13/09/1998 - Fascinuje ma budúcnosť - odpovedá Blaze Bayley

Ako zatiaľ prebieha turné?
Prebieha celkom dobre. Máme naplánovanú dlhú šnúru koncertov a teraz sme tak v polovici. Bohužiaľ sme kvôli mojim zdravotným problémom museli zrušiť niekoľko vystúpení v Spojený štátoch, ale inak je to skutočne v pohode. Ohlasy sú celkom pozitívne, náš posledný album sa dokonca v niekoľkých štátoch umiestnil na prvom mieste predajnosti. Naviac stretávame veľa mladých fanúšikov, čo nám samozrejme robí radosť. Snažíme sa odohrať zakaždým dve hodiny, ale poznáš to, niekedy to jednoducho nejde.

Stalo sa v priebehu turné niečo zvláštne, špeciálne?
Je to celkom zvláštne a špeciálne turné. Je to v pohode. Páči sa mi dokonca viac než predchádzajúce, pretože som sa mohol na živé spievanie viac pripraviť. Naviac sa teraz častejšie pohybujem v mestách, do ktorých prídeme. Napríklad v Los Angeles sme si vyrazili do jedného zábavného parku. Deň pred tým sme trochu viac popíjali, no, vieš si to predstaviť, čo so mnou urobilo tých šesť otočiek na horskej dráhe za tri minúty. No moc dobre mi nebolo, žalúdok sa mi potom vyprázdnil dokonale. Ale bola to sranda, skutočne veľká sranda. Je to jedna z najlepších horských dráh na svete, na konci jednoducho musíš zvracať.

Zložili ste už nejaké nové pesničky za tých niekoľko týždňov, čo ste na cestách?
Ja osobne som si už robil pár poznámok. Zatiaľ je to hlavne o zbieraní nápadov, nič konkrétneho. Nahrávame si každý svoje slová na diktafón, melódie zahrané na akustickej gitare alebo malé klávesy a po turné si sadneme, dáme to dohromady a uvidíme. Mne osobne dáva dosť impulzov science fiction a vízia budúcnosti. Komunikácia, počítače, vdýchnutie života umelej hmote a podobne. V Amerike má teraz PC skoro 50% ľudí, to je bomba. Totálna vízia budúcnosti je internet. Dosť ma to zaujíma.

Iron Maiden budú dnes vystupovať v Čechách už tretíkrát, ty osobne po druhýkrát. Spomínaš si na minulý koncert?
To už je dávno, ale viem, že tu neboli žiadne veľké problémy. Bolo to turné k albumu The X Factor a bolo to v pohode. Teraz máme ale nového manažéra, to by malo pre fanúšikov znamenať lepšiu šou.

Ale mal si na minulom turné, keď už sme sa k tomu dostali, nejaké problémy - ako nový spevák?
Nie, vtedy to u vás bolo v pohode. Fanúšikovia ma tu dosť podporili. Ale podobne to bolo všade vo svete. Máme jednoducho dobrých fanúšikov.

Poďme spať k vášmu poslednému albumu, prečo ma názov Virtual XI?
Jedenásť preto, že je to náš jedenásty štúdiový album. To X v názve je z predchádzajúceho albumu, kde bola taktiež skrytá rímska desiatka. Bol to desiaty štúdiový album. Naviac je tento rok rokom MS vo futbale, takže jedenásť hráčov na ihrisku z každého mužstva.

Viem, že pripravujete nejakú počítačovú hru, môžeš mi prezradiť nejaké detaily?
Bude sa volať Edd(ie) Hunter. Bude to taká strieľačka. Osem levelov bude odvodených od malieb na našich albumoch. Muzika bude samozrejme od Iron Maiden.

A ty sám sa o počítačové hry zaujímaš?
Jasné, mám rád hry. PlayStation a Nintendo 64. Skutočne ma to baví.

Veľa vašich starších fanúšikov hovorí, že Virtual XI je vôbec najhorší album, aký kedy Iron Maiden nahrali. Čo by si im odkázal?
To si skutočne niekto myslí? Hovoríš veľa? Zatiaľ všade, kde sme hrali, tak nám ho celkom chválili.

Nám prišla do redakcie kopa takých listov. Ževraj sú tri body, ktoré ste dostali príliš.
Neviem.

Dobre, môžeš aspoň porovnať Virtual XI s predošlými albumami?
Povedal by som, že to nejde. Je to veľmi progresívny album.

Prejdime k futbalu. Každý vie, že všetci členovia z Iron Maiden sú futbaloví fanúšikovia. Ako si na tom ty?
Ja mám taktiež rád futbal. Môj obľúbený tým Aston villa je momentálne prvý v Premier League. Páčili sa mi samozrejme i majstrovstvá sveta.

Čo hovoríš na výsledky? Tvoje rodné a moje milované Anglicko vyhorelo...
Bolo to v pohode. Anglicko určite nemohlo skončiť lepšie. Bola to možno i chyba manažmentu. Prečo nehral napríklad Gazza Gascoigne... Myslím, že môžeme nadávať trénerom. Netvrdím, že by sme vyhrali, ale prečo si nekoplo toľko výborných futbalistov. Dúfam, že budeme nabudúce hrať aspoň semifinále.

Premýšľate už aspoň trochu nad novým albumom?
Zatiaľ nie, teraz sme na turné, chceme robiť dobré koncerty. Až prídeme domov, urobíme malú prestávku a potom sa uvidí.

Takže neplánujete žiadny album?
Nie, času je dosť. Je to všetko ešte ďaleko, sme uprostred turné. Zatiaľ na to moc nemyslíme.

Blaze Bayley

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport