prevažnú moc nad našou zvukovou aparatúrou: počúvam Green Day, alebo System Of A Down... Ak sa mi podarí presadiť moje vyššie postavenie v domácnosti, pustím svoje staré klasiky, Deep Purple alebo Led Zeppelin. Stále tie staré kraviny, ale znie to tak skvele...

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport