19/9/2012 - BLAZE BAYLEY O OSUDE, žIVOTE A HUDBE PRE METAL BLAST

Asi sa pamätáte na Blazea, náhradníka za Brucea Dickinsona u Iron Maiden, s ktorými vydal dva štúdiové albumy “The X Factor” a “Virtual XI”, ktoré boli kritikmi označené, za jedny z najslabších v ich histórii.

Po odchode Blaze nezanevrel na muziku. Vyprodukoval veľa materiálu, počínajúc “Silicon Messiah” v roku 2000 a následne “The Tenth Dimension” (2002), “Blood and Belief” (2004 ), “The Man Who Would Not Die” (2008) a “Promise and terror” (2010). Zároveň to boli aj dva živé albumy “As Live as it Gets” (2003) a “The Night that will Not Die” in 2009. Aj napriek tomu, že jeho sólová dráha sa stretla s úspechom u kritikov, Blazovi Bayleymu sa nepodarilo uchovať si popularitu, ktorá (podľa mňa) mu právom náleží.

Metal Blast: Ahoj Blaze, ako sa Ti darí?

Blaze: Celkom dobre, práve sa nachádzam v štúdiu a nahrávame bicie pre môj nový album “The King of Metal”.

MB: Ako teda pokračujú štúdiové práce?

B: Dobre, tento chalan je veľmi rýchli; spolupracoval som s ním niekoľko rokov pri živých vystúpeniach, ale nikdy sme nemali šancu spolu niečo nahrať, takže tento krát je so mnou v štúdiu po prvý krát a odvádza skvelú prácu.

MB: Tak to znie naozaj skvele. A ako si myslíš, že sa bude album “The King of Metal” odlišovať od tvojich predošlých albumov?

B: Týmto albumom sa vrátim späť ku svojim pôvodným metalovým koreňom; bližšie k albumu Silicon Messiah a Tenth Dimension. Aj keď som to nijak neplánoval, vyvinulo sa to tým smerom. Doposiaľ znie všetko skvele, skladby zapasovali veľmi dobre i keď zostanem v štúdiu ešte niekoľko týždňov nahrávať vokály; som tým všetkým však nadšený. Všetky nahrané demáče, ako aj absolvované skúšky sa niesli vo veľmi pozitívnom duchu.

MB: Zažil si aj nejaký pamätný moment počas nahrávania tejto dosky?

B: Dostal som nápad urobiť tribute skladbu venovanú Diovi a keď som po prvý krát začul jej rytmus hraný na bubnoch, bol to skvelý moment. Dio bol mojím vzorom pri učení sa spievať a tak dúfam v to, že sa tá skladba podarí.

MB: Obdobie okolo jeho odchodu bolo veľmi smutné a dodnes na neho ľudia vrúcne spomínajú. Stále mu niekto vzdáva hold a drží tak jeho pamiatku pri živote. Teraz, keď sme u témy nového albumu “King of Metal”, kto je zodpovedný za písanie materiálu?

B: Vieš, je to môj album a tak som mapísal väčšinu textov sám a zároveň aj veľa muziky. Veľmi úzko som spolupracoval s mladým gitaristom menom Thomas Zwijsen, ktorý sa spolupodieľal na písaní väčšiny skladieb a fungovalo nám to veľmi dobre.?Úvodná skladba “The King of Metal” je venovaná fanúšikom, pretože oni sú tými metalovými kráľmi. Bez nich by tu nebol žiadny heavy metal a sú ľuďmi veľmi podceňovaní, hlavne takými fanúšikmi popu a jazzu. Album preto nesie taký názov a vzdáva každému hold, vďaka komu som zažil tak profesionálnu kariéru a prežil svoj život ako profesionálny spevák.

MB: Je to veľmi zaujímavá informácia, pretože by každého napadlo, že to pomenovanie odkazuje na teba, ako na kráľa metalu. Si si však vedomí, že takéto prirovnanie môže byť u nás na správnom mieste, nakoľko vieme o tom, ako dlho si bol v tomto biznise a máš na konte všetky svoje výsledky?

B: To by som asi netvrdil. Ozzy je krstným otcom heavy metalu, Dio je metalovým Bohom… ale je to na druhých aby rozhodli, kto je kráľom metalu. Pre mňa to sú ľudia, ktorí prídu na môj koncert, kupujú si moje CD a tričká a kričia a spievajú zatiaľ čo ja hrám svoje skladby.

MB: To dáva hneď zmysel, nakoľko mať podporu publika môže dať veciam úplne iný rozmer. Na tvojej stránke uvádzaš muzikantov, ktorí s tebou pôjdu na európske turné ako hudobníkov na záskok. Plánuješ pokračovať v tomto smere, alebo dáš opäť možno dokopy plnohodnotnú zostavu?

B: To bremeno držať pokope plnohodnotnú zostavu, keď nemáme žiadne koncerty, je príliš veľké. Nemáš žiadne príchodzie financie a aj tak musíš platiť niekoho mzdu; to mi úplne liezlo na mozog. To čo robím teraz je hľadanie muzikantov, s ktorými sa mi dobre spolupracuje a píše a tých potom použijem pre nahratie albumu a zoberiem na turné. S týmto albumom sa mi veľmi darí, nakoľko som sa obklopil skvelými chalanmi a spolu sa veľmi tešíme na toto turné. Predpokladám, že takto zostanem pracovať aj naďalej. Nemôžem si dovoliť zobrať na turné do USA celú zostavu a tak hľadám domácich muzikantov, s ktorými do toho pôjdem a to isté platí aj pre Austráliu.

MB: Keď sa bavíme o tom bremene a bytím sólovým hudobníkom, po tom čo si rozpustil svoju kapelu a vydal o tom oficiálne prehlásenie tvoji bývalí hudobníci kontrovali s vlastným tvrdým prehlásením prečo si ich rozpustil. Chcel by si sa k tomu nejako vyjadriť?

B: Majú plné právo byŤ nahnevaní a sklamaní. Skutočne mi to zlomilo srdce, že som kapelu nebol schopný udržať pokope, ale tak to bolo. Musel som urobiť ťažké rozhodnutie, ktoré ma skutočne zasiahlo a pokúšam sa ísť ďalej. Nemôžem o nich nič zlé povedať, pracovali veľmi tvrdo a dali do toho všetko, aby mala naša kapela úspech. Ale nakoniec je to skutočne náročné udržať kapelu pohromade ak hráte takúto muziku. Vždy predám len niekoľko tisíc CD. Ak by som ich predal niekoľko sto tisíc, kapelu by som mal ešte stále, ale tak to nie je. Toto je heavy metal, nie je to žiadna populárna muzika, ide o určitý druh undergroundového kultu. Na svete je niekoľko metalových festivalov, ale už nie je toľko heavy metalových hudobníkov, ktorí si môžu dovoliť pôsobiť ako muzikanti na plný úväzok; málo koho takého poznám. Takáto je realita; ak nie si práve na turné, nezarábaš žiadne peniaze, nepredávaš CD a nemôžeš držať kapelu pokope. Tak to je, veľmi náročné a ťažké a pre nikoho to nie je jednoduché. Ja som mal možnosť žiť svoj život trošku inou cestou a byť viac pozitívnym a aj o tom je veľa skladieb na mojom novom albume, o tom sa snažiť byť pozitívnym a predísť tak nástrahám vo vašom živote.

MB: Áno, vždy je dobré mať možnosť vyjadriť, čo máš na srdci a muziku, ktorá vypovie o tom, čo sa deje v tvojom živote. Ako si myslíš, že budú fanúšikovia reagovať na takýto album s osobným obsahom?

B: Moji fanúšikovia sú zvyknutí na osobné vyjadrovanie cez moju muziku a texty. V skladbách čerpám z rôznych príbehov a z ľudí, ktorí ma nejako inšpirovali, ale píšem aj o veľa osobných témach. Na tomto albume je aj skladba o Dimebagovi Darrelovi, pojednávajúca o jeho hroznej vražde, pričom zvyšok albumu pojednáva o tom, ako sa prebojovať životom s úmyslom dosiahnuť to najlepšie s tým, čo máte k dispozícii a nedať na druhých, ktorí Ti tvrdia, že niečo nemôžeš dokázať. Pochádzam z chudobnej rodiny žijúcej v prívese bez prístupu k vode a hygienickým zariadením. Prišiel som z ničoho a dostal som sa na úplný vrchol vo svojej profesii, písal som texty a vystupoval s najdôležitejšou heavy metalovou kapelou na svete. A zároveň som padol nadol, urobil zlé rozhodnutia a veľakrát neuspel. S albumom King Of Metal sa pokúšam o návrat. Snažím sa urobiť ten najlepší album, aký som kedy urobil a odohrať tie najlepšie vystúpenia, aké som kedy urobil.

MB: Zreteľne si musel predísť množstvu prekážok. Berieš to ake veľkú prekážku, že si sa musel preukázať ako niekto viac, než “ten chlapík, ktorý spieval u Iron Maiden”?

B: Existujú len traja ľudia, ktorí majú nálepku “ex spevák” Iron Maiden a jeden z nich sa vrátil. Som veľmi hrdý na to, čo sme dosiahli s Iron Maiden, na tú vytvorenú muziku a nahraté albumy. Bola to zreteľne veľká etapa môjho život a dala mi veľa. Ale dnes, počas koncertovania po Európe za mnou príde veľa ľudí a povie: “Nezaujíma ma, či budeš hrať nejaké skladby Iron Maiden, máš toľko vlastných skvelých skladieb, že ma to vôbec nezaujíma”. Takže dnes, keď idem do krajiny, kde som predtým ešte nevystupoval a teda nie sú oboznámení s mojou vlastnou tvorbou, zahrám tam viac skladieb Iron Maiden. Ale zvyčajne vo zvyšku Európy už zvyknem hrať menej z ich tvorby a viac vlastnej.

MB: Je skvelé, že sa môžeš predstaviť s viac vlastnou tvorbou a ukázať, že Blaze Bayley je stále aktívny, vydáva albumy a má možnosť koncertovať. Je mi ľúto, ale chcel by som sa opýtať ešte na jednu vec o Iron Maiden a to, ako to vlastne bolo s tvojím odchodom z tej kapely, pretože to nikdy nebolo úplne zdôvodnené.

B: Každá kapela bola vtedy aktívna; Black Sabbath, Judas Priest, Deep Purple… každý prežíval istú reunion a Maideni urobili to isté. Prišli a povedali “Bruce sa vracia do kapely a ty odchádzaš”. Úplne ma to odrovnalo. Miloval som byť u Iron Maiden, zbožňoval som spievať naživo ich skladby a komponovať so Steveom Harrisom bolo absolútne fantastické. Mal som už pripravené skladby na ďalší album, ale vyhodili ma a musel som začať svoju vlastnú vec.

MB: Takže si myslíš, že to bolo prevažne komerčné rozhodnutie a nemalo to nič spoločné s tvojím talentom, alebo tvojím štýlom?

B: Myslím si, že to bolo viac o biznise než muzike.

MB: Kedže to bolo ťažké akceptovať, stále čerpáš z toho silu ísť ďalej a vytvoriť heavy metal, na ktorý si pyšný?

B: Robím to, pretože nemám na výber. Necítim potrebu niekomu niečo dokazovať, vo svojej kariére som dokázal obrovské veci a robím to ďalej, pretože sa mi chce, pretože je vo mne niečo, čo ma ženie vpred, i keď neviem čo to je. Rád spievam a mám rád túto muziku a ak mám možnosť skladať svoje vlastné skladby a spievať ich fanúšikom, ktorí ich ocenia, je to pre mňa ďalší skvelý deň.

MB: Určite sa môžeš spoliehať na heavy metalovú komunitu, pretože sme loajálna kopa a neberieme veci veľmi jemne!

B: Pokiaľ tu bude heavy metal a môžem spievať, tak budem nahrávať a koncertovať. Heavy metal je dnes veľmi starý, vstupuje a vystupuje z môdy, ale nikdy úplne neumiera, takže verím v to, že to bude rovnaké aj so mnou. Dio bol mojou veľkou inšpiráciou. Zomrel, nevzdal sa, neprestal koncertovať. Ochorel a zomrel, čo je obrovská tragédia, ale nikdy sa nezastavil a neukázal ani známku toho, že bude končiť. Ľudia ako on, napr. David Coverdale, stále účinkujú a ja nevidím dôvod končiť ak si držíš stále svoje zdravie.

MB: Plánuješ vydanie albumu “The King Of Metal” podporiť aj rozsiahlym koncertovaním?

B: Ak sa pozrieš na môj web, nájdeš tam zoznam destinácií, kde budem vystupovať. Odohrám 50 vystúpení až do júna na propagáciu albumu a následne by som rád urobil nejaké festivaly; v novembri potom odchádzam do Austrálie.

MB: Kedy vlastne album vychádza?

B: Od 8 marca by malo byť k dispozícii na mojej webovej stránke. Kópie budem brávať so sebou všade tam, kde budem vystupovať. Oficiálne vydanie pre obchody a online shopy bude 20 mája, ale na každom z mojich koncertov by ste mali dostať k jednému.?20 mája potom odohrám koncert s voľným vstupom neďaleko miesta, kde žijem.

MB: To znie skvele. Koncert Blazea Bayleyho zdarma! Ľudia si ho určite nenechajú ujsť. Teraz, “The Tenth Dimension” je jedným z mojich najobľúbenejších albumov a mal som pocit, že má taký krásny agresívny feeling, niečo zo starých koreňov. Aj preto by som Ťa veľmi rád videl na turné u nás v USA.

B: Plánujem koncertovať v USA v septembri budúci rok. Čakám len, aby sa mi nejaké veci potvrdili.

MB: Moje narodeniny oslavujem v septembri, takže ak by si sa mohol zastaviť v Columbuse, Ohio, okolo 23 septembra, to by bolo úžasné!

B: Urobíme, čo sa bude dať.

MB: Oceňujem, že si si našiel čas v tvojom nabitom programe počas štúdiových prác na novom albume....

B: Ste vítaní. Prosím zastavte sa na našej webovej stránke a na našej stránke na facebooku.?Rád by som sa poďakoval všetkých fanúšikom, ktorých som stretol na turné. Ďakujem všetkým za podporu a za možnosť venovať sa tak mojej kariére profesionálneho speváka.

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport