22/07/2011 - KERRANG - ROZHOVOR SO STEVE A BRUCE

STEVE

Ako dospievanie v East Ende zmenilo tvoj pohľad na svet?
V tom čase som bol spokojný. Len si naskočil na autobus, alebo vlak a dostal si sa všade. Veľa kapiel tu hralo po baroch a to bolo presne to, čo som ako mladík vyhľadával. Bolo to síce trochu tvrdšie, s množstvom pästných bitiek tu a tam, ale ak žijete v takom prostredí Vám to tak nepríde. Jednoducho ste na to zvyknutí.

Ako chlapec si trénoval za mužstvo West Ham. Zaujímala Ťa kariéra profesionálneho futbalistu?
Ani sám neviem, nakoľko som pri tom nezotrval dostatočne dlho, aby som sa to dozvedel. Odohral som s nimi niekoľko zápasov a absolvoval niekoľko tréningov, ale na to ma futbal nejako rozčaroval a ja som ho povesil na klinec na určitú dobu. Zdalo sa mi, že ak nemám dostatočné odhodlanie hrať za svoj milovaný klub, aký ma teda význam vôbec hrať?

Malo ukončenie futbalovej kariéry vplyv začať sa zaujímať o hudbu?
Nie, veľa ľudí si myslí, že som sa ho vzdal kvôli hudbe, ale to nie je pravda. Gitaru som vlastne nevzal do rúk do mojich sedemnástich rokov, takže to bolo dávno predtým. Jednoducho som nemal to správne odhodlanie a zaberalo to celé veľa času. Zašlo to proste ďaleko.

Presuň sa mysľou do úplných začiatkov kapely; čo si chcel dokázať?
V tom období som chcel len hrávať po kluboch a vydať prvý album. Neuvažoval som o ničom nad tento rámec. Rozhodne sme neuvažovali nad žiadnou svetovou dominanciou než sa náš album začal predávať a v iných krajinách o nás začali chyrovať. Je to skutočne neuveriteľné keď sa na to celé pozerám spätne.

Čo vás inšpirovalo stvoriť vášho maskota Eddieho?
Začalo to len maskou, ktorú sme mali zavesenú nad bicími počas vystúpení v krčmách a k nej sme mali namontovanú pumpu, ktorá jej striekala krv cez ústa. Len sme chceli previesť nejakú show. Hrali sme po krčmách a chceli sme vyčnievať nad ostatnými, aby sme získali viac pozornosti od ľudí. Keď sa na to spätne dívam, nie všetko bolo tak veľkolepé, mali sme vlastne stroj na bubliny a ten nám pomohol získať záujem divákov. Už po pár prvotných koncertoch sa nám začala tvoriť základňa fanúšikov.

Mal si niekedy pocit, že všetko toto divadlo odvracalo pozornosť od vašich skladieb?
Nikdy. Vždy to bolo o muzike a keby nebola dobrá, neprevyšovala by ani tak. Bola to tiež skvelá zábava, sledovať reakcie ľudí, na rozdiel od vyhadzovania samých seba do vzduchu! Pamätám si, že som mal úplne nový basový monitor a (legendárny produkčný technik) Dave Lights mi ho vyhodil do vzduchu jednou z jeho explózií. Odpálil to na zlom mieste v zlom čase a spálilo mi to celé obočie a chlpy na rukách.

Ako si reagoval na úspech albumu The Number Of The Beast?
Bolo to veľmi bizarné. Album sa práve dostal na prvú pozíciu v britskom rebríčku a my sme sa práve nachádzali vo Švajčiarsku, kde sme tlačili autobus hore kopcom. Rehotali sme sa a hovorili si, keby nás tak práve niekto videl... V tom momentne nám to prišlo veľmi vtipné.

Ak sa pozrieš spätne, ktorá éra kapely je tvoja najobľúbenejšia?
Myslím si, že to obdobie, kedy si ešte ani nevydal album a robíš všetko pre to, aby si sa presadil je tým najlepším. Vybaviť si, ako si prišiel domov a niekto iný Ti už spal v posteli, alebo ako si sa prezliekal po toaletách – to kúzlo Rock n Rollu. Je to náročné, ale náročné v inom smere, ak sa pokúšaš dostať tam, kde by si chcel byť a udržať sa tam. V tých začiatkoch je to celé nové, nevieš čo sa môže prihodiť a všetko čo sa stane je skvelé.

Lady Gaga prezradila, že ste jej obľúbená kapela a zmenili ste jej život. Ako sa na toto dívaš?
Myslím si, že je to celkom zábavné. Prišla na vystúpenie v Tampe a my sme sa s ňou stretli. Zdalo sa, že má skutočne rada našu kapelu a moje deti sa s ňou všetky chceli odfotiť, takže to bolo zábavné. Bolo viac nezvyčajných ľudí, ktorí mali radi našu kapelu. Napríklad Miley Cyrus. Berem to jednoducho ako kompliment.

Ľudia Ťa vnímajú ako lídra Iron Maiden. V akom rozsahu je to pravda?
Je to asi pravda, nakoľko som sa venoval množstvu vecí po celé tie roky. Od strihania videí, mixáže a Boh vie čo ešte. Snažil som sa to udržiavať, aby mala skupina nejakú kontrolu. V kapele by mal byť niekto, kto sa bude o takéto veci starať a u Maiden som to bol vždy ja. Nechali ma to robiť, pretože oni sami s tým asi nechceli mať nič spoločné.

Vládne u Maiden mierna diktatúra?
Nie, nie je to diktatúra. Nie je to akoby boli ostatní chalani bábkami. Majú svoje nápady o veciach a keď sú s niečím nespokojní, povedia to. Dobrá vec je, že veria mojim rozhodnutiam a tak to aj vždy bolo. Považujem to tiež za kompliment.

Aké bolo tvoje najťažšie rozhodnutie v prospech Maiden?
Tie najťažšie sa týkajú vždy pozícií. Ak niekto odchádza, alebo je požiadaný odísť je vec, s ktorou som nikdy nebol vyrovnaný. Jednáš tu s ľudskými citmi, ale ak niekto dostane možnosť niečo napraviť a nevysporiada sa s tým, čo urobíš? Kapela musí byť na prvom mieste, ale toto nebolo nikdy jednoduché.

BRUCE
Ľudia sa domnievajú, že si bol bežným školáčikom, ale pravdou je, že pochádzaš z celkom drsnej časti mesta Sheffield... Áno, štvrť Manor Top je drsná časť Sheffieldu, ale v tom čase som to nijak nepociťoval. Bolo to o tom na čo si zvyknutý a musím povedať, že som zažil horšie časy na internátnej škole. Bol som iný a mal som veľkú hubu.

Ako sa na tebe podpísala šikana na internátnej škole?
Vyberieš si jednu z dvoch vecí; rozplynieš sa alebo vystrčíš svetu dva prsty a povieš všetkým FUCK OFF. A ja som urobil to druhé v mojom rannom období.

Bol to dôvod, prečo si vstúpil do domobrany?
Dôkladne som premýšľal vstúpiť do armády a zároveň som bol malý chlapec na jednu ranu. Ak by robili box, pravdepodobne by som do toho išiel. Mne najbližšie ponúkali ragby, na čo som bol však primalý. V T.A. som pôsobil len krátky čas, nakoľko som len zabíjal čas medzi vyhadzovom zo školy a vstupom na univerzitu.

Bol si vylúčený za močenie do niečoho, kam si nemal.
Za vymočenie sa do obeda riaditeľa školy. Bolo to jasné vyjadrenie!

Kedy si prvýkrát prišiel na to, že vieš spievať?
Hneď po vyhadzove z internátu som sa vrátil do miestnej školy a tam som v triede začul jeden rozhovor: “Čo budeme zajtra robiť na skúške keď nemáme speváka?“. Oznámil som im, že ja som spevák a oni ma zobrali. Bola to kapela s otrasným názvom – Paradox. To sme si zmenili na Styx, pričom sme si neuvedomovali, že v Amerike je kapela rovnakého názvu, na čo mi prišiel list z daňového úradu žiadajúci odo mňa hroznú sumu. Hrali sme len dva koncerty a dostali za to 2 Libry.

Aký bol dôvod tvojho vstupu do kapely Iron Maiden?
Maideni ma požiadali o vstup ešte keď tá pozícia nebola voľná. Ja som ich videl už predtým a bol som nadšený. Mojou obľúbenou kapelou boli Deep Purple v klasickej zostave a pamätám si na ten príliv adrenalínu po prvom vypočutí Speed King a podobných skladieb. Iron Maiden som videl vystupovať v jednom klube a bol to ten istý príval.

Akou jazdnou silou bol Steve keď si vstupoval do kapely?
Jeho prezývka bola The Ayatollah! Mimo kapely to bol skôr výsmech byť ich členom. Všetci si robili žarty, že musíme robiť presne to, čo nám Steve rozkáže. Ale to nebola pravda. V ranných časoch sme boli obklopení paranojou a rovnakou mierou závisti od ľudí mimo kapely, pretože sme boli tak úspešní a tak skur**ne dobrí. Medzi tou paranojou a závisťou sa formovali rôzne názory.

Takže u Iron Maiden dnes panuje demokracia?
Nie, je to kopec starých kravín. To čo sa vždy stane, je že prídu ľudia ako Colonel Gaddafi a povedia “Áno, je to demokracia“ .

Prirovnávaš Stevea ku Colonelovi Gaddafimu?
Nie, nie. (smiech) Pravdou jem že 80 percent rozhodnutí nemusíš ani prediskutovať, pretože odpoveď je tak oslepujúco jasná. Samozrejme, v rámci umeleckých rozhodnutí kapely je Steve tým hlavným arbitrom, kto rozhoduje čo prejde a čo nie. Je to jednoducho tak. Ak by mala väčšina z nás nejaký dojem o skladbe, ktorú napísal, alebo o hocičom inom, tak by to asi neprešlo, ale to nie je demokracia. To je rebélia.

Vždy si musel niečo robiť, ak to súviselo s Maiden a aj nie. Ľahko sa začneš nudiť?
Áno. To je krátka a jednoduchá odpoveď.

Chceš byť absolútne najlepší vo všetkom, čo robíš?
Nie nutne najlepší. Domnievam sa, že ak máš potenciál v niečo, chceš to robiť najlepšie ako vieš a nenechať sa zhodiť. Ak to bude mať za následok, že budeš najlepší, potom je to skvelé. Existuje však veľa druhov byť najlepším. Som najlepším spevákom na svete? Samozrejme, že nie. Je tu množstvo skvelých spevákov. Sú Maideni najlepšou rockovou kapelou na svete? Nie, ale sme jednou z najlepších a tých druhých si môžeš vybrať, ak máš chuť.

Tieto veci sú subjektívne. Ale ako je to v šermovaní, kde je to len o tom poraziť toho druhého?
Áno, je krásne zvíťaziť, ale to najdôležitejšie je získať si rešpekt od svojich konkurentov. To je tá najdôležitejšia vec pre mňa.

Čo Ťa zaujalo na lietaní?
To isté, čo ma zaujalo na šermovaní a na muzike. Je to remeslo s otvoreným koncom. Inými slovami, nikdy sa to celé nenaučíš. Vždy je tu niečo nečakané a vždy je tu niečo nové naučiť sa.

Nájdeš si niekedy 5 minút ak práve niečo nerobíš?
Áno, nepotrebujem niečo robiť každú chvíľu v rámci dňa. Dnes som napríklad celý deň nič nerobil. Mal som záclony zatiahnuté a spal som na hotelovej izbe do dvanástej, na čo som si následne pustil televíziu a sledoval Pomstiteľov v Nemčine. Bolo to skvelé.

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2020
Powered by Websupport