14/05/2007 - LIETAJúCI HEAVY METAL

Bruce Dickinson - všestranná a jedinečná osobnosť metalového sveta. Úspešný spevák a frontman jednej z najúspešnejších hudobných kapiel sveta, spisovateľ, šermiar, rádio a TV moderátor, železničný a letecký nadšenec. Posledný koníček sa mu stal druhým zamestnaním a jeho láska k lietaniu doviedla tvorcov programov stanice Discovery Channel k nakrúteniu 5 dielného seriálu Flying Heavy Metal, kde Bruce prezentuje históriu a vývoj rôznych lietadiel. Pri tejto príležitosti s ním Discovery Channel urobil tento rozhovor, v ktorom približuje svoju lásku k lietadlám.

Čo je vzrušujúcejšie - letieť vo výške 30 tisíc stôp, alebo vystupovať pred 30 tisíc ľuďmi?
S Boeingom 757 sa môžem dostať len do výšky 42 tisíc stôp, takže dostať sa na rovnakú úroveň s Iron Maiden, musel by som sa dostať do výšky 300 tisíc stôp, čo by bolo porovnateľné s davom, ktorý sa zúčastnil na koncerte Rock In Rio. Myslím, že to by bolo dosť vzrušujúce... ale momentálne dosť nepravdepodobné.

Stavali ste si ako malý chlapec modely lietadiel a snívali o tom, že raz budete skutočné lietadlo pilotovať?
Mal som letku Heinklov 111, Focke Wulfov 190, Hurricanov, Thunderbolts, Lancastrov a Sunderland, to ani nespomínam model Zeppelína. Z času na čas som jeden z modelov dopnil vatou a benzínom a svoju púť ukončil letom z okna mojej izby.

Myslíte si, že ak by ste sa nepresadili v hudbe, tak by vaša kariéra smerovala k letectvu?
Trvalo mi roky nazbierať odvahu k tomu, aby som sa dal na lietanie, hlavne kôli tomu, že som si myslel, že nezvládnem teoretickú časť skúšok - v škole som totiž v matematike a fyzike vôbec nevynikal. Po svojom prvom lete som sa ale rozhodol, že urobím čokoľvek, aby som skúšky úspešne absolvoval.

Ako dlho trvalo, kým ste získali licenciu komerčného pilota?
Trvalo mi rok, kým som zložil teoretické a praktické skúšky. Predtým som bol už držiteľom súkromnej leteckej licencie a mal celkom slušnú prax v lietaní. Ak už raz máte licenciu komerčného pilota a príslušné letecké ohodnotenia, potom vám už neostáva nič iné, ako otravovať ľudí, aby vám dovolili lietať svojím lietadlom. Ďalším krokom bolo nájsť si prácu a zložiť teoretické a praktické skúšky pre povolenie na lietanie prúdovým lietadlom - toto bolo veľmi zložité.

Stalo sa Vám, že fanúšikovia Iron Maiden sa chceli dostať do kabíny po tom, ako zistili, kto pilotuje lietadlo?
Skoro každý pilot v dnešnej dobe ľutuje to, že pasažieri už nemajú prístup do kabíny lietadla. Ak by sme do kokpitu smeli pozvať ľudí, tak by sme to určite urobili. Kde budúci piloti teraz získajú prvú skúsenosť s lietaním? Toľko detí sa stalo pilotmi po tom, ako navštívili pilotovú kabínu. Svojím spôsobom sú takéto TV programy jediným spôsobom, ako úkázať ľuďom, o akú úžasnú prácu sa jedná.

Samozrejme, že lietanie je vaším obrovským koníčkom a veľmi dobre sa v lietadlách vyznáte. Očarilo, alebo prekvapilo vás niečo, čo ste sa pri natáčaní programu dozvedeli?
Pre seriál sme natočili vyše 75 hodín záznamu. Len zlomok z toho bolo použité. Strávil som hodiny v rozhovoroch s najväčšími dizajnérmi leteckej histórie. Myslím, že to najhoršie, čo som objavil, bol politický vplyv na letecké dizajnérstvo.

Ktorý bol najstrašidelnejší moment, alebo najväčšia výzva, ktorej ste čelili počas filmovania seriálu?
Keď sme odštartovali s tankérom KC 135, plne naloženým palivom, celý trup lietadla sa zaplnil dymom a ja som myslel, že náš motor začal horieť. Nakoniec sa ukázalo, že lietadlo skutočne horelo, ale deň predtým v Afrike a dym bol len zo zvyšku špiny a nespáleného paliva, ktoré ostalo v motore.

Vášnivo ste sa vyjadrovali o pilotovaní Boeingu 727. Je to vaše najobľúbenejšie lietadlo v seriále?
Musím vzdať hold posádke 727. S radosťou mi dovolili vzlietnuť, lietať okolo Everglade, a urobiť s ním 3 plné pristátia. Skutočne som 727 mal rád, ale takisto som bol prekvapený aj Airbusom A320. Oba sú to priekopnícke lietadlá z rôznych období, ale harmonické dizajny oboch na mňa veľmi zapôsobili.

Čo si myslíte, že bolo najväčším vylepšením v prúdovom lietaní?
Po tom, ako sme pochopili prúdenie vzduchu okolo krídiel, ďalším myľníkom bol pohon lietadiel. Slabou stránkou Boeingov 747 bol zo začiatku nedostatočný výkon. A až teraz, keď boli vyvynuté výkonnejšie motory, sú supervýkonné lietadlá realitou.

Ak by ste mali možnosť pilotovať lietadlo, ktorým ste doteraz neleteli, ktoré by ste si vybrali?
Concorde, Harrier, F 16, F 86, T 33, Meteor, Me 262, Mig 17 a 21, Spitfire, Hurricane a FW 190. Blenheim a Lancaster, B17, B25, a Constellation/DC 6. Nie zle pre začiatočníka.

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport