Seventh Son Of A Seventh Son

Zostava: Steve Harris (bassgitara), Dave Murray (gitara), Bruce Dickinson (spev), Nicko McBrain (bicie), Adrian Smith (gitara)

Štúdio: Musicland (Mníchov - Nemecko)
Produkcia: Martin Birch
Vydané: 11. apríl 1988
Videoklipy: Can I Play With Madness, The Evil That Men Do
Celkový čas: 44:03

1. Moonchild (Smith, Dickinson)
2. Infinity Dreams (Harris)
3. Can I Play With Madness (Smith, Dickinson, Harris)
4. The Evil That Men Do (Smith, Dickinson, Harris)
5. Seventh Son Of A Seventh Son (Harris)
6. The Prophecy (Murray, Harris)
7. The Clairvoyant (Harris)
8. Only The Good Die Young (Harris, Dickinson)

Pôvodne mal byť tento album koncepčným dielom, ale nakoniec sa tak nestalo. Z myšlienky ostala iba titulná pieseň a obal albumu. Eddie v ríši ľadu. Ďalší pôsobivý príbeh je tu. "Seventh Son..." je do dnešných dní najmäkším albumom v diskografii skupiny. IRON MAIDEN si chceli ponechať niečo z odvážneho zvuku predchádzajúceho albumu, a zároveň vytasiť pazúry zdrsneného zvuku ranných albumov. Vo výsledku sú k počutie syntenzátorové plochy, na ktorých sa plazia riffy. Album prináša veľa prekvapení. Prvý singel "Can I Play With..." je chytľavým hitom možno až príliš a jeho umiestnenie na 3. miesto U.K. Charts dokazuje, že sa v pohode aklimatizoval vedľa Phila Collinsa či Madonny. Hitový potenciál neskrýva ani nasledujúca skladba "The Evil That Man Do." Najväčším zážitkom je ale počúvanie titulnej skladby. Jej prepracovaná štruktúra, zlom v polovici, tajomné a stupňujúce sa finále. Skutočná lahôdka. Napätie, agresia a neutíchajúca energia pulzujúca v "The Clairvoyant." Skupina sa drzí svojho štýlu i zvuku, ale stále neprestáva prekvapovať. "Seventh Son..." bolo po "The Number Of The Beast" druhým albumom, ktoré sa dokázalo vyšplhať okamžite po vydaní v Británii na najvyššie predajné miesta. Ku koncu osemdesiatych rokov bola skupina na samotnom vrchole, o čom svedčí tiež jej postavenie hlavnej hviezdy na prestížnom festivale Monsters Of Rock v Doningtone, kde skupina vystúpila pred 100 000 divákmi. Nezabudnite si vychutnať 91 fotografií v booklete a tiež videoklipy.

Moonchild
Moonchild je magická pieseň založená na rituály Liber Samekh, ktorého autorom je Aleister Crowley. Podstatou rituálu je dosiahnutie osvietenia a rozhovor so svätým Strážcom. Niektoré časti textu piesne sú veľmi podobné tomuto rituálu. Moonchild tvorí ďalší perfektný úvod, ktorý približuje a vytvára náladu celého albumu. Syntetizátor je prítomný hlavne na začiatku, avšak dobre splýva.

Infinite Dreams
Pieseň pokračuje v mystickej téme albumu. Je o chlapíkovi, ktorého trápia paranormálne sny a nočné mory. Text piesne sa pokúša vysvetliť konečnosť reality a to, čo existuje po smrti, čo je téma dosť podobná posledným veršom z piesne Hallowed Be Thy Name. Avšak v tomto prípade sa spomína možné prevtelenie. Je to komplexná pieseň so zložitou melódiou a rytmom, a perfektnou inštrumentálnou časťou v strede.

Can I Play With Madness
Ako prvý singel albumu Can I Play With Madness je pravdepodobne aj jeho najznámejšou piesňou. Opisuje muža, ktorý sa snaží určiť budúcnosť od starého proroka pomocou kryštálovej gule. Toto je asi jediná pieseň albumu, ktorej nálada je príliš šťastná na to, aký má text. Gitarové sóla sú príliš krátke a povrchné. Ale refrén je v poriadku.

The Evil That Men Do
Názov piesne je prebraný z drámy Julius Caesar od Williama Shakespeara. Text piesne je veľmi dobre napísaný a je trochu básnický, takže sa dá ťažšie pochopiť. Téma má veľa spoločného s piesňou Infinite Dreams v tom, že preskúmava život po smrti.

Seventh Son Of A Seventh Son
Založená na fantastickej novele Seventh Son, ktorej autorom je Orson Scott Card, táto pieseň začína rozvíjať podstatu celého albumu. Príbeh začína narodením dieťaťa, ktoré je siedmym synom siedmeho syna a dedí tak nezvyčajné schopnosti a silu. Toto je ďalšia perfektná komplexná pieseň so stálym rytmom. Špecialitou piesne sú bicie časti, ktoré potvrdzujú McBrainov veľký talent a schopnosti. Druhá polovička piesne je inštrumentálna, ktorá začína ľahko s hovorenou časťou textu, a potom sa pomaly dostáva až k vyvrcholeniu. Toto je pravdepodobne najlepšia inštrumentálna časť od čias piesne Phantom Of The Opera. V poslednom čase som prišiel na isté súvislosti piesne Seventh Son Of A Seventh Son s piesňou Creeping Death, ktorú nahrala skupina Metallica na album Ride The Lightning v roku 1984. V texte tejto piesne sú podobné riadky:

I'm sent here by the chosen one
So let it be written
So let it be done
(Creeping Death)

...he is the chosen one
So it shall be written
So it shall be done
(Seventh Son Of A Seventh Son)

Akokoľvek sú tieto úryvky z textov podobné, nie je veľmi pravdepodobné, že by sa Steve nechal piesňou Creeping Death inšpirovať.

The Prophecy
The Prophecy pokračuje v príbehu Siedmeho syna, kde chlapec Alvin prednáša celej dedine o prichádzajúcom nešťastí, ale nikto si ho nevšíma. Toto je ďalšia perfektná pieseň, ktorej nálada tento krát súhlasí s textom, nie ako v piesni Can I Play With Madness. The Prophecy končí krátkou perfektnou akustickou časťou.

The Clairvoyant
The Clairvoyant je poslednou piesňou albumu, ktorá sa zaoberá priamo príbehom Siedmeho syna. Je to o chlapcovej vzrastajúcej sile a príprave na stretnutie so Stvoriteľom. A podobne ako aj v piesni Infinite Dreams, aj tu sa na konci piesne spomína reinkarnácia. Toto bol v poradí tretí singel z albumu Seventh Son Of A Seventh Son a dosť rýchlo sa stal na koncertoch obľúbeným. Na začiatku piesne je pekné basové intro, ktoré zložil Harris. Hádam jedinou negatívnejšou vecou na piesni je, že gitarové sóla sú príliš krátke, avšak až na túto malú chybičku, je to perfektná pieseň.

Only The Good Die Young
Táto pieseň pokračuje a ukončuje výskum zmyslu života a smrti. Je to ďalšia výbušná pieseň s perfektným refrénom, hoci samotná pieseň je trochu krátka. Baeleron (webmaster The Iron Maiden Commentary) by do piesni (s čím by som celkom súhlasil) pridal na koniec dlhú inštrumentálnu časť, podobne ako tak spravil Harris pri piesni To Tame A Land. Ale napriek tomu je to dobrá pieseň a ozaj dôstojný záver pre tento klasický album.

Rozbory piesní preložené zo stránky Iron Maiden Commentary

Can I Play With Madness
Bonus: Black Bart Blues

Vydané: 20. marec 1988

The Evil That Men Do
Bonus: Prowler 88

Vydané: 1. august 1988

The Clairvoyant
Bonus: The Prisoner (Live)

Vydané: 7. november 1988

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport