The Number Of The Beast

Zostava: Steve Harris (bassgitara), Dave Murray (gitara), Bruce Dickinson (spev), Clive Burr (bicie), Adrian Smith (gitara)

Štúdio: Battery (Londýn)
Produkcia: Martin Birch
Vydané: 29. marec 1982
Videoklipy: Run To The Hills, The Number Of The Beast
Celkový čas: 44:55

1. Invader (Harris)
2. Children Of The Damned (Harris)
3. The Prisoner (Harris, Smith)
4. 22 Acacia Avenue (Harris, Smith)
5. The Number Of The Beast (Harris)
6. Run To The Hills (Harris)
7. Gagland (Smith, Burr)
8. Total Eclipse (Harris, Murray, Burr)
9. Hallowed Be Thy Name (Harris)

Iron Maiden v začiatkoch svojej kariéry nestrácali čas a pracovali štýlom album - turné. A tak rok po vydaní "Killers" mali fanúšikovia v rukách novinku "The Number Of The Beast", album, ktorý vypálil heavy metal do posledného detailu. Album bol očakávaný s napätím, pretože ešte pred jeho vydaním sa vedelo, že na ňom nebude spievať Paul Di´Anno, ale Bruce Dickinson z kapely SAMSON, ktorý sa predstavil na jesennom turné k albumu "Killers". Výsledok predaja však prekročil všetky očakávania. Singel "Run To The Hills" sa vyšplhal na 7. miesto a bolo jasné, že dopyt po skupine je obrovský. O pár dní neskôr vyrazila kapela na svetové turné a 29. marca roku 1982 vyšiel album "The Number Of The Beast", ktorý sa ihneď po vydaní usadil na najvyššiu pozíciu U.K. Charts. Bolo to prvýkrát v histórii heavy metalu, kedy sa skupina tohto typu stala najpredávanejším artiklom na britských ostrovoch. "The Number Of The Beast" je skutočne vrcholným dielom skupiny, ktorá v ňom definuje pojem heavy metal. Rýchle tempá, pestré zmeny nálad, bubeník, ktorý vie, že na hraní základného rytmu jeho existencie nestojí a spevák, ktorého hlas dolietne neskutočne ďaleko a nestratil pritom zo svojej sily a lesku... Iron Maiden v každej pesničke rozvíjali čerstvé prístupy. Skladby dýchajú vlastným životom a je radosť cítiť ten nával energie i po rokoch, kedy bol album vydaný. Album znie stále čerstvo. Skupina hrajúca v životnej forme, dáva milovníkom emócií k nakúsnutiu práve takéto kusy, ako napätú, na výraznom rytme postavenú "22 Acacia Avenue", nesmrteľnú hymnu v podobe titulnej skladby "Run To The Hills"... Vymenoval som len pár piesní z celkového súčtu. Nemal by som ale zabudnúť na zaujímavú a veľmi "americky rockovo" znejúcu "Total Eclipse", na ktorej sa podieľali okrem Harrisa i Burr a Murray. Album uzaviera výpravná a dlhá "Hallowed Be Thy Name" z rukopisu Harrisa, ktorému táto poloha začínala pasovať. Ak sa chcete skutočne dozvedieť, čo je to heavy metal, nestrácajte čas, obráťte maminu metlu do gitarovej polohy a užite si to u albumu "The Number Of The Beast". Farebný, oveľa čistejší a vydarenejší titul a ďalších 50 fotografií ponúka aktuálne spracovaný booklet. Nechýba medzi nimi prvá oficiálna fotka s Dickinsonom alebo spoločné foto z futbalového zápasu so Scorpions nafotené na US tour. K pozeraniu sú tu vedeoklipy : "Run To The Hills" a "The Number Of The Beast".

Invaders
Táto rýchla a energická pieseň je perfektným úvodom k albumu. Dej predstavuje násilný a silný odpor voči útočiacim Vikingom, ktorý začína spozorovaním ich lodí a končí posledným živým mužom, ktorý sa im postaví sa odpor. Vývoj oproti piesni Invasion, ktorá bola vydaná na The Soundhouse Tapes, sa zdokonalil hlavne v energickosti a sile refrénu, ktorý je charakteristický i pre ďalšie bojové piesne ako The Trooper alebo The Duellists.
Steve Harris:
Invaders predstavuje perfektný rock’n’rollový úvod. Hoci smiešne potom vyznie, že sme ju nikdy nehrali naživo. Je to rozšírenie oproti pôvodnej skoršej verzii Invasion, ktorú sme vydali na b-strane singlu Women In Uniform.

Children Of The Damned
Táto tmavá a pôsobivá pieseň bola inšpirovaná rovnomenným filmom z roku 1963, ktorý je o šiestich deťoch s výnimočnými psychickými schopnosťami, ktoré sa vrhajú do boja proti zvyšku podradnej ľudskej rasy. Pieseň opisuje smrť posledného dieťaťa, ktoré kráča zoči-voči ľuďom, ktorí ho chcú zničiť. Je to hlboký a dômyselný film, ktorého zmysel bol v piesni veľmi dobre zachytený. Po hudobnej stránke je Children Of The Damned skvelá. Pomalé akustické metalové gitary vytvárajú dokonalý pocit smútku a beznádeje, ktorý je perfektne prepojený s gitarovým sólom. Children Of The Damned patrí k najznámejším piesňam Iron Maiden.
Steve Harris:
Pieseň je založená na rovnomennom filme. Atmosféra je veľmi podobná piesni Remember Tomorrow z prvého albumu.

The Prisoner
Inšpirovaná britskou TV sériou, The Prisoner začína známymi hovorenými slovami, ktoré rovnako začínajú aj túto sériu: We want information... information...information... Who are you? The new number two. Who is number one? You are number six. I am not a number! I am a free man! ("Potrebujeme informáciu... informáciu...informáciu... Ty si kto? Nové číslo dva. Kto je číslo jedna? Ty si číslo šesť. Ja nie som číslo! Ja som slobodný človek!") Špecialitou piesne je perfektný rytmus bubnov a gitár, ktoré sú zasadené do tejto relatívne rýchlej piesne o svojráznosti, výzve a slobode. Hoci jej gitarové sóla dokážu skutočne osloviť poslucháča, The Prisoner patrí podľa štandardu Iron Maiden k tým priemernejším piesňam.
Steve Harris:
Úvod k tejto piesni je z TV série Prisoner s Patrickom McGoohanom. Gitarové sólo je Adrianova práca a patrí k jeho najobľúbenejším. Je to veľmi pôsobivé číslo naživo, hoci v súčasnosti ho už nehráme tak často.

22 Acacia Avenue
Jedná sa o druhé pokračovanie série o prostitútke Šarlote, ktorá sa začína piesňou Charlotte The Harlot na prvom albume. Je to komplexná a neštandardná pieseň s niekoľkými časťami, kde sa spev a hudobný štýl od seba dosť odlišujú. Avšak tieto dve osobitné časti tvoria spolu súdržný celok, a teda robia túto pieseň jednou z najkreatívnejších a najunikátnejších piesní klasického Iron Maiden.
Steve Harris:
Toto je pokračovanie Charlotte The Harlot. Názov označuje miesto, kde v londýnskom East Ende býva.

The Number Of The Beast
Táto pieseň bola inšpirovaná filmom z roku 1978 Omen II a snom Stevea Harrisa. Začína hrozivo citátom z Biblie: "Woe to you, oh Eart and Sea, for the Devil sends the beast with wrath, because he knows the time is short... Let him who hath understanding reckon the number of the beast, for it is a human number, its number is Six hunder and sixty six." ("Beda tebe, oh Zem a More, Diabol zoslal zúrivú beštiu, pretože vie, že čas sa kráti... Jej číslo je ľudské, je to 666." – približný preklad) Je to jedna z najznámejších piesní Iron Maiden. Po zvukovej stránke zaujme hlavne ukážkový Bruceov výkrik v úvode. Na skupinu sa znieslo množstvo kritiky, čo sa týka tejto piesne, hlavne zo strany náboženských fanatikov, ktorí nepochopili zmysel textu. Avšak ako sa už stalo aj predtým, kontroverzia poslúžila Iron Maiden len ako ďalšia reklama.
Steve Harris:
Táto pieseň bola vytvorená na základe sna. Nejedná sa o uctievanie diabla.

Run To The Hills
Pravdepodobne najznámejšia pieseň Iron Maiden a zároveň ich prvý veľký hitový singel, Run To The Hills opisuje vojnu Indiánov s Američanmi, najskôr z pohľadu Indiánov a potom z pohľadu bielych ľudí. Pieseň má rýchle tempo a bubny, ktorých zvuk pripomína dupot koní. Napriek tomu, že sa jedná o klasiku Iron Maiden, je pieseň dosť krátka.
Steve Harris:
Táto pieseň je o amerických Indiánoch. Je napísaná z pohľadu obidvoch bojujúcich strán. Prvá časť je z pohľadu Indiánov. Druhá časť je z pohľadu vojakov. V piesni som sa snažil zachytiť dôveryhodne dupot cválajúcich koní.

Gangland
Táto krátka pieseň opisuje strach a vrtkavosť života v ’30 rokoch v podsvetí štýlu Al Capone. Pred vydaním albumu sa skupina musela z technických dôvodov rozhodnúť medzi touto piesňou a Total Eclipse, hoci po čase prišli na to, že Gangland bol zlý výber. Obidve piesne sú charakteristické tým, že pri ich písaní spolupracoval Clive Burr.
Steve Harris:
Táto pieseň je dielom Adriana a Clivea. Intro je výlučne Cliveaova záležitosť. Nepochybne je pieseň ovplyvnená jazzom a je trochu odlišná od ostatných vecí, ktoré sme robili predtým. Ale základný rif je viac rockovejší. Je to veľmi dobrá pieseň, i keď sme ju nikdy nehrali naživo.

Total Eclipse
Total Eclipse je pieseň o súdnom dni, opisuje katastrofický koniec sveta po ekologickom nešťastí. Text piesne má jemne politický podtón z hľadiska ochrany zeme. Pred vydaním albumu The Number Of The Beast si skupina musela zvoliť medzi touto piesňou a piesňou Gangland. Vtedy si vybrali Gangland a dali tak piesni Total Eclipse postavenie b-stranovej piesne, čo však po rokoch oľutovali. Z toho dôvodu bola Total Eclipse pridaná na remasterovanú verziu albumu z roku 1998. Je to perfektná pieseň, ktorej téma zapadne dobre k tmavým a dúmavým témam celého albumu The Number Of The Beast.

Hallowed Be Thy Name
Mnoho ľudí ju pokladá za najlepšiu pieseň Iron Maiden a zároveň za najlepšiu pieseň všetkých čias. Opisuje myslenie a emócie odsúdenca, ktorý putuje na šibenicu. Neexistujú slová na opísanie tejto piesne, pretože je úplne povznášajúca a brilantná. Druhej časti piesni dominuje dlhá inštrumentálna sekcia, ktorá je typická aj pre pieseň Phantom Of The Opera. Hĺbka a zmysel textu sú úplne bezkonkurenčné.
Steve Harris:
Je to jedna z mojich najobľúbenejších piesní, ktorú stále hráme naživo. Chceli sme vytvoriť pocit stupňovania nálady. Perfektný pocit vytvára už Daveova gitara v úvode spolu so zvonom v pozadí. Je to o čávovi, ktorému ostáva len niekoľko hodín života. Na koncerte je úplne skvelá hlavne posledná časť piesne. Dave si berie prvé sólo a potom nastupuje Adrian.

Rozbory piesní preložené zo stránky Iron Maiden Commentary

The Number Of The Beast
Bonus: Remember Tomorrow

Vydané: 26. apríl 1982

Run To The Hills
Bonus: Total Eclipse

Vydané: 12. február 1982

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport