29/11/2003 - Iron Maiden stále vo forme - odpovedá Bruce Dickinson

Počula som váš najnovší album a zdá sa mi neobyčajne pokojný...
Je dosť romantický. Asi sa to ku mne nehodí – ale som skutočne romantik a trochu aj staromódny. Rád premýšľam o tom, aký majú veci význam. Tuším máte pravdu, posledný album Dance Of Death (Tanec smrti) je síce heavymetalový, ale celkom pozitívny. Pre nás - „temných chlapcov“ netypické. Myslím si, že to súvisí s novým vzduchom, ktorý som priniesol pri svojom návrate do kapely.

Niektorí fanúšikovia sa obávajú, že ste sa do kapely vrátili iba preto, aby ste odohrali turné Dance Of Death pred vydaním posledného albumu?
Tak potom ma asi nepočúvajú. Urobili sme perfektný album a dve úžasné svetové turné, teraz sme na treťom a v novembri vyrážame zase. To by mal byť koniec?

V ktorej krajine prišlo na Iron Maiden najviac priaznivcov?
V Brazílii, tuším ich bolo 250-tisíc.

A kde sú najzarytejší fanúšikovia?
Tiež v Brazílii. Možno preto, že je tam najpočetnejšia práve mladá generácia. Inde vo svete je to s metalom raz hore, raz dolu. V Brazílii sú metalisti stále na špici.

No More Lies (Už žiadne klamstvá), spievate v jednej z nových piesní. Klamete občas?
Ale to je len Stevenov text o ľuďoch, ktorí majú dve tváre. Niečo vám povedia do očí a iné za chrbtom. Spievam tam o chlapíkovi, ktorý niekde sedí s takými luhármi. Všetci klameme, to je v poriadku. Jediné, čo by sme nemali, je klamať sami seba. Keď napríklad urobíme niečo zlé a nahovárame si, že sa vlastne nič nestalo.

Nemyslíte si, že heavymetal trošku vyšiel z módy?
Stále to letí. Ale ja si nerobím starosti s tým, či je v móde, alebo nie. Iron Maiden je nezávislá kapela vo všetkom, čo robí.

Je to iné – hrať tento štýl v 80. rokoch a dnes?
Jasné. Dnes sú ľudia rozmaznaní a kritickí, pozerajú sa viac na to, aký má skupina imidž, štýl, look. Pred dvadsiatimi rokmi bola najdôležitejšia hudba. Ten, kto má rád Iron Maiden, má ho rád práve preto, lebo kašle na módu.

Všetci v kapele sú typickí metaloví vlasáči, len vy ste sa dali ostrihať...
Už ma to nudilo. V tých najlepších časoch som mal vlasy dlhé po pás. Takto je to pohodlnejšie.

Viete byť agresívny?
Nerád sa bijem, je to bezcieľne. Okrem toho musíte tráviť dlhé dni krásneho života v nemocnici.

Ste často v nemocnici?
Ani nie.

Ešte stále fungujete ako pilot?
Milujem lietanie, lebo lietanie – to som ja.

Máte rád nebezpečenstvo?
To nemôžem povedať. Ale keď je časťou niečoho, vždy je to vzrušujúce. Navštívil som však aj krajiny, v ktorých zúrila vojna, ale nepáčilo sa mi to. A najmä: chcem prežiť. Teraz vlastním Boeing 737, to je stroj pre pasažierov. Vždy mám na palube ženy, deti a vtedy neznesiem riskantné situácie, stáva sa zo mňa nudný chlapík.

Dá sa spojiť heavymetalový život s rodinným?
Čo je to normálny rodinný život? Pochybujem, že dnes niekto žije pomalým, klasickým spôsobom. Kto áno, musí byť nezamestnaný. Väčšina otcov odíde ráno skôr, ako sa deti zobudia, a príde domov až po tom, ako zaspia. A cez víkend sú úplne vyšťavení. Decká si na môj rytmus zvykli, ale ešte stále majú možnosť prísť ma ráno vykopnúť z postele. Veru to aj robia a je im jedno, či som bol celú noc hore.

Nedali by ste sa nahovoriť na účinkovanie v reality šou ako Ozzy Osbourne s rodinkou?
Mňa to vôbec nezaujíma. Je to nudné, vždy, keď na to v telke natrafím. Veď ja každý deň prežívam skutočnú reality šou s normálnymi ľuďmi na cestách.

Čo pre vás znamená metal?
Poviem to takto – hudba mi umožňuje fotografovať ušami.

Zrušili vám už koncert, lebo vaša hudba je nebezpečná pre mládež?
Som živým dôkazom toho, že tvrdý rokenrol je pre dušu nebezpečný. Pozrite sa, čo sa zo mňa stalo! (Smiech.) Tuším sa nič také doteraz neudialo. Vlastne – asi pred pätnástimi rokmi v Čile. Vraj by sme mohli zničiť mládež čilského národa. Celkom ma to vzrušovalo, že mám takú moc. (Smiech.)

Odkážete niečo slovenským fanúšikom Iron Maiden?
Veľmi sa teším na november, keď pôjdeme na nové turné. Ak budeme môcť, určite prídeme.

Aj do Bratislavy?
To by bolo bohovské.

Koncert v Zlíne: O pohodlie metalových kráľov sa staral 100-členný tím. Ironi prišli so svojím kuchárom a priniesli si aj vlastný riad. Okrem toho si objednali dve veľké chladničky, mrazničku a 100 kg ľadu do nápojov. Na zavesenie svetiel na pódiu potrebovali niekoľko horolezcov. Kapela požadovala 11 šatní vrátane fajčiarne, miestnosti na masáže a skúšobne pre bubeníka. V každej musela byť chladnička. Prístup k internetu, video, satelit a niekoľko telefónnych liniek – bez debaty. Zoznam predmetov, s ktorými sa na koncert nebolo možné dostať: predmety zo skla, dáždniky, nápoje v plechovkách a plastových fľašiach, fotoaparáty, diktafóny a kamery.

Bruce Dickinson

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport