Somewhere In Time

Zostava: Steve Harris (bassgitara), Dave Murray (gitara), Bruce Dickinson (spev), Nicko McBrain (bicie), Adrian Smith (gitara)

Štúdio: Compas Point (Nassau), Wisseloord (Holandsko)
Produkcia: Martin Birch
Vydané: 29. jún 1986
Videoklipy: Wasted Years, Stranger In A Strange Land
Celkový čas: 51:26

1. Caught Somewhere In Time (Harris)
2. Wasted Years (Smith)
3. Sea Of Madness (Smith)
4. Heaven Can Wait (Harris)
5. The Loneliness Of The Long Distance Runner (Harris)
6. Stranger In A Strange Land (Smith)
7. Deja Vu (Harris, Murray)
8. Alexander The Great (Harris)

Šiesty štúdiový album Iron Maiden je dodnes považovaný za najkontroverznejšie dielo v kariére skupiny. Skupina sa totiž rozhodla oživiť svoj osobitý zvuk použitím gitarových syntetizátorov. Zvuk sa nasýtil novou arómou a piesne dostali krídla. Veľa fanúšikov však skupinu odsúdilo pre komerčné využitie. Podľa môjho názoru urobili Iron Maiden geniálny experiment, ktorý dodnes robí "Somewhere In Time" najcennejším klenotom v pokladnici skupiny. Skupina sa experimentovať skutočne nebála. Úvodná a zároveň titulná skladba je viac ako sedem minút dlhá a po celú dobu drží vysoko nasadené tempo. "Wasted Years" z rukopisu Smitha je najväčším hitom v tom pravom slova zmysle. Pieseň použiteľná v rádiách priblížila skupinu k masám ľudí. Jej nádherný ťah a emócie v Dickinsonovom hlase okolo vytvárajú magickú auru. Samotný Dickinsom sa v rozhovoroch nikdy netajil tým, že tento album nemá rád, a to i napriek tomu, že tu podal najlepší spevácky výkon. Spieva v rôznych polohách. Agresia jeho spevu napríklad tiahne skladbu "The Lonelliness..." vzpiera sa v "Sea Of Madness" a pritom nestráca silu a poslušne drží rytmus v "Deja Vu" a ešte stíha meniť farby. Album disponuje silným a odvážnym materiálom. Skupina skúša nové postupy. Len si vypočujte "Stranger In A...", ako sa pomaly, ale isto plazí za korisťou. Je v nej napätie i ťah. Záverečná "Alexander The Great" je ďalším dlhým a rozpracovaným príbehom z rukopisu Harrisa a náladou v ladení evokuje "Powerslave". Eddie ako kyborg velí najzvláštnejšiemu albumu v histórii Iron Maiden. Aktuálny booklet je diametrálne odlišne spracovaný, ako doteraz použité verzie a schováva 52 fotografií.

Caught Somewhere In Time
Prvú vec, čo si určite na piesni Caught Somewhere In Time všimnete, je silné zastúpenie basového syntetizátora v jej úvode. Avšak táto pieseň je veľmi dobrá a rýchla a podľa mňa patrí k najlepším piesňam tohto albumu. Podľa Baelerona (webmaster The Iron Maiden Commentary) je toto priemerná pieseň, na ktorej sa mu najviac nevidí Dickinsonov spev v refréne, kde sa snaží spievať príliš nahlas. Výsledok potom podľa neho vyzerá dosť hlučne a je na pokraji melódie. Akokoľvek je to veľmi slušná pieseň.

Wasted Years
Wasted Years bol prvý singel z tohto albumu a pravdepodobne jedna z najdostupnejších piesní. Je o tom, že Iron Maiden sa priblížili hlavnému prúdu, pričom si však zachovali svoju jedinečnosť. Podľa štandardov Iron Maiden je v piesni dosť dlhý melodický refrén a taktiež perfektné inštrumentálne časti a gitarové sóla. Pokiaľ sa jedná o moje hodnotenie piesne, keď som ju počul prvýkrát, vedel som, že je to skvelá pieseň, pričom ma oslovilo hlavne intro.

Sea Of Madness
Sea Of Madness je ďalšou psychologickou piesňou o chlapíkovi, ktorý je mierny šialenec, hoci text piesne môže mať viac významov. Začína trochu viac rockovejšie, ale zachraňuje to perfektný refrén a gitarové sóla, a preto môže táto pieseň právom patriť medzi tie lepšie. Mne osobne sa Sea Of Madness až tak nepáči, lebo je spočiatku dosť chaotická.

Heaven Can Wait
Heaven Can Wait je pieseň opisujúca predsmrtný zážitok. Je to celkom dlhá pieseň a jej špecialitou je spev pred gitarovými sólami, ktorý je urobený prakticky na objednávku pre živé koncerty.

The Loneliness Of The Long Distance Runner
Táto pieseň je založená na príbehu Alana Sillitoea, ktorý bol aj v roku 1962 sfilmovaný pod rovnakým názvom. Je to o mladom bežcovi. Pieseň má slušný refrén a inštrumentálnu časť a taktiež jej názov je najdlhším názvom piesne zo všetkých piesní Iron Maiden.

Stranger In A Strange Land
Hoci názov piesne i obal singlu pripomínajú rovnomennú novelu Roberta Heinleina, v skutočnosti s ňou táto pieseň nesúvisí. Pieseň je o mužovi, ktorý zamrzol pri polárnej expedícii, ktorého telo bolo neskôr objavené. Pravdepodobne je príbeh založený na skutočnej udalosti, a Adrian Smith bol inšpirovaný napísať túto pieseň práve po rozhovore s človekom, ktorý sa takejto expedície zúčastnil. Je to perfektný singel a jedna z najlepších piesní albumu so skvelými gitarovými sólami.

Deja-Vu
Ako napovedá názov, pieseň opisuje pocit deja-vu, čo je klamný pocit, akoby človek to, čo v skutočnosti vidí alebo prežíva prvý raz, videl alebo prežíval už predtým. Text piesne je však o niečo plytší ako býva u Iron Maiden zvykom, ale príjemná melódia robí z Deja-Vu celkom vydarený kúsok.

Alexander The Great
Ďalšia historická epická pieseň Iron Maiden a pravdepodobne najlepšia pieseň albumu. Opisuje históriu vojenského génia Alexandra Veľkého (336-323 p.n.l.), ktorý si podrobil perzské impérium a bol pravdepodobne jediným človekom v histórii, ktorý nikdy neprehral osobný súboj. Pieseň obsahuje historickú nepresnosť, ktorá spočíva v tom, že Alexandrova armáda ho do Indie nenasledovala. V skutočnosti jeho armáda sa dostala po rieke Indus tak ďaleko ako to bolo možné až do dnešného Pakistanu. Táto geniálna pieseň je z toho istého cesta ako aj To Tame A Land a Rime Of The Ancient Mariner.

Rozbory piesní preložené zo stránky Iron Maiden Commentary

Wasted Years
Bonus: Reach Out

Vydané: 6. september 1986

Stranger In A Strange Land
Bonus: That Girl

Vydané: 22. november 1986

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2024
Powered by Websupport