Fear Of The Dark

Zostava: Steve Harris (bassgitara), Dave Murray (gitara), Bruce Dickinson (spev), Nicko McBrain (bicie), Janick Gers (gitara)

Štúdio: Barnyard (Essex - Anglicko)
Produkcia: Martin Birch
Rok vydania: 1991
Videoklipy: Be Quick Or Be Dead, From Here To Eternity
Celkový čas: 58:39

1. Be Quick Or Be Dead (Dickinson, Gers)
2. From Here To Eternity (Harris)
3. Afraid To Shoot Strangers (Harris)
4. Fear Is The Key (Dickinson, Gers)
5. Childhood´s End (Harris)
6. Wasting Love (Dickinson, Gers)
7. The Fugitive (Harris)
8. Chains Of Misery (Murray, Dickinson)
9. The Apparition (Harris, Gers)
10. Judes Be My Guide (Dickinson, Murray)
11. Weekend Warrior (Harris, Gers)
12. Fear Of The Dark (Harris)

Najlepší album Iron Maiden v deväťdesiatich rokoch sa nazýva "Fear Of The Dark". Železná panna tu sústredila všetky svoje skúsenosti, rozum a naviac pridala čerstvé nápady. Úvodný kus "Be Quick Or Be Dead" šprintuje po heavy metalovej dráhe rýchlosťou rodeného majstra. Hitová "From Here To Eternity" letí priestorom v rovnakej výške ako "Holy Smoke" z predchádzajúceho albumu. Je tu balada "Wasting Love", ale aj americkým rockom napustená "Chains Of Misery". Prevažujú tajomné nálady, akustické vstupy a dlhé predohry sú vstupnou bránou pre náladové, rozpracované a dlhé kompozície, ktorých vrcholom je titulná skladba. Do komponovania sa naplno zapojil gitarista Janick Gers, ktorý sa podpísal pod päť skladieb. "Fear Of The Dark" je tretím albumom, ktoré sa po vydaní vyšplhal na vrchol britskej predajnej hitparády. Je doposiaľ jediným albumom, ktorého obálku ozdobil Melvint Grant a zlomil tak monopol Derricka Riggsa. "Fear Of The Dark" veľká udalosť heavy metalového sveta deväťdesiatich rokov z dielne zakladateľov štýlu. A fotografií v aktuálnom booklete? Tých je 63.

Be Quick Or Be Dead
Podobná piesni Holy Smoke z predchádzajúceho albumu, ktorá pojednáva o lakomosti a pokrytectve TV kazateľov, Be Quick Or Be Dead je politicky motivovaná pieseň, ktorá pojednáva o lakomosti a korupciách v demokratickom politickom systéme. Baeleron (webmaster The Iron Maiden Commentary) sa sťažuje najmä na strašný Dickinsonov spevácky štýl.

From Here To Eternity
From Here To Eternity bol druhým singlom z albumu. Text piesne je o vzťahu ženy k jej chlapíkovi a jeho motorke. Niekoľko ľudí sa domnieva, že sa jedná o ďalšie pokračovanie ságy Charlotte The Harlot. V texte sa totiž meno Charlotte spomína, takže túto domnienku nemožno vylúčiť, hoci atmosféra piesne je značne odlišná od piesní Charlotte The Harlot a 22 Acacia Avenue. Hoci to nie je zlá pieseň, nálada je hádam až príliš šťastná. Špecialitou piesne sú perfektné gitarové sóla, i keď má znaky toho, že bola napísaná, aby sa stala singlom.

Afraid To Shoot Strangers
Bruce Dickinson na koncerte Live at Donington povedal o tejto piesni: Túto pieseň sme napísali o ľuďoch, ktorí bojovali v Zálive. Je to pieseň o tom, aká je vojna sviňa, a aká je vojna sviňa, keď ju začali politici a ukončili ju obyčajní ľudia, ktorí už v skutočnosti nechceli nikoho zabiť.

Afraid To Shoot Strangers začína pomaly a potichu, ale potom sa prelomí do rýchlejšieho tempa a perfektnej inštrumentálnej časti. Je to v skutočnosti veľmi pekná pieseň a patrí medzi klasiku Iron Maiden. Podľa môjho názoru má táto pieseň jeden z najlepších videoklipov, na ktorom, paradoxne, spieva Blaze Bayley, neskorší spevák Iron Maiden.

Fear Is The Key
Fear Is The Key je zvláštna pieseň s odlišným hudobným štýlom. Jej zmysel si taktiež možno vysvetliť po svojom, hoci by mohla byť celkom kľudne o AIDS. The kids have lost their freedom and nobody cares till somebody famous dies... (Deti stratili svoju slobodu a nikto sa o to nestará, kým niekto významný nezomrie...) Ako som už predtým spomínal, táto pieseň má trochu odlišný štýl od väčšiny materiálu Iron Maiden. Prejavujú sa v nej trochu bluesové prvky. Každopádne to nie je zlá pieseň.

Childhood's End
Hoci je názov piesne zhodný z názvom novely Arthura C. Clarkea, pieseň s ňou nemá nič spoločné. V skutočnosti je pieseň Childhood's End o strašných útrapách, bolesti a strachu zo sveta a patrí medzi najlepšie piesne albumu a taktiež aj medzi starú dobrú klasiku. Potom si však neviem vysvetliť, že ju Iron Maiden nikdy nehrali naživo, ale tak je to aj v prípade piesne Invaders.

Wasting Love
Iron Maiden nikdy neboli "love song" typom skupiny. Najbližšie boli k tomu v ságe Charlotte The Harlot, ktorá je však ďaleko od tradičných ľúbostných piesní. Wasting Love tiež nie je v pravom slova zmysle ľúbostná pieseň, ale namiesto toho sa v nej rozpráva o prázdnote a zbytočnosti života. Text môže trochu pripomínať pieseň Wasted Years. Je to inšpirujúca a krásna pieseň. Patrí ku klasike a Iron Maiden ju aj počas turné Fear Of The Dark Tour často hrali.

The Fugitive
The Fugitive je založená na TV seriály zo 60-ych rokov, ktorý bol v roku 1993 prerobený do filmu (teda film Utečenec s Harrisonom Fordom). Je to o doktorovi, ktorý je nespravodlivo obvinený z vraždy vlastnej ženy, ktorého nemilosrdne prenasleduje jeden detektív. Je to dobrá pieseň, ktorej hudobná atmosféra celkom dobre pasuje k téme. Špecialitou sú hlavne gitarové sóla, a keď počúvate pozorne, v inštrumentálnej časti zaznievajú v pozadí aj syntetizátory.

Chains Of Misery
Toto je ďalšia pieseň, ktorú si možno vysvetliť po svojom, i keď Baeleron (webmaster The Iron Maiden Commentary) sa domnieva, že je o náboženstve, ktoré sa snaží kontrolovať ľudí s tým, že hovorí o vine a utrpení. Pieseň samotná je celkom v pohode, hoci jej štýl a zvuk vôbec nepripomína Iron Maiden. Špecialitou piesne sú perfektné, i keď trochu krátke, gitarové sóla. Povedal by som, že toto je presne ten typ krátkych nevýrazných piesní Iron Maiden.

The Apparition
The Apparition (Prízrak) je niečo ako duch alebo strašidlo, ktoré pripomína niečo zo života. Pieseň je plná dobrých poučení, hoci po hudobnej stránke trochu zlyhala. Atmosféra je tu dosť chabá, i keď melódia je celkom slušná. Podobne ako pri piesni Chains Of Misery aj pieseň The Apparition je takým typom nevýraznej piesne.

Judas Be My Guide
Judas Be My Guide je krátka, ale po melodickej stránke perfektná pieseň s vynikajúcim refrénom a dobrými gitarovými sólami. Toto je druhá najkratšia pieseň Iron Maiden, ktorá má text, hneď po Futureal. Baeleron (webmaster The Iron Maiden Commentary) si nie je celkom istý, aký zmysel má text, a ako presne do toho zasahuje Judáš (Judas). Je to pravdepodobne o nezmyselnosti života. Podľa môjho názoru má pieseň na pomery Iron Maiden príliš "šťastný" zvuk a hlavne refrén (niečo podobné ako pieseň From Here To Eternity), a s dĺžkou niečo vyše troch minút mi vôbec Iron Maiden nepripomína.

Weekend Warrior
Táto pieseň je najpravdepodobnejšie o futbalových výtržníkoch, ktorí idú na futbal len za účelom, aby robili bordel. Špecialitou tejto piesne sú gitarové sóla, ktoré sú jednoducho skvelé. Je to celkom príjemná pieseň na počúvanie, hoci nie je veľmi výrazná.

Fear Of The Dark
Fear Of The Dark patrí ku klasike Iron Maiden a medzi najobľúbenejšie živé piesne. Začína a končí ticho a zlovestne, a melódia je pritom veľmi podobná piesni No Prayer For The Dying. Hlavné časti piesne sú rýchle a vzrušujúce, s pravdepodobne najznámejšou melódiou a refrénom od čias The Trooper. Všetko na tejto piesni je perfektné, a i podľa môjho názoru je to najlepšia pieseň celého albumu. Je všeobecne známe, že sú lepšie živé prevedenia tejto piesne (napokon viď singel Fear Of The Dark Live).

Rozbory piesní preložené zo stránky Iron Maiden Commentary

Be Quick Or Be Dead
Bonus: Nodding Donkey Blues

Vydané: 13. apríl 1992

From Here To Eternity
Bonus: Roll Over Vic Vella

Vydané: 29. jún 1992

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport