15/09/2005 - Bruce o Tyranny Of Souls

Ako sa Ti podarilo nájsť si čas na nahrávanie nového albumu pri tvojom nabitom programe?
V skutočnosti som mal sedem rokov na uvažovanie o tejto nahrávke. Týchto sedem rokov som sa správal ako zbabelec a neustále som od toho utekal. Zvykol som uvažovať: "Ako sa mi podarí urobiť niečo tak dobré, ako bol album Chemical Wedding?". Preto som si nachádzal mnoho výhovoriek, aby som na ňom nemusel pracovať. Napríklad albumy Iron Maiden a ich turné, alebo fakt, že Roy pracoval na Halfordovom albume a následne na Priestoch. Skutočná pravda je, že som sa skutočne bál, pretože som naozaj nevedel, ako urobiť album po Chemical Wedding. Počas americkej časti DOD turné mi raz zavolal Roy a povedal niečo ako: "Tu je moja pôda, vstúp na ňu a uvidíš aký budeš mať pocit" (smiech). Poslal mi CD s množstvom gitarových nahrávok, ktoré ma zaujali. Následne som mu zavolal a povedal: "Buď pripravený, pán Z. Túto nahrávku budeme robiť o tri týždne".

Bolo to skutočne tak rýchlo? Pre seba si nemôžeš nájsť teda ani čas...
Bol som na turné s Iron Maiden a písal texty s pomocou walkmanu a notebooku. Bola to krátka časť turné, práve sme vyrazili do Kanady, New Yorku a Los Angeles. Po príchode do LA som požiadal Roya, aby nahral pár partov na bicích do niektorých skladieb. Touto prácou strávil 2 až 3 dni a v dobe, kedy to bolo hotové som bol opäť v LA. Potom som už len zmenil pár drobností tu a tam.

Takže Roy nepočul tvoj spev pri nahrávaní bicích?
Nie, nahral ich úplne naslepo. Naaranžoval všetko, potom sme už urobili len pár drobných zmien. Medzitým som musel odísť do Japonska a povedal som mu, aby nahral viac gitarových partov a vokály dokončím po príchode.

Je to pravda, že si všetky vokály nahral v Royovej izbe používajúc pri tom iba mikrofón a pár základných nástrojov?
Celý album sme nahrali v Royovom dome, ale bicie boli nahraté v štúdiu. Všetko ostatné bolo v jeho dome. Našťastie tam bola posteľ, pretože som spadol z pódia v Los Angeles (smiech). Poranil som si hrudník. Potom v Japonsku som si poranil chrbát, takže som potreboval trochu pomoci pri chôdzi a nahrávaní. Medzi nahrávaním som využíval posteľ na ležanie a dopriatie si trochu odpočinku. Zvykol som spievať desať minút bez prestávky, ale potom som opäť musel nechať oddýchnuť chrbticu.

Tak to muselo byť fantastické, nakoľko spievaš tak skvele na albume...
A na konci toho všetkého som sa len smial, aká smiešna celá tá situácia bola...

Pamätám sa, že som niekde čítal, že si sa zranil počas turné. Bolo to kvôli rozliatemu pivu, ktoré fanúšikovia hodili na pódiu?
Nie, nebola to chyba rozliateho piva, ale chyba topánok nášho technika! Náš technik stúpil na nejaký krém a zanechal stopy na schodoch vedúcich k bicím. Bežal som po nich a nepodarilo sa mi tomu vyhnúť, šmykol som sa a padol priamo na zostavu bicích. (smiech)

A aj napriek tomu, že si bol zranený, si dokončil celé vystúpenie?
Nebol som úplne mimo, ale vyvrtol som si vážne ruku. Skoro som si zlomil niekoľko prstov.

Ak si potreboval ińy dôvod prečo nenahrávať album, toto mohol byť ďalší.
Je to pravda, ale potom som už naozaj cítil, že album by mohol byť skvelý, pretože sa mi skutočne páčili skladby, ktoré sme mali.

Rozumiem tomu, prečo si sa obával. Veľa ľudí, a tak isto aj ja, si myslíme, že albumy AoB a CHW boli skvelé albumy, rovnako dobré ako albumy Iron Maiden.
Takto to vidím ja: vybudoval som si svoju identitu po týchto dvoch albumoch, ktorá sa odlišuje od Maiden. Chcel som sa ďalej rozvíjať. Pravda je, že je zdravé mať moje sólové albumy odlišné od albumov Maiden. Je to dobré pre mňa a je to dobré pre nich. A som tiež veľmi rád, že môžem nahrávať albumy s Iron Maiden. Z tohto dôvodu je teraz všetko skvelé.

V čase, kedy si nahral Chemical Wedding si už bol celosvetovo uznávaný nahratím ďalšieho metalového albumu. Napriek tomu si sa vrátil k Iron Maiden. Bolo to zlé pre tvoju sólovú kariéru, ale dobré pre teba osobne?
Áno, domnievam sa tak. Ale v tom čase som mal naozaj radosť byť späť u Iron Maiden, pretože som cítil, že to bol ideálny moment urobiť to. A skutočne bol! Úprimne viem, že som urobil dva skvelé albumy a CHW ma prinútilo naozaj tvrdo pracovať. Po jeho nahratí som sa cítil odľahčene a myslel si, že môžem relaxovať a uvažovať nad nahrávaním dobrého albumu s Iron Maiden. Následne vyšiel album Brave New World. Potom som bol opäť pripravený riskovať a byť opäť pod tlakom nahrať sólový album. Ľudia na mňa začali tlačiť pred štyrmi rokmi, ale ja som nechcel pracovať na ničom, ak som cítil že k tomu ešte nenadišiel správny čas.

A správny čas nastal teraz?
Takže, Roy mi zavolal a povedal, že mám pripravený nejaký nový materiál. V roku 2001 sme spolu nahrali niekoľko skladieb, akými boli napríklad Tyranny Of Souls a Believed. Potom sme urobili Broker a Silver Wings, ktoré boli pre Best Of album. Mali sme štyri skladby, čo je skoro polovica celého albumu. Ale nebol som s nimi úplne spokojný. Medzi týmito skladbami nebola žiadna spojitosť. Z toho dôvodu som nenapísal žiadne ďalšie skladby. Takže, po vypočutí si posledných Royových nápadov minulý rok, som sa opäť začal cítiť vzrušený a napísal som Navigates the Seas of The Sun a River of No Return. A potom som si pomyslel: "Toto je cesta, ktorou si mi Boh zaumienil povedať, že tento album musím nahrať, on je vo mne!".

Chemical Wedding bol inšpirovaný Williamom Blakeom. Má Tyranny Of Souls nejaký podobný vplyv?
Nie, ale v jeho pozadí je hlavná myšlienka. Čo sa stane po našej smrti? Čo je na iných planétach? Čo je za naším partnerstvom? Čo tu vlastne robíme? Sme tu len na to, aby sme toto objavili? Verím, že ľudstvo je tu na to, aby existovalo, aby objavovalo a hýbalo sa dopredu.

Nechcem opäť porovnávať Tyranny Of Souls s ďalšími dvoma nahrávkami, ale opäť prináša späť množstvo metalových momentov.
Áno, určite. Mojim cieľom bolo urobiť poriadny metalový album, ale chcel som to s niekoľkými odlišnosťami, napríklad ako v skladbe Navigate the Seas of the Sun.

Ak budeš robiť sólové turné, kto s tebou bude hrať? Objaví sa Roy Z ako gitarista?
V tomto momente Ti nedokážem odpovedať. (smiech) Strávil som týždeň dávaním rozhovorov a ostatnými promo akciami, okrem toho budem ešte nacvičovať s Maiden. Takže momentálne sa sústredím na to, čo budem robiť zajtra. (smiech)

Ako producent, Roy Z vždy zachytil skvelé výkony. Prečo nepracoval na posledných dvoch albumoch Iron Maiden? Nič proti Kevinovi, ale Roy vyzerá byť samozrejmou voľbou.
S tým nemám čo do činenia. Keď sa jedná o Maiden, musíš sa opýtať Stevea. (smiech) Maiden v tejto dobe beriem viac chladnejšie. Išiel som tam a povedal: Poďme hrať, poďme sa zabávať. Niěco navrhnem, dám niekoľko nápadov. Ak sa im to páči, je to OK. Ak sa im to nepáči, bez problémov, nájdu sa iní. A Kevin je skvelý producent.

Aký je rozdiel medzi nahrávaním sólového albumu a nahrávaním albumu s Iron Maiden?
Ak je album môj, rozhodnutia sú tiež moje. Z niektorých hľadísk je to omnoho stresujúcejšie, nakoľko všetky zodpovednosť padá na mňa. U Maiden je vodcom Steve, takže on je pod tlakom.

Nové turné Maiden bude skvelé. Vidieť kapelu hrať skladby z prvých štyroch albumov je snom veľkého množstva fanúšikov. Aký máš vzťah k týmto všetkým starým skladbám?
Je to fantastické! Pre publikum na festivale Ozzfest sme chceli hrať roky. Tieto festivaly sú veľmi drahé pre decká a tieto miesta sa viac starajú o predaj piva a preplnenie parkovísk, ako o propagovanie kapiel. Ale počkaj keď spustíme Phantom Of The Opera. (smiech)

Po príchode z európskeho turné a z festivalov Ozzfest budete hrať v úlohe headlinera na festivaloch v Readingu a Leedsi, správne?
Áno, a tieto festivaly sú už dávno vypredané.

Máte už plány na nový album Iron Maiden?
Bude nové album Maiden, o tom niet pochýb. Ak mám byť k tebe úprimný, myslím si že si dáme pred Vianocami pauzu a až potom začneme rozmýšľať nad novým albumom.

Na koniec, jedna hlúpa otázka, ale vždy som sa Ťa ju chcel opýtať. Je pravda, že si sa musel ostrihať, pretože si sa stal pilotom islandských aeroliniek?
Nie, ale mimochodom, skús pilotovať komerčné lietadlo s vlasmi po pás a uvidíš. (smiech) V skutočnosti som sa ostrihal, pretože som už nevyzeral ako Ježiš Kristus, ale skôr ako s káblom od panvice na pečenie. (viac smiechu)

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport