7/8/2012 - ADRIAN PRE MAGAZíN AQUARIAN V USA

Po prvé, dopočul som sa, že vaše známe lietadlo Ed Force One nebude tento krát použité pri vašom cestovaní. Ako sa teda chcete dopraviť do Ameriky?

Ale, my už sme dávno tu (smiech). To lietadlo používame, len ak cestujeme do vzdialených destinácií, akými sú napr. Austrália, Nový Zéland a Južná Amerika. Naprieč Amerikou nie sú tie vzdialenosti také veľké a tak využívame len malé lietadlo. Všetko ostatné dopravujeme klasicky kamiónmi, ako na obyčajnom turné.

Niektoré zo skladieb, ktoré budete hrať na aktuálnom turné sú “Seventh Son Of A Seventh Son,” “Can I Play With Madness,” alebo “Aces High,”. Prečo ste sa rozhodli poskladať setlist podľa niekdajšieho turné 7th Tour Of A 7th Tour?

Jednoducho sme si mysleli, že by bolo fajn vrátiť sa do tých čias, kedy bolo skomponovaných niekoľko naozaj skvelých skladieb. Vždy to pôsobí fajn oprášiť staré skladby, ktoré sme dlhú dobu nehrali. Pomáha nám to zostať sviežimi a keďže máme veľa nových fanúšikov, umožníme im zažiť to, čo nemali možnosť keď sme robili to pôvodné turné. To je jeden z dôvodov, prečo sa vraciame k tej dobe a myslím si, že z nej pochádza niekoľko veľmi dobrých skladieb a tak je zábavné to robiť.

Sú tam nejaké dlho nehrané skladby, na ktoré sa obzvlášť tešíš?

Jasné, skladba Seventh Son, ktorú sme nacvičovali celý týždeň, znie skutočne fantasticky, ale trvá nám nejaký čas, kedy sa do nej spoločne dostaneme, nakoľko je taká prechodová a progresívna. Ale áno, sú to skladby ako Seventh Son, The Prisoner, ktoré budeme hrať a to máte hneď dva príklady.

Predpokladáte, že sa stretnete s prevažne starším publikom, alebo sa objaví veľa mladých fanúšikov?

Vieme, že máme mladé ročníky v našej základni a dúfame, že ich uvidíme. Problém pre nich síce môže nastať keďže amfiteátre, na ktorých hráme naprieč Amerikou, sú vzdialené od centier miest a tak môžu mať problém dostať sa na ne. Ale veríme, že to tak nebude. Uvidíme. V Amerike to asi budú tí starší fans a mladších máme skôr v Európe.

Budete hrať aj nejaké skladby z posledného albumu The Final Frontier a ak áno, ktoré to budú?

Nie, nemyslím si. Viete, turné The Final Frontier sme urobili minulý rok, resp. rok predtým naprieč Amerikou, ale tento krát sa sústredíme na éru Seventh Son, takže novšie veci hrať neplánujeme.

Vlastne, väčšina tých skladieb ako napr. The Prisoner a Seventh Son Of A Seventh Son sú našimi starými hitmi; teda nie že by sme mali niekedy nejaké hity, ale väčšina sú naše veľmi známe skladby.

Domnieval som sa, že kapela mala niekoľko hitoviek...

Nebolo to v štýle hitov číslo jedna v rebríčku Billboard, ale áno, veľa ľudí tie skladby pozná. Budeme hrať presne tie, ktoré ľudia veľmi dobre poznajú.

Iron Maiden sú spolu už viac než 35 rokov a album The Final Frontier skončil na prvej priečke v skoro 30 štátoch. Čo si o tom myslíte a aké je to byť stále poprednými postavami v tomto obore?

Asi to bude tým, že sme vždy koncertovali s našou muzikou a nosili ju k ľuďom a neboli odkázaní na podporu médií a rádií. Takto sme si vytvorili veľmi silné nasledovanie. A ako som povedal, máme aj veľa nových fanúšikov, ktorí objavujú našu predošlú tvorbu, takže neviem aké je to konkrétne tajomstvo, jednoducho to kapela robí pre správne dôvody a sme v tom, pretože máme radi muziku a ľudia to cítia a idú s nami, čo je skvelé.

I keď The Final Frontier nedosiahlo prvú priečku v U.S., dosiahlo pre Maiden najvyššie číslo 4. Vypovedá to niečo o fanúšikoch v Amerike?

Ako som povedal, vytvorili sme si základňu fanúšikov neustálim koncertovaní a tí ľudia istým spôsobom zostávajú a Boh im za to poďakuj. Radi sa posúvame smerom vpred. I keď na tomto turné hráme veľa starých vecí, robili sme aj turné, kde sme hrali len nový materiál. Motivuje to kapelu komponovať nový materiál a byť kreatívnou a nielen žiť z minulosti. Toto je momentálne taká oslava, zábava hrať starý materiál, ale je to len časť toho o čom je táto kapela. Je o tom zároveň sa aj hýbať smerom dopredu.

Tešíš sa na niečo konkrétne na tomto aktuálnom turné, ako hrať v nejakom konkrétnom meste, alebo konkrétnej hale?

Vystupujeme na veľa miestach, kde sme doposiaľ nehrali, čo je dosť nezvyčajné, keďže sa zvyknem pozrieť na mapu Ameriky a mám pocit, že som už bol všade, chápete, že som už hral všade – čo je naozaj skvelé. Hráme na miestach ako Sarnia, Ontário, Wisconsin; na všetkých tých miestach, kde sme ešte nikdy nehrali a to bude to zaujímavé, ísť tam a uvidieť o čom to bude.

Akú očakávaš spoluprácu s kapelou Alice Cooper, resp. obzvlášť Coheed And Cambria, s ktorými vystupujete na určitých dátumoch?

Alice Cooper je skvelý. Uvedomujem si, že bol pre náš všetkých vzorom v rannom veku; jeho vystupovanie a taktiež mal a stále má veľa skvelých skladieb, takže bude zábavné s ním vystupovať. Vždy si ho rád pozriem a má so sebou aj dobrú kapelu. O Coheed And Cambria toho moc neviem, takže som v očakávaní zoznámiť sa s ich materiálom, čo bude taktiež fajn.

Dávnejšie som počul, že Nicko nevedel povedať, keby by sa mohol objaviť nový album kapely. Pracujete na niečom novom momentálne, alebo sa len sústreďujete na aktuálne turné?

Nie, momentálne sa sústredíme len na toto turné. Snažíme sa sústrediť všetku našu energiu na to, čo práve robíme. Nezvykneme si sadnúť spolu počas turné a komponovať. Zvykneme si potom zobrať voľno a uvidí sa ďalej. Nemáme práve žiadne plány, ale je dosť pravdepodobné, že niečo robiť budeme.

Keď sa bavíme o nových počinoch, nedávno Ti vyšlo debutové CD s Primal Rock Rebellion nazvané Awoken Broken. Ako sa odlišovalo nahrávanie od toho s Maiden, alebo si myslíš, že je to len vrcholom ľadovca pre kapelu?

Tak, Primal Rock Rebellion bol len projektom, kde som bol so spevákom Mikim Goodmanom, ktorý bol členom kapely SikTh, ktorá zvykla sa tešiť popularite naprieč Európou a hrala niečo na štýl Nu-metalu. Je to mladý chalan, s ktorým som sa zoznámil, začal chodiť von a robiť rôzne veci. Nieslo sa to v obyčajnej rovine a venovali sme sa tomu v období, kedy naše kapely neboli aktívne; robili sme to zo zábavy a vyšla z toho fajn vec, ktorá mi pripadala dosť odlišne a nahral som to vo svojom domácom štúdiu.

Je to niečo úplne odlišné, než robiť album s Maiden. Ako som povedal, Primal Rock som len ja a Mikee, s ktorým sa mi veľmi dobre spolupracuje, takže sa jedná len o takú štúdiovú záležitosť. Pomohlo mi to objaviť nové techniky pre prácu v štúdiu, takže je to skvelé. Nemyslím si, že by niečo už vydané znelo rovnako. Som si istý, že sme prišli s niečím celkom originálnym, čo je veľmi náročné vytvoriť, ale nešli sme do toho s takým zámerom. Mikee je v istej forme veľmi originálny spevák a tak bolo zaujímavé spolupracovať s niekým takým.

Ako si myslíš, že sa bude nadchádzajúce Americké turné odlišovať od toho predošlého?

Kulisy budú úplne nové a nepoužité; máme taktiež vo vačku nové efekty. Myslím si, že to bude omnoho rozsiahlejšie než bolo to pôvodné turné a s postupom času sa objavilo množstvo technických inovácií, ktoré môžeme použiť a urobiť to ešte väčšie a špeciálnejšie. S týmito skladbami, ktoré si mimochodom užívame hrať, s týmto pódiom a samozrejme Eddiem by to mala byť zábava.

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport