The X Factor

Zostava: Steve Harris (bassgitara), Dave Murray (gitara), Blaze Bayley (spev), Nicko McBrain (bicie), Janick Gers (gitara)

Nahrané: Barnyard (Essex)
Produkcia: Steve Harris a Nigel Green
Vydané: 2. október 1995
Videoklipy: Man On The Edge, Lord Of The Flies
Celkový čas: 70:54

1. Sign Of The Cross (Harris)
2. Lord Of The Flies (Harris, Gers)
3. Man On The Edge (Bayley, Gers)
4. Fortunes Of War (Harris)
5. Look For The Truth (Harris, Bayley, Gers)
6. The Aftermath (Bayley, Gers, Harris)
7. Judgement Of Heaven (Harris)
8. Blood On The World´s Hands (Harris)
9. The Edge Of Darkness (Harris, Bayley, Gers)
10. 2 A.M. (Bayley, Gers, Harris)
11. The Unbeliever (Harris, Gers)

Je pekné, že postarší členovia "Železnej panny" nešetria chválou na adresu svojho nového speváka a všade vyspevujú, aký to je vynikajúci krikľúň, ale nech raz a navždy pomlčia o tom, že svojimi hlasovými proporciami prekonáva aj legendárneho Dickinsona. Nič proti Blazeovým ľudským hodnotám, určite je fajn chlapík, dokonca ani proti jeho speváckemu výkonu, veď zase až taký zlý nie je, len má jeden obrovský problém: celý materiál naspieval v rozsahu jednej oktávy a takzvané výšky sú mu úplne cudzie. Vážim si jeho skromnosti, s ktorou sa spovedá v rôznych interview, ale od zlatého dobrého Brucea sa môže len učiť, pretože za ním zaostáva rozdielom desiatky rokov. Ani samotná hudba už nie je tým, čím bola, aj keď sem tam sa objavia pasáže pritiahnuté z albumu Fear Of The Dark (skladby Fortunes Of War a The Edge Of Darkness). Cítiť v nej až priveľa smútku, pochmúrnosti a pre Iron Maiden je tiež dosť nezvyčajné situovanie väčšiny skladieb do pomalého, prípadne stredne rýchleho tempa. Dokonca ani zvuk už nie je ten cválajúci koncept postavený na gitarách a do popredia potlačenej basy. Málokedy zvyknem preberať hudobné dielo s niektorým zo svojich kolegov pracujúcich pre iný magazín, ale aktuálny prípad Iron Maiden ma takpovediac prinútil vypočuť si názor Petra Korála (Rock & Pop), ktorý je, ako mi povedal, z Bayleyho rozčarovaný. To má ešte dobré, pretože ja som rozčarovaný z celého albumu.

Branislav Mathe
Metal Hammer CS No.16 11/1995

Sign Of The Cross
Táto pieseň je pravdepodobne založená na príbehu The Name Of The Rose od Umberta Eca, ktorý bol neskôr aj sfilmovaný a hlavnú úlohu si v ňom zahral Sean Connery. 11 svätých mužov predstavuje svätú inkvizíciu v jednom katolíckom kostole, ktorý je zodpovedný za mučenie a vraždy tisícich "kacírov". Sign Of The Cross je pravý nefalšovaný Harrisov epos, ktorý má až 11 minút. Začína tichým a hrozivým Gregoriánskym chorálom, pomaly sa stupňuje temná a dumaná nálada, pričom náhle prepukne do rýchleho spevu a refrénu. Strede piesne dominuje dlhá inštrumentálna časť, čo je veľká zhoda v porovnaní s piesňou Phantom Of The Opera. Špecialitou sú perfektné gitarové sóla. Túto pieseň nemožno ináč opísať ako slovom majstrovské dielo.

Lord Of The Flies
Lord Of The Flies je založená na rovnomennej novele Williama Goldinga, ktorá bola aj niekoľkokrát sfilmovaná. Príbeh rozpráva o skupine školákov, ktorí stroskotali na tropickom ostrove, a ktorí postupne zmenia zvyky na kmeňových divochov. Toto je energický typ piesne, ktorej text velebí zvierací charakter skrytý v každom z nás. Mne sa však Lord Of Flies veľmi do koncepcie albumu The X Factor nehodí kvôli zvláštnemu zvuku gitár na začiatku.

Man On The Edge
Táto pieseň je založená na filme Falling Down z roku 1993, v ktorom účinkoval Michael Douglas. Je to o obyčajnom mužovi, ktorého zlomí stres, frustrácia a nezmyselnosť života vo veľkomeste. Man On The Edge patrí k tým piesňam albumu s rýchlejším tempom, hoci gitarové sóla sú trochu krátke a pieseň nie je až taká hlboká ako ostatné.

Fortunes Of War
Fortunes Of War opisuje psychickú úzkosť vojaka vracajúceho sa z vojny – nočné mory, zvuky a hrozivé spomienky. Táto pieseň predstavuje v podstate pokračovanie Afraid To Shoot Strangers, ktorá opisuje zasa úzkosť vojaka idúceho do vojny. Podobne ako Afraid To Shoot Strangers, aj táto pieseň začína ľahko s akustickými gitarami a tichým spevom, ale potom sa prelomí do pomalého a ťažkopádneho rytmu, ktorý hmlisto pripomína Black Sabbath. Napriek tomu, že kritici označujú túto pieseň za príliš "všeobecnú", je to dobrá pieseň, plná temných emócií a patrí medzi tie lepšie piesne albumu.

Look For The Truth
Toto je ďalšia dumaná pieseň a podobne ako zvyšok albumu začína akusticky s tichým spevom, a potom sa tempo zrýchli a zosilní, pričom refrény sú pri všetkých perfektné. Hoci je základ piesne menej temný ako intro, je to pekná pieseň s príjemnou melódiou.

The Aftermath
The Aftermath je pieseň, ktorá skúma otázku, či je vojna oprávnená a potrebná. Hlavné verše sú stavané okolo jednoduchých gitarových sekvencií, ale inštrumentálna časť obsahuje perfektné gitarové sóla. Neviem prečo, ale strašne mi táto pieseň pasuje do stredu albumu. Je proste skvelá.

Judgement Of Heaven
Táto pieseň sa zaoberá otázkou, ktorú si už určite povedal počas svojho života každý, a to, zmysel svojej vlastnej existencie, ktorá v skutočnosti ani nemá zmysel. Práve o tom je táto pieseň a má teda temnú a melancholickú náladu, ktorá perfektne sadne do celého albumu. Baeleronovi (webmaster The Iron Maiden Commentary) sa spočiatku nepáčila veľmi ani táto pieseň, ale po niekoľkých vypočutiach mu v hlavne ostala jej krásna melódia a dnes patrí táto pieseň medzi jeho najobľúbenejšie piesne z tohto albumu.

Blood On The World's Hands
Text piesne pripomína Public Enema Number One, pretože opisuje hrôzu, bezprávie a brutalitu tohto sveta. Obsahuje perfektné basové, na prvý pohľad trochu chaotické, intro, ktoré je podobné úvodu piesni Innocent Exile. Celá pieseň má silnú ťažkopádnu atmosféru a na dumanom melancholickom albume The X Factor je presne doma.

The Edge Of Darkness
Táto pieseň je založená na filme Apocalypse Now z roku 1979, ktorý je zas natočený podľa klasického príbehu Josepha Conrada, Heart Of Darkness. Príbeh je vlastne o dobrodružstve jedného muža, ktorý putuje po rieke v džungli a je prenasledovaný šialeným človekom, u ktorého sa prejavuje vrodené správanie divocha. Je to ďalšia tmavá a dumaná pieseň veľmi podobná piesni Sign Of The Cross. Obsahuje perfektné rify a rytmus, ktoré sa stali značkou Iron Maiden. Na začiatku a na konci počuť v pozadí slabý zvuk helikoptéry, čo mi na prvý pohľad strašne pripomenulo pieseň One od Metallicy. Všeobecne je to príjemná pieseň na počúvanie.

2 A.M.
2 A.M. je pieseň s prekrásnou melódiou, ktorá je základom pre nádherný text. Veľa ľudí tvrdí, že pieseň je o nezmyselnosti a márnosti života.

The Unbeliever
The Unbeliever je ďalšia pieseň s dumaným nádychom a pravdepodobne najneštandardnejšia pieseň z celého albumu. Mne sa táto pieseň veľmi páči hlavne pre jej intro, refrén a strednú inštrumentálnu časť, hoci nie je taká temná ako zvyšok albumu.

Rozbory piesní preložené zo stránky Iron Maiden Commentary

Man On The Edge

Vydané: august 1995

Lord Of The Flies

Vydané: celosvetovo v roku 1995

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport