No Prayer For The Dying

Zostava: Steve Harris (bassgitara), Dave Murray (gitara), Bruce Dickinson (spev), Nicko McBrain (bicie), Janick Gers (gitara)

Štúdio: Domáce štúdio Steva Harrisa, Battery Londýn
Produkcia: Martin Birch
Vydané: 1. október 1990
Videoklipy: Holy Smoke, Bring Your Daughter... To The Slaughter
Celkový čas: 44:31

1. Tail Gunner (Harris, Dickinson)
2. Holy Smoke (Harris, Dickinson)
3. No Prayer For The Dying (Harris)
4. Public Enema Number One (Murray, Dickinson)
5. Fates Warning (Murray, Harris)
6. The Assassin (Harris)
7. Run Silent Run Deep (Harris)
8. Hooks In You (Dickinson, Smith)
9. Bring Your Daughter... To The Slaughter (Dickinson)
10. Mother Russia (Harris)

Po rokoch znovu prišli zmeny. Kapelu opustil gitarista Adrian Smith, čo bolo veľmi smutné a nahradil ho Janick Gers. Skupina sa pustila do práce a vytvorila desiatku aktuálnych piesní. Prvý singel "Holy Smoke" je hitovou istotou a ničím iným. Album našťastie otvára tvrdá "Tail Gunner", ktorá dá spomenúť na staré dobré časy. Zvuk albumu sa zrodil tentokrát vo vlastnom štúdiu Stevea Harrisa a kým ho odviezol producent Martin Birch dotvoriť do Londýna, pribral so sebou i "zvukovú špinu" v gitarách, ktorá album príjemne osviežuje. Po dlhšej dobe tu máme baladickú polohu v titulnej skladbe. Trochu nálad zo "Somewhere..." vo "Fates Warning", zo "Seventh..." v "The Assassin". Ale to predsa nemôžeme mať skupine za zlé, pretože snaha tu nechýba. Ťažká atmosféra tajomnej a nepreniknuteľnej "Run Silent Run Deep" a absolútne bombastická morbidita "Bring Your Daughter..." sa o náležitý zážitok určite postarajú. Dickinson si pieseň "Bring Your Daughter..." ušil, ako sa hovorí, na mieru a doslova sa vyžíva v jej desivom príbehu a v irónii sebe vlastnej. Po Smithovi tu predsa len niečo ostalo - nápady v piesni "Hooks In You". Bezstarostný a nenapätý príbeh skladby prezrádza, že autorská dvojica Smith/Dickinson sa zas bavila. Gers na album neprispel ani jednou kompozíciou. Celkový počet fotiek v booklete je 87, ak som sa neprepočítal. A klipov? Stačí sledovať príslušnú kolónku.

Tailgunner
Do tradície vojnových piesní sa Iron Maiden vracajú aj piesňou Tailgunner, ktorej dej siaha do čias leteckého konfliktu počas 2. svetovej vojny. Jej text je podobný piesni Aces High, hoci na rozdiel od Aces High, v piesni sú isté prvky irónie. Prvé, čo treba o hudbe piesni Tailgunner povedať, je fakt, že na to, aký je text piesne, celá pieseň vyznieva akosi ľahko a jednoducho. Mne osobne sa páči málo piesní z albumu No Prayer For The Dying pre viaceré fakty uvedené v recenzii albumu. A myslím si, že aj Tailgunner je dosť plytká pieseň a z hľadiska Iron Maiden podpriemerná. To, čo platilo o perfektnosti predošlých úvodných piesní, sa o piesni Tailgunner nedá povedať.
Bruce Dickinson:
Názov pochádza z jedného porno filmu, zameraného na análny sex, o ktorom som si zaumienil napísať text. Tak som ho napísal o skutočných zadných strelcoch. Viem, že by sme nemali komentovať vojnu, ale toto je o postoji k ľuďom zhadzujúcim bomby. Bola to skutočná smrť v oblakoch. Ale tu nie sú žiadny zadný strelci na lietadlách, pretože je to všetko riadené počítačmi.

Holy Smoke
Holy Smoke je nábožensko-uštipačná pieseň toto istého druhu čo Leper Messiah alebo The God That Failed od Metallicy. Pieseň zobrazuje lakomých a pokryteckých kazateľov, ktorí vystupujú v televízii. Hoci video k piesni je trochu vtipné, jej text je v skutočnosti dosť ostrý a inteligentný. Mne sa táto pieseň veľmi páči a považujem ju za jednu z najlepších piesní tohto albumu, hoci si myslím, že Iron Maiden nie sú v politike či v súčasnosti veľmi doma. Skôr im sedia témy ako história, film a knihy.
Bruce Dickinson:
Je o televíznych kazateľoch a o všetkých klamstvách, ktoré rozprávajú. Mám veľký obraz o všetkých týchto blbcoch v mŕtvych spolkoch, z ktorých vystrkujú svoje kazateľské nohy a svätý dym stúpa vyššie.

No Prayer For The Dying
Toto je veľmi hĺbavá pieseň, ktorá kombinuje ľahké akustické verše s výbušným refrénom a inštrumentálnymi časťami. Jej hlavnou témou je otázka zmyslu života, ktorú sa v piesni nepodarí zodpovedať. Namiesto toho je v piesni výzva k Bohu, aby odpovedal. Nie je mi však jasný názov piesne, pretože vôbec nesedí k textu. Každopádne toto je jedna z najlepších piesní celého albumu.
Bruce Dickinson:
Túto skladbu napísal Steve a je to moja najobľúbenejšia skladba z albumu po vokálnej stránke. Je to skladba s pokojným začiatkom, akú som ešte nikdy neurobil pre Maiden a skutočne sa mi páči jej melodika.

Public Enema Number One
Public Enema Number One je ďalšia politicky motivovaná pieseň, ale od piesne Holy Smoke je silnejšia s perfektnými, i keď pomerne krátkymi, gitarovými sólami. Je to jedna z tých lepších piesní albumu.
Bruce Dickinson:
V skutočnosti je o... zelených pokrytcoch. Je to o veľkom chlapovi s jeho rýchlym autom, v ktorom opúšťa mesto v oblakoch dymu, zanechávajúc tu deti plačúce v strachu. Má jediný spôsob, ako odtiaľto odísť. Dobre, uvidíme sa! Pretože si to môže dopriať, opúšťa každého z mesta, ktoré je na pokraji zaplnenia, zbraní, výtržností a on vie, že to onedlho praskne. Politici aj tak klamú, aby si zachránili vlastné tváre. Celá vec je založená na križovatke medzi New Yorkom a L.A. a ja si myslím, že dnešné deti majú viac rozumu, ako tie pozostatky zo šesťdesiatych a sedemdesiatych generácií... Spiaca Kalifornia ako planéta umiera kričiaca. A o tom to je! Ľudia rozprávajú o problémoch a okolí, ale nerobia nič.

Fates Warning
Fates Warning je značne priemerná pieseň, ktorej hlavnou myšlienkou je konečnosť a neodvratnosť osudu. Dobrou stránkou tejto piesne je perfektná inštrumentálna časť a gitarové sóla. Pokiaľ viem, Fates Warning nikdy nebola hraná naživo.
Bruce Dickinson:
Opäť Steveov text. Je o cítení byť zaistený, keď každého život môže visieť na vlásku. Môžeš odísť kedykoľvek a kto bude vedieť prečo a ako?

The Assassin
Táto pieseň je z pohľadu textu veľmi podobná piesni Killers, pretože opisuje zabijaka z jeho vlastného pohľadu, ako sa pripravuje na vraždu. Hudba sa pravdepodobne snaží vytvoriť bondovskú náladu, hoci sa nestupňuje.
Bruce Dickinson:
Tu sme sa pokúšali dostať do hlavy nájomného vraha. On to nerobí pre peniaze, ale preto, lebo to miluje a je chladný, vypočítavý a sadistický. Skladbu znovu napísal Steve.

Run Silent, Run Deep
Založená na klasickej novele Edwarda L. Beacha a filme, v ktorom hral Clark Gable a Burt Lancaster. Táto pieseň je o ponorkovej vojne v Tichomorí počas 2. svetovej vojny.
Bruce Dickinson:
V tejto skladbe je veľa vecí, ktoré som napísal pre album Somewhere In Time. Konkrétna skladba nikdy nevznikla, ale ja som stále schovával tieto texty a keď Steve prišiel s niečím, tak som povedal: “Ty vieš, čo sa tam veľmi hodí - tieto texty“. Je to skladba o ponorkách, dokonca prvá skladba o ponorkách. “Dive, Dive, Dive“ prišla až neskôr. Toto je nepatrne viac vážnejšia verzia. Názov pochádza z jedného môjho obľúbeného vojnového filmu. Používame veľa filmových a knižných názvov, pretože tie nás vždy inšpirujú pre dobrý materiál. Ale väčšinou sa obsahy kníh zakladajú na filmoch. Je to o tom, ako pes útočí na psa, o žiadnom zľutovaní života a smrti v moriach počas druhej svetovej vojny, čo bolo drsné pre chlapcov dole, rovnako ako pre tých hore. Všetci boli súčasťou tohto diablovho zápasu so žiadnym zľutovaním. A moria nemajú žiadne zľutovanie.

Hooks In You
Hooks In You predstavuje poslednú pieseň (až do albumu Brave New World), o ktorú sa zaslúžil Adrian Smith. Niektorí ľudia si myslia, že táto pieseň je pokračovaním ságy Charlotte The Harlot a pravdepodobne najsilnejší dôkaz o tom je fakt, že v piesni sa spomína číslo 22. Podobne ako Charlotte The Harlot a 22 Acacia Avenue, aj táto pieseň rozpráva o vzťahu so ženou, ktorá je neschopná a neochotná sa zmeniť. Nálada piesne sa od ostatných Charlotte piesní odlišuje, pretože má taký "šťastný" zvuk. Nie je preto isté, či táto pieseň je časťou tejto série.
Bruce Dickinson:
Ja a Paddy sme išli obzrieť dom na predaj, v ktorom doteraz bývali traja teplý chlapi. Pri prehliadke domu som v jednej izbe našiel tie neskutočné priemyslové háky. Vŕtalo mi hlavou, načo sú tam dobré. Išiel som domov a napísal “Hooks In You“. Nemohol som ju napísať o teplošoch, ale ak sa vyberiete do domu pána a pani Averageových, nájdete tam všetky tie háky na strope. (Kúpil Bruce tento dom?) Nie neurobili sme to!...

Bring Your Daughter... To The Slaughter
Autorom pôvodnej verzie je Bruce Dickinson a bola vydaná na soundtracku Nightmare On Elm Street. Pôvodne hral v piesni na gitare Janick Gers ešte skôr ako sa pridal k Iron Maiden. Táto pieseň je založená na básni To His Coy Mistress od Andrewa Marvella. Je to romantická báseň, kde básnik presviedča svoje dievča, aby sa zbavila hanblivosti. Na druhej strane však pieseň je dosť hrubá. Hoci má pôvodná báseň od piesne Bring Your Daughter ... To The Slaughter dosť ďaleko, obidve vystihujú svoju hĺbku. Po hudobnej stránke je pieseň celkom dobrá hlavne v inštrumentálnej časti a v gitarových sólach. Až do odchodu Brucea Dickinsona zo skupiny bola Bring Your Daughter ... To The Slaughter často hrávaná na koncertoch.
Bruce Dickinson:
Tu som sa pokúšal prísť na to, o čom sú filmy “Nightmare On Elm Street“ a myslím si, že sú o strachu dospievajúcich dievčat z menštruačných bolestí. Takto si myslím, že to je - hlboko dole. Keď mladé dievča po prvýkrát dostáva menštruáciu, krváca a to sa stáva v noci, prečo sa potom bojí ísť spať, čo je pre ňu veľmi zlý čas - myslím sexuálne - a “Nightmare On Elm Street“ opisujú tento strach. Skutočný masaker vo Freddyho filmoch je vtedy, keď dievča stráca svoje panenstvo. Toto je dosť odporná myšlienka za tým všetkým, ale práve to robí druhy týchto filmov strašidelnými.

Mother Russia
Mother Russia vzdáva hold Rusku a Rusom, a je inšpirovaná pádom sovietskeho komunizmu. Je to jediná epická pieseň na albume podľa Harrisových predstáv, hoci sa od piesní Phantom Of The Opera a Rime Of The Ancient Mariner odlišuje, je to celkom slušná pieseň, v ktorej počuť syntetizátory veľmi jasne.
Bruce Dickinson:
Je o katastrofe veľkej krajiny, ktorá má neuveriteľnú históriu o masakrovaní ľudí. A táto skladba je o tom, že by bolo skvelé, keby sa Rusko konečne dalo dokopy a žilo v miery.

Rozbory piesní preložené zo stránky Iron Maiden Commentary

Holy Smoke
Bonus: All In Your Mind

Vydané: 10. september 1990

Bring Your Daughter To The Slaughter
Bonus: I'm A Mover

Vydané: 24. december 1990

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport